{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

KONEC ÉRY FINSKÉHO KRÁLE. KOHONEN UZAVÍRÁ KARIÉRU

Obrázek ke článku
31. 1. 2021

Tvrzení, že florbal už nikdy nebude jako dřív, v tomto případě ani není tak odvážné. Je pravdivé. Mika Kohonen, rodák z finského Jyväskylä, oznámil konec své aktivní kariéry. I nadále bude pětinásobný nejlepší florbalista světa působit jako trenér ve švédském velkoklubu IBK Storvreta, jehož barvy hájil po dlouhých deset sezon a s nímž také třikrát vybojoval titul v SSL. Na mistrovství světa v Helsinkách, které bylo přeloženo na prosinec 2021, už se tak legendární univerzál s číslem 29 na dresu neukáže. Minimálně nikoliv v hráčské pozici.

Jeden z velkých florbalových vzorů Mika Kohonen se ve svých 43 letech rozhodl definitivně ukončit kariéru. V prosinci 2019 ho během zápasu za Happee potkalo nepříjemné zranění Achillovy šlachy, ani po vyléčení zranění už se ale k florbalu jako hráč už vracet nehodlá. Po letech opět zamířil do klubu IBK Storvreta, tentokrát však ne jako florbalista, ale jako člen realizačního týmu. Za svůj sportovní život dokázal téměř vše, co se dá, a tak usoudil, že nyní už bude lepší se věnovat svému milovanému sportu v roli trenéra a předávat své letité zkušenosti hráčům mladší generace.

„Dospěl jsem k jasnému přesvědčení. Konec kariéry je to jediné správné řešení. Florbal nikdy nepřestanu milovat. Znamená pro mě všechno. Když jsem začínal, ani by mě nenapadlo, že bych mohl hrát třiadvacet let za finskou reprezentaci,“ popisuje Kohonen svůj vztah k florbalu v tiskové zprávě finské florbalové federace. Storvreta sdílela na svých sociálních sítích kromě rozsáhlejšího rozhovoru s Kohonenem (ve švédštině) také jeho stručné poděkování všem, se kterými se potkal na své florbalové cestě, včetně soupeřů.

             „Florbal nikdy nepřestanu milovat. Znamená pro mě všechno.“

Kohonen má za sebou nezapomenutelnou kariéru. Výjimečnou. Možná i neopakovatelnou. Kdy jindy než při příležitosti jejího ukončení, si připomenout, jakých úspěchů se mu podařilo za dlouhých čtyřiadvacet roků aktivního hraní na nejvyšší úrovni dosáhnout? A že jich není málo.

Drží rekord v počtu účastí na světových florbalových šampionátech, na kterých Finsko reprezentoval celkem jedenáctkrát - v letech 1998 až 2018 -, a ani jednou se nevracel s prázdnou, což ostatně není žádné velké překvapení. S finským národním týmem se mu podařilo získat čtyři zlaté medaile, pět stříbrných a dvě bronzové. Světovým rekordmanem je i v počtu odehraných zápasů na světových šampionátech, a že je hráč těch nejvyšších kvalit, dokazuje jeho pětinásobné zvolení do All Star týmu a třetí příčka v celkovém kanadském bodování MS.

Mika Kohonen, mimo jiné také autor vlastní řady florbalových holí s názvem MK29 vydaných sportovní značkou Karhu, byl také pětkrát zvolen nejlepším hráčem světa, poprvé v roce 2005. Má titul z Poháru mistrů IFF v roce 2012 a získal i bronz na Světových hrách v roce 2017. Ve finském národním týmu má Kohonen na kontě nejvíce zápasů (194) a také nejvíce reprezentačních bodů (86+169).

Ve finské lize hrál převážně za Happee, klub z jeho rodného města Jyväskylä, kde začal svou profesionální kariéru už v sezoně 1995/1996. Tou dobou nechodili někteří nynější superligoví hráči ani do mateřské školky. Po pěti letech se dostal do švédské SSL, v níž jasně ukázal, co je finský florbal zač. Čtyřikrát vyhrál švédský šampionát - třikrát se Storvretou a jednou s Balrogm - a stal se s 1 053 body nejlepším střelcem všech dob v SSL. Ve Švédsku, kde oblékal postupně dres Balrog IK, Storvreta IBK a FC Helsingborg, si zcela právem vysloužil přezdívku „Kungen“, česky „Král“.

Čtenáři zdatní ve finském jazyce si mohou přečíst původní tiskovou zprávu finské florbalové federace, která obsahuje kromě Kohonenových kompletních statistik také pár motivačních slov pro všechny, kteří se nebojí ve florbale mířit vysoko:

„Odvažte se snít, nastavte si laťku vysoko, nebo klidně ještě výš. Nepodceňujte sebe ani svůj talent. Buďte soutěživí. Sledujte zápasy, učte se z nich a ptejte se. A nakonec, tvrdě pracujte na svých cílech a překonávejte své limity. Nezapomeňte si užít každý okamžik!“

Ať žije král!

​​

Obrázek