{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KB LIGA KLUKY DONUTÍ TVRDĚ PRACOVAT. NAVÍC PŘIVYKNOU VYŠŠÍMU TEMPU A DŮRAZU, MÍNIL JAN KRÁLÍK

Obrázek ke článku
29. 1. 2019

Po sestupu mužů Pelhřimova z první ligy se českobudějovičtí Štíři stali regionálním hegemonem. Svou dominanci nyní potvrzují i v juniorské kategorii. Spolu s Milevskem jako jediní nastupují v KB lize juniorů. A stejně jako soused z Písecka hlavně sbírají zkušenosti. V dalším rozhovoru přiblížil juniorský sezonní průběh trenér Štírů z Budějovic a zároveň bývalý extraligista Jan Králík.

Region V má v nejvyšší juniorské lize hned dva zástupce. Ani jeden však nepochází z Kraje Vysočina. Požadavky na dostatečný koeficient splnili jen jihočeští florbalisté z Českých Budějovic a Milevska.

Přestože se jedná o dva rozdílné oddíly, pohled jejich trenérů na fungování této kategorie v elitní juniorské soutěži je podobný. „Troufám si tvrdit, že rozdíl mezi regionálními soutěžemi a KB ligou je veliký. Tím ale nechci tvrdit, že v regionu nejsou kvalitní a těžká utkání. Jen jich není tolik,“ začal srovnáním úrovní soutěží.

Zdaleka ale jenom nechválil. Na soutěžním systému našel i pořádné mouchy. „Připadá mi, že je nesmysl, aby se hrála KB liga s tolika družstvy. Jsou tam top týmy s velkou kvalitou. Pak ten střed, který se jim snaží přiblížit. Potom už jen obrovská propast a týmy, které mají před sebou velký kus práce.“

Hned v úvodu sezony to pro Štíry nebylo jednoduché. V základní skupině narazili na top týmy, mezi nimiž nechyběla Mladá Boleslav, Tatran Střešovice či Chodov. Ve srovnání s regionem šlo zřejmě o pořádný náraz.

„I když jsem letos juniorku trénoval prvním rokem, úplný náraz to nebyl. Od začátku víte, že tyhle zápasy přijdou. Právě tady se obávám, že je to naopak horší pro ty lepší týmy. Když se vžiju do jejich role, tak hrajete proti soupeři, který se sice snaží, seč mu síly stačí, ale je to pořád málo. A vám to nic nedá. Z druhé strany to ty celky asi vnímají jinak, protože mají možnost ledacos okoukat a posouvat se výkonnostně. Ale je zde třeba prokázat veliký „morál“. Prohrávat po první třetině třeba 0:8 není úplně snadné.“

Přece jen má ale hraní juniorské nejvyšší soutěže více pozitiv než negativ. Nejde jen o herní hledisko. Už jen samotná příslušnost k elitě budí respekt.

„Určitou prestiží to pro nás určitě je. Navíc to pomáhá našemu regionu. Máme v týmu kluky z Jindřichova Hradce, Tábora, Dačic či Českého Krumlova. To je myslím velký benefit. Díky této soutěži máme talenty v jednom klubu. Můžeme je zároveň připravovat na budoucí hraní v A-týmu. V KB lize přivyknou vyššímu hernímu tempu či důraznější hře. Mají také motivaci na sobě pracovat, protože v týmu panuje konkurence,“ vyjmenovával výhody.

Mnohem vyrovnanější zápasy čekaly na Štíry v „B skupině“, kam se dostaly horší týmy ze skupiny základní.

„V této skupině narazíte na soupeře, kteří mají podobnou kvalitu. Zápasy jsou tak vyrovnanější a mají o to větší náboj v celém průběhu utkání. Přestože jsme v průběhu sezony nezískali tolik bodů, hráli jsme spoustu zápasu, kde nám body utekly opravdu o kousek. Tato skupina rozhodně hráče připraví mnohem víc. Mají chuť bojovat a zlepšovat se zápas od zápasu,“ kvitoval soutěžní rozdělení na dvě části.

Velmi náročným a kritizovaným faktem této ligy jsou velké dojezdové vzdálenosti. Budějovice tak například vyráží napříč republikou do Havířova, tedy z jihozápadu na severovýchod.

„Myslím si, že tohle je parádní příprava na mužskou soutěž. Čím dřív si hráč na tohle zvykne, tím líp pro něj. Florbal na nejvyšších úrovních je o cestovaní. Je potřeba i tohle zvládnout a být na to nachystaný. Nevšiml jsem si v průběhu sezóny, že by s tím kdokoliv z týmu měl nějaký problém.“

Každý chce vyhrávat. To je i jeden z důvodů, proč lidé sportují. Jenže ne vždy je to snadné. Každý trenér by tak měl být realistou, jenž odhadne, na co jeho družina reálně má.

„Přiznám se, že v průběhu sezony moc nekoukám na tabulku. Snažíme se s hráči pracovat na individuálním růstu a přípravě na přestup do mužských kategorií. Reálně se tedy asi porveme s Milevskem o to, kdo skončí lépe, a to i z pohledu regionu,“ odhadoval.

Přece jen mají ale určitě i českobudějovičtí Štíři stanoveny sezonní cíle, podle nichž pak budou moct sezonu po jejím skončení zhodnotit.

„Jako úspěch v této sezoně hodnotím to, že pár hráčů pravidelně nastupuje v první lize mužů, kde sbírají další zkušenosti. Jsou tahouny jak v KB lize, tak trochu překvapivě i v mužském „áčku“. Dbáme i na individuální zlepšení jedinců, a to jak na tréninku, tak hlavně v zápasech. S odstupem času, a po několika odehraných zápasech, bych řekl, že se nám to u několika jedinců povedlo. Ti zbývající ještě mají určité rezervy a prostor pro zlepšení,“ dodal na závěr obsáhlého rozhovoru o nejvyšší juniorské soutěži.

Obrázek