{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

KOMBINACE ERY A U23 MI ZAPADLA, ŘÍKÁ PAZDERA. NA CO SE TĚŠÍ?

Obrázek ke článku
4. 5. 2022

Úspěšný český trenér Jan Pazdera prožívá dny plné změn. Od nadcházející sezony totiž bude působit v pozici garanta výběru do 23 let a zároveň také poprvé okusí zahraniční trenérské angažmá. Do svých řad si jej totiž vytáhla finská organizace EräViikingit. Na co se nejvíc těší, kdy odlétá do země tisíců jezer, anebo jaké přesně kompetence bude mít u výběru U23? Nejen na to odpovídá v přiloženém rozhovoru.

Naposledy působil Pazdera v Olomouci, předtím vedl Kladno a fanoušci si jej pamatují rovněž ze superligové Mladé Boleslavi, kde během několika let zanechal velmi silnou stopu. Coby kouč v roce 2018 dovedl Středočechy k historicky prvnímu českému titulu.

Úpsěšný byl i v juniorské reprezentaci. Jako člen realizačního týmu se podílel na zisku titulu z domácího mistrovství světa. U národních výběrů zůstane právě ve zmíněné roli. „Je to velká příležitost pracovat s nejlepšími hráči, které v Čechách v rámci této věkové kategorie máme. Hodně se na to těším a zároveň si té možnosti vážím,” říká 36letý trenér.

Ve výběru do 23 let je řada hráčů, která prošla vašima rukama v uplynulém cyklu juniorské reprezentace. Vnímáte to jako plus?
Myslím si, že to bude velká výhoda. Kluci mě za těch dva a půl roku dobře znají. Ví, co ode mne mohou očekávat a co mohu očekávat já od nich. Už v tomto zmíněném cyklu jsem měl na starosti individuální rozvoj, čili vím, o jak ambiciózní hráče jde a co jsou ochotní dělat pro to, aby se posouvali. Zároveň neočekávám, že výběr bude složen jen z těchto hráčů, protože poslední dva juniorské týmy byly velmi úspěšné a nabídly kvalitní generaci, s níž bude potřeba pracovat v celé šíři.

Je pro vás další výhodou, že seniorskou reprezentaci vede Jaroslav Berka, s nímž jste působil u juniorů?
Celý realizační tým je velmi podobný, takže můžeme navázat na naši předchozí spolupráci. I když bude trochu odlišná, tak ta očekávání jsou snazší v tom, že se z obou stran dobře známe a víme, na co se můžeme spolehnout a co můžeme jeden od druhého vzájemně vyžadovat. Věřím, že naše práce bude na předchozí zkušenost navazovat, což může být jen ku prospěchu.

 „Rád čerpám inspiraci ze Švédska a Finska, takže tuším, do jakého prostředí půjdu. Těším se na vysoké nároky a na vysokou profesionalitu.”

Jan Pazdera o přestupu do EräViikingit.

Jak budete mít nastavené vzájemné kompetence?
Hlavní zodpovědnost za nominaci a projekt má hlavní trenér Jarda Berka. Nastavení vychází z toho, že akce U23 budou probíhat paralelně s přípravou mužského A-týmu. Já budu mít jako garant výběru zodpovědnost za to, jak probíhají jednotlivé tréninkové jednotky a tréninkové zápasy proti A-týmu. Budu mít na starosti akci jako takovou plus mě bude doplňovat někdo z realizačního týmu mužského áčka. Je logické, že co se týče herních principů a podstaty hry, tak i s ohledem na to, co je cílem, a to je pomoci hráčům se prosadit do reprezentačního A-týmu, budeme vycházet ze stejných principů, metodiky a koncepce.

První akce výběru do 23 let bude v půlce května v Kutné Hoře. Máte již v hlavě, jakým způsobem by měla proběhnout a jaká bude náplň kempu?
Měli jsme poradu s Jardou Berkou. Na kemp se budu připojovat o den dřív, kde budeme už jen ladit jednotlivé principy. Co se týče náplně, tak hráči dopoledne absolvují jeden trénink a odpoledne budeme hrát přípravný zápas proti áčku, takže pro kluky to bude rychlý skok do toho, jak se chceme prezentovat. Hlavní náplní právě bude seznámení se s herními principy, které bude aplikovat i A-tým.

Pojďme se vrátit ještě k uplynulé sezoně. Tu jste začal v Kladně, odkud jste se poté přesunul do Olomouce. Mohl byste tento ročník zhodnotit a co vám dalo angažmá na Hané?
Jednalo se o konzultantskou roli. Vracel jsem se do prostředí, kde jsem začínal. Kontaktovali mě lidé, kteří mě k florbalu a trenérské roli přiváděli a se kterými mám vytvořené dobré vztahy. Chtěl jsem tomu prostředí něco vrátit v podobě sdílení know how, které jsem za léta trénování mohl načerpat. Bylo zajímavé sledovat, jak se vyvíjí florbal na regionální úrovni a jaké důležité prvky pro rozvoj hráčů a družstev jsou potřeba.

Teď vás čeká nová výzva. Přesouváte se do organizace finského celku EräViikingit. Jaké přesně bude vaše role zde?
Budu součástí rozvoje hráčů v kategoriích U19 a U22. Co se týče pozic, tak u týmu do 22 let budu působit jako trenér a u výběru do 19 let budu v roli hlavního trenéra. Na starosti budu mít tréninkový rozvoj a zároveň i videokoučing.

Je pro vás směrem k práci u výběru do 23 let lepší, že budete mít stejnou věkovou kategorii na starosti i na klubové úrovni?
Očekávám, že by mohlo být. Z těch možností, v rámci kterých jsem vybíral, kde budu působit v nadcházející sezoně, mi tato kombinace zapadla nejvíc. Do Finska se ohromně těším na konfrontaci s prostředím, které, jak asi všichni vnímají, je dál než to naše. Erä je obrovská organizace. Má silnou strukturu v družstvech, a tím pádem i řadu kvalitních trenérů. Věřím, že ve Finsku načerpám hodně inspirace a rozšířím si své obzory.

Jak probíhaly vaše námluvy s Erou?
Jednání vedli primárně Joonas Naava, se kterým se dobře znám z reprezentace do devatenácti let, a Tomi Rastas, s nímž se díky jeho dlouhodobé spolupráci s Českým florbalem v rámci Kempů talentované mládeže také dobře znám. Cítil jsem ze strany Ery velký zájem, což mě samozřejmě potěšilo a bylo to v rámci toho nakonec rozhodující. Je to nové prostředí a nová země, takže z mé strany byly nějaké obavy stran toho, jak to tam může probíhat, ale nakonec mě zástupci Ery přesvědčili, že mi vytvoří skvělé zázemí a prostředí.

Předpokládám, že jste stále v Česku. Kdy bude probíhat vaše stěhování do země tisíců jezer a kdy se poprvé přímo zapojíte do chodu klubu?
Přesouvám se v červnu, kdy startuje pro zmíněné kategorie letní příprava, a strávím tam měsíc. S ohledem na to, že v červenci je v rámci tréninkového programu pauza, tak se vrátím do Česka a od srpna se stěhuji do konce sezony do Helsinek.

 První nominace pro výběr do 23 let, garantem je Pazdera

Pro vás to není první zkušenost se zahraničním florbalem. Už jste dříve na severu Evropy absolvoval stáž…
Už to bude pár let, co jsem byl na stáži ve Švédsku. Mám vybudované vztahy a posbírané kontakty primárně v Uppsale, ale vnímám, že tohle bude něco úplně jiného. Strávit několik dní v jednom městě se nedá srovnávat s tím, když někde působíte celý rok. Mám i díky stážím představy o tom, jak náročný ten level může být. Rád čerpám inspiraci právě ze Švédska a Finska, takže tuším, do jakého prostředí půjdu. Těším se na vysoké nároky, které tam budou, a na vysokou profesionalitu, jíž od tohoto angažmá očekávám.

Jak to budete mít s jazykem? Předpokládám, že s týmem budete primárně komunikovat v angličtině.
Je to tak. Už jsme řešili s trenérem U22, že bude potřeba, abych se pár klíčových slov ve finštině naučil, aby vzájemná komunikace s hráči byla efektivnější. Minimálně ze začátku ale spolu budeme mluvit kompletně v angličtině.

Bude pro vás snazší mluvit s finskými hráči anglicky i díky tomu, že jste dělal „překladatele” Joonasovi Naavovi u juniorské reprezentace?
Snažil jsem se dělat překladatele (smích). Komunikoval jsem s Joonasem i v průběhu zápasu vysílačkou. V minulosti jsem trénoval i pár švédských hráčů, s nimiž jsem také mluvil anglicky. Věřím, že to bude výhodou. Každé prostředí má svůj specifický jazyk a výrazy. I proto jsem rád, že i ze strany Ery se tuto stránku snaží nepodceňovat a je to aktuálně naše největší téma, jak co nejvíce zefektivnit právě přenos informací. Jsem dost detailní trenér a potřebuji být v komunikaci úspěšný, aby mi hráči rozuměli a abych mohl dělat svou práci dobře.

Obrázek