{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

KANADSKÝ KAPITÁN V CHOMUTOVĚ: ZKOUŠÍM KOMUNIKOVAT ČESKY

Obrázek ke článku
11. 10. 2021

Nesmírně náročný byl uplynulý rok pro Tylera Brushe. Kapitán kanadských florbalistů utrpěl těžké zranění, jež ho vyřadilo na několik měsíců ze hry i z tréninku. A to vše jen těsně předtím, než měl začít vysněné angažmá v Česku. Právě teď ale má šanci číslo dvě, aby svůj sen dotáhl.

Před rokem v létě už bylo všechno domluvené. Odchovanci kanadského Cambridge zbývalo pouze přiletět do Česka, kde se měl připojit k prvoligovému Chomutovu. Přestup však zhatila velká nepříjemnost. „Měl jsem nešťastnou nehodu, kdy jsem utrpěl pád a dost si rozbil obličej. Měl jsem zlomené kosti a těžké poranění mozku,“ popisuje krušné momenty Brush.

Následovala dlouhá léčba, aby se Kanaďan vrátil v plné síle do běžného života. A hlavně aby znovu mohl dělat sport, který miluje – florbal. „Trénovat jsem začal asi dva tři měsíce předtím, než jsem přišel sem do Česka. Takže někdy během května nebo června,“ přemítá Brush o minulém období. Stále se tak vrací do formy a snaží se vyšplhat zpět na úroveň před vynucenou pauzou.

„Teď už je to ale mnohem lepší. Obzvláště v situaci, když mohu být tady v Česku,“ podotýká kanadský legionář. Konečně tak může být pohromadě s chomutovským kádrem, kam si ho loni vyhlédli kapitán mužstva Ondřej Šarša s prezidentem klubu Martinem Bocianem. „Do fungování jsem se zapojil rychle. V týmu máme velice přívětivé prostředí, jež mě tady vřele uvítalo,“ pochvaluje si Brush. Díky tomu se od prvních dnů cítí plně jako součást kolektivu.

Předchozí zkušenost s Českem měla kanadská opora již před třemi lety. Tehdy jeho národní výběr nechyběl na mistrovství světa mužů, na něž Brush rád vzpomíná. V Chomutově navíc odehrál s reprezentací přátelák. „Zkušenost jsem si skvěle užil. I teď potkávám kolem sebe přátelské lidi, kteří jsou vždy nápomocni,“ těší ho. Občas však naráží na jazykovou bariéru, jelikož v Chomutově nemluví tolik lidí anglicky jako třeba v Praze. „Ale je to OK, protože se snažím komunikovat v českém jazyce a poznávat zemi,“ zmiňuje.

Nicméně hlavním důvodem, proč do Chomutova šel, je sport. „V Česku se florbal bere mnohem vážněji než v Kanadě. Máme zde více možností díky zázemí klubu, jako jsou posilovny, haly a podobně. Je to velmi dobré, mohu trénovat čtyřikrát týdně a každý víkend hrát zápas,“ vyzdvihuje Brush. Naopak Kanada tolik možností nenabízí.

„Potkávám kolem sebe přátelské lidi, kteří jsou vždy nápomocni.”
Tyler Brush, kanadský hráč DDQ Florbal Chomutov

„Doma můžeme trénovat dvakrát týdně a utkání jsou zhruba jednou za měsíc. V Česku je florbal na mnohem vyšší úrovni a každý hráč se může více soustředit na hru. To vnímám jako obrovské plus,“ komentuje nová posila Severočechů. Proto si užívá každý duel, k němuž v dresu Chomutova nastoupí. „Samozřejmě kvůli zranění a covidu, jenž zastavil v Kanadě soutěže i tréninky, jsem neměl možnost více než rok hrát. Nějaký čas ještě zabere, než budu stoprocentně v pohodě,“ hodnotí první dojmy.

Situace se ovšem celkově jeví slibně. „Kouč mi dává hodně příležitostí na hřišti, abych se posouval. Mým cílem je zlepšovat se každým zápasem, přidávat na rychlosti a naplno se nachystat na světový šampionát ve Finsku,“ přibližuje Brush ambice. Mezinárodní vrchol je pro něj velkou motivací. „Je to povzbuzení potom, co se před rokem turnaj odložil. Já i celý tým se moc těšíme,“ dodává.

Světový šampionát? Na zlato to ještě není

Na mistrovství světa v Helsinkách se Kanada potká s Austrálií, Singapurem a Japonskem. „Jsme rádi za soupeře, které ve skupině potkáme. Podobá se to týmům, jimž jsme čelili už minule. Můžeme se na ně proto připravit a doufám, že si povedeme dobře,“ míní Brush o zápasovém losu. Na předchozím šampionátu Kanaďané pod jeho kapitánstvím obsadili jedenáctou pozici ze šestnácti účastníků.

„Na každém mistrovství chceme zkusit zabojovat o duel, kde se hraje o deváté až desáté místo. Uvědomujeme si, že na zlato v tuto chvíli nemáme, ale náš cíl je být na každém šampionátu o něco lepší a zlepšovat naši hru. To může pomoct rozvíjet florbal v naší zemi,“ vysvětluje tahoun, jenž vyhlíží už svůj pátý vrcholový turnaj. A také po něm by rád s Chomutovem zůstal.

„Určitě zůstanu v Česku do prosince. Potom uvidíme. Nicméně věřím, že se naskytne šance vrátit se v lednu nebo únoru a stihnout play-off. Záleží, jak všechno půjde dohromady, jak bude vypadat zdraví a tak dále,“ nastiňuje Brush další plány. Vyřazovací fázi by se Severočechy rozhodně rád zažil. „Upřímně jsem neviděl všechny velké týmy v soutěži a dopodrobna je tolik neznám. Jen jsme probírali s kluky v kabině, že nás čeká hodně těžkých soupeřů,“ míní.

Jako příklad dává Brush Ústí, které zvládlo souboj v Chomutově vítězně 9:4. „Byli velmi silní. Může trvat, než dokážeme těmto klubům konkurovat, jenže každé utkání pro nás znamená progres. Věřím, že můžeme soupeřit s každým, postoupíme do play-off a můžeme zanechat dobrý dojem,“ burcuje jednatřicetiletý matador.

S osobností kanadského florbalu se však fanoušci nepotkají jen v hale. Jako ambasador IFF pro sociální sítě vydává Brush na Spotify podcast Player Chats. „Teď jsme měli epizodu s německým hráčem Flemmingem Kuhlem. V plánu je za Čechy Pepa Juha nebo Brandon Barber z kanadské reprezentace. Chci si zvát hráče z různých zemí a povídat si o florbale. Mluvit o tom, co na našem sportu milujeme, kde vidíme zlepšení do budoucna a rozebrat naše zkušenosti,“ osvětluje Brush.

Podcast si můžete poslechnout ZDE. „Je to super a velice mě tento pokec baví,“ doplňuje na závěr.

​​

Obrázek