{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KAREL GOTT MEZI ROZHODČÍMI. DVOJICE ČERNÝ S JANOUŠKEM VÍTĚZÍ JIŽ POČTRNÁCTÉ

Obrázek ke článku
22. 6. 2017

Rozhodčí Petra Černého a Jiřího Janouška lze bez skrupulí označit za živoucí legendy. Tento rozhodcovský pár je florbalovým evergreenem. Dlouhodobě vládnou českým sudím a potvrdili to i letos. Podeváté v řadě a celkově již počtrnácté ovládli anketu rozhodčí sezóny a končit se zatím nechystají.

Petr Černý hodnocení letošního triumfu začíná žertovně. „Karla Gotta asi nikdy nedostihneme, ale úspěšně na tom pracujeme,“ vtipkuje. „Samozřejmě jsme za to vděční. Je to prostě paráda. Uznání takové té dlouhodobé práce. Je super být nejlepší tak dlouho,“ pokračuje vážněji.

Oba sudí žene kupředu touha být neustále nejlepší. „To je taková ta vnitřní motivace. Každý je tak trochu ješitný a snaží se být nejlepší co nejdéle. Mě těší, že jsme nejlepší tak dlouho,“ připomíná Černý dlouhověkost dnes již legendárního rozhodcovského páru.

Univerzální recept na takto dlouhodobou dominanci zřejmě nelze najít, přesto Černý nabízí možné vysvětlení. „Máme s Jirkou výhodu, že se vzájemně doplňujeme. Jirka je spíše pocitový a já jsem ten načtený. Já dbám na ta psaná pravidla, plus asi nějaký cit pro hru mám, ale Jirka to má přesně opačně. Ten má vrozený cit pro hru a až na druhém místě má ta pravidla,“ vysvětluje rozdílné přístupy obou sudích. „Důležitá věc je i lidský faktor. I když spolu fungujeme od roku 1994, tak jsme nikdy neměli potřebu pískat s někým jiným. Prostě jsme vydrželi spolu v dobrém i ve zlém,“ dodává.

Oba zkušení harcovníci mají mezi hráči napříč všemi generacemi dlouhodobě obrovský respekt. „My máme výhodu, že už to pro nás je několikátá generace hráčů, takže víme, kde přitáhnout a kde povolit. Máme za sebou dlouhou historii a to obrovsky pomáhá. Na druhou stranu je tady spousta rozhodčích, kteří pískají dlouho a ten respekt prostě nemají. Takže ono to není jen tím, že jsme v tom dlouho, ale asi tam nějaká přidaná hodnota bude. Je to benefit, ale na druhou stranu je vydřený. Není to zadarmo,“ přibližuje Černý důvody, díky kterým si před ostatními rozhodčími udržují náskok.

Jak Černý, tak Janoušek působí velice klidným a vyrovnaným dojmem. Podle Černého je klíčem k úspěchu příliš si nepřipouštět tíhu utkání. „My s Jirkou jsme nikdy nebyli ti rozhodčí, kteří si dělají domácí přípravu, jedou na zápas a rozebírají každého hráče. My to máme od samého začátku nastavené úplně jinak. Hlavně to nehrotit. Přijet, odpískat, podat co nejlepší výkon a tím to končí,“ popisuje Černý, jak se s kolegou Janouškem chystají na jednotlivá utkání.

„Rozhodně se nepřipravujeme na žádného hráče, že tenhle je zlý, tak po něm půjdeme. Ta příprava na zápas prostě není. Možná je to obrovská výhoda, že do toho zápasu jdeme nezatížení jakýmikoliv souvislostmi,“ myslí si Černý. „Samozřejmě každý rozhodčí si pamatuje svoje zápasy, svoje chování a chování hráčů vůči němu. To musím říct, že hlavně já na to mám sloní paměť. Ale že bych se zajímal o to, že minulý zápas, který hrála, já nevím, Boleslav s Kladnem a pískali to třeba Sojkové a stala se tam nějaká situace, tak my bychom si na ni měli dávat bacha, to opravdu nevím,“ potvrzuje léty prověřené pravidlo, které hovoří o síle ukrývající se v jednoduchosti.

Historicky nejúspěšnější český rozhodcovský pár, který pravidelně řídil zápasy světových šampionátů včetně dvou finále, na mezinárodní scéně již skončil. Na té domácí se však do důchodu ještě nechystá „Ještě pár let. Nebude to v pětiletkách, ale pár let to bude. Mám takovou metu, kterou bych určitě chtěl dosáhnout. Chci, abychom s Jirkou pískali společně pětadvacet let. To bude zhruba někdy 10. prosince 2019. Jestli to bude konečná meta, nebo taková, které dosáhneme a budeme pokračovat dál, to se uvidí,“ nechává Černý budoucnost otevřenou.

Konečné pořadí ankety Rozhodčí sezony 2016/2017
pořadíjméno
1.Černý - Janoušek
2.Sojka - Sojka
3.Gavlas - Mikula
4.Kostinek - Reichelt
5.Podlesný - Petřík
6.Furmánek - Šolc
7.Svrček - Waliczko

Drápal - Pospíšil

Bališ - Varga

Štengl - Nábělek
11.Šedivý - Pangerl
12.Beranová - Šedová

Valenta - Žďárský
14.Sladký - Vybíhal

Čížek - Laštovička

Vašíček - Kačer

Sýkora - Dolanský

Drška - Meisner

Konečná - Wienerová

Hála - Hála

Baloun - Šuvada

Vlček - Žofka

Obrázek