{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KDO BUDE KRÁLEM MEZI ČESKÝMI FLORBALISTY?

Obrázek ke článku
20. 6. 2019

Už v pátek večer se dozvíme pořadí jednotlivých kategorií ankety Florbalista sezony. A kdo usiluje o prvenství v hlavní kategorii? Nechybí obhájce loňského a dalších sedmi předchozích vítězství Matěj Jendrišák, spolu s ním se do nejlepší pětky dostali Patrik Dóža  a vítkovický ostrostřelec Adam Delong, stejně jako úderná dvojka Mladé Boleslavi Jiří Curney a Jan Natov. Naopak po třech letech nejlepší pětku opustil Patrik Suchánek. V nejlepší dvacítce pak figuruje i úplný nováček ankety Matyáš Šindler.

FINALISTÉ KATEGORIE FLORBALISTA SEZONY 2018/2019
  • Jiří Curney (Florbal MB)
  • Adam Delong (1. SC Vítkovice)
  • Patrik Dóža (Floorball Köniz/SUI)
  • Matěj Jendrišák (Linköping IBK/SWE)
  • Jan Natov (Florbal MB)
Jiří Curney

Žádný div, že kromě finálové trojice figuruje Jiří Curney i ve finále hlavní kategorie ankety Florbalista sezony. Mladoboleslavský florbalista a reprezentant letos sbíral rekordy stejně rychle jako kanadské body. Nejlepším střelcem ligy se stal už v sezoně 2016/2017, letos přidal rekord v historickém počtu kanadských bodů, když pokořil výkon Petra Skácela. Kanadské bodování základní části ovládl také v letošní sezoně, kdy utnul sedm let trvající nadvládu chodovských kanonýrů. V Superfinále 2019 pak dorovnal dosud rekordní zisk kanadských bodů v play-off Milana Fridricha. Velký podíl na tomto výkonu měla forma jeho týmového kolegy Jana Natova, který obsadil čelní příčky obou kategorií spolu s ním. Jen čtyřicet asistencí základní části si totiž Curney připsal právě u gólů Natova.

Adam Delong

V pětici nejlepších florbalistů uplynulé sezony nechybí ani jediný český zástupce v All-star týmu domácího šampionátu. Byť byl Delongův vstup do sezony pozvolnější - v prvních čtyřech zápasech si připsal jediný bod - formu načasoval tak akorát. Od zlomového derby s Ostravou už do konce základní části přibyla jen tři utkání, v nichž by zůstal bodově na suchu. Střelecká chuť ho nepřešla ani v základní části světového šampionátu, v níž během tří zápasů posbíral skvělých deset bodů a dva hattricky přídavkem. A zatímco po základní části nefiguroval v nejlepších pěticích individuálních statistik, v play-off šlapal na paty ostřílenému reprezentačnímu kolegovi Curneymu. V superfinále zůstal sice bez bodu, i tak se ale lvím podílem podepsal pod zisk mistrovského titulu. Finálová pětka ankety je pro vítkovického útočníka o to větším uznáním, když se v loňské sezoně neobjevilo jeho jméno ani v nejlepší dvacítce!

Patrik Dóža

Zatímco loni vévodili kategorii Florbalista sezony především krajánci působící ve Švédsku, letos se mezi pětici nejlepších v očích florbalových odborníků objevil i švýcarský zástupce. Na konci sezony 2017/2018 slavil Patrik Dóže s Könizem švýcarský titul, letos jeho sezona skončila v semifinále, osobně si ale připsal šedesát bodů ve dvaatřiceti utkáních, čímž mocně překonal loňský příspěvek týmu. Čeští fanoušci si ho vybaví především díky výkonům na domácím šampionátu. Byť to podle kanadského bodování nemusí být na první pohled zřejmé, byl právě Dóža důležitým článkem útoku a v průběhu celého šampionátu spolehlivě odváděl "černou" práci, která vedla k mnoha branám útočného tria Delong-Ondrušek-Dóža.

Matěj Jendrišák

Matěj Jendrišák je anketová stálice, vždyť letos útočí na svůj šestý v řadě a celkově osmý triumf. Dlouhodobě nejlepší český florbalista v této sezoně naskakoval v dresu švédského Linköpingu, na severu odkroutil už pátou sezonu, nezbytným doplňkem mu při tom byla kapitánská páska. Tu Matěj Jendrišák neodložil ani v průběhu domácího světového šampionátu, kde z pozice kapitána český výběr dovedl do bojů o medaile a sám posbíral sedm kanadských bodů včetně hattricku.

Jan Natov

Vedle superligových florbalistů ocenili formu boleslavského střelce také florbaloví odborníci v hlavní kategorii. V průběžném pořadí ankety patřilo Natovovi šesté místo, do výsledků tak nejspíš promluvila jeho stabilní bilance i výkon v Superfinále 2019, kde držel při životě naděje Mladé Boleslavi na titul. Letos ovládl především střelecké statistiky. Po základní části napočítal celkem 49 přesných zásahů v jediné sezóně, čímž posunul dvaadvacet let starý rekord. Spolu s Jiřím Curneym utvořil Jan Natov smrtící duo, které se podepsalo pod řadu mladoboleslavských vítězství. Také on v loňské sezoně nefiguroval v nejlepší dvacítce, proto je letošní umístění v nejlepší pětici velým pokrokem.


TOP 20 FLORBALISTA SEZONY 2018/2019

Druhá část nejlepší desítky se skládá z reprezentantů, kteří si zahráli v Praze domácí šampionát. Na šestém místě se umístil Tom Ondrušek, nejofenzivnější útok českého národního týmu z O2 areny je tak kompletní. Sedmá příčka patří vítkovickému Josefu Rýparovi, který si oproti loňskému umístění polepšil o tři, ve srovnání s průběžným pořadím o dvě příčky. Po sedmi letech se do nejlepší desítky probojoval také brankář, osmičku obsadil Lukáš Souček. Z chvostu nejlepších dvaceti se během jediné sezony odrazili tatranské naděje Filip Langer a Ondřej Němeček, který prvním rokem působil s Jendrišákem v Linköpingu. V druhé dvacítce pak najdeme jména, která jsme v minulých letech vídali výše, ale i nováčka ankety, kterým je Matyáš Šindler. Michal Sládek se v anketě objevil po roční pauze. Polepšil si také Lukáš Pešat a Milan Garčar.

Pořadí Top 20 Florbalista sezony 2018/2019

6. Tom Ondrušek (Florbal Chodov)

7. Josef Rýpar (1. SC Vítkovice)

8. Lukáš Souček (1. SC Vítkovice)

9. Filip Langer (Tatran Střešovice)

10. Ondřej Němeček (Linköping IBK/SWE)

11. Milan Garčar (AC Sparta Praha)

12. Marek Beneš (Tatran Střešovice)

13. Lukáš Hájek (1. SC Vítkovice)

14. Patrik Suchánek (FC Helsingborg/SWE)

15. Jakub Hubálek (1. SC Vítkovice)

16. Michal Sládek (FBC Ostrava)

17. Daniel Šebek (FC Helsingborg/SWE)

18. Lukáš Pešat (Panthers Otrokovice)

      Matyáš Šindler (FBC Ostrava)

20. Lukáš Veltšmíd (Alligator Malans/SUI)

O anketě Florbalista sezony

V anketě Florbalista sezony se udělují individuální ocenění českého florbalového hnutí a vedle florbalistů a florbalistek zahrnuje také trenéry a rozhodčí. Hlasování je rozděleno na dvě části, z nichž každá zohledňuje jednu polovinu sezony. V obou částech hlasují kapitáni elitních týmů, trenéři, florbaloví odborníci, významné florbalové osobnosti a sportovní novináři v celkem devíti kategoriích: Florbalista a Florbalistka, Brankář a Brankářka, Junior a Juniorka, Trenér/ka mužského celku a Trenér/ka ženského celku a Rozhodčí. Hráči Tipsport Superligy a Extraligy žen ze svých řad vybírají Nejužitečnější hráčku a hráče. Na konci sezony opět dostala možnost hlasovat také široká florbalová veřejnost ve speciální kategorii Hvězda sezony.

Obrázek