{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KOUČ ŠTANCL: JSME RÁDI, ŽE SE VĚCI DALY ZASE DO POHYBU

Obrázek ke článku
26. 5. 2021

Po dlouhé pauze bez sportování se postupně probouzí všechny české florbalové celky. Cíl je jasný: navrátit dětem pohyb a lásku k florbalu. Do projektu #naflorbal se zapojili rovněž pardubičtí Sokoli, kteří si na svých nejmladších velice zakládají. Šéftrenér mládeže Ladislav Štancl se rozpovídal o průběhu trénování, ale také o chystaných projektech.

Když se i v Pardubicích uložil florbal do nečekaného a zdlouhavého spánku, tak zavládl velký chaos. Co bude následovat? Na vývoji vlastních odchovanců si ve městě perníků dávají záležet a měsíce bez florbalu znamenaly velkou ztrátu. „S údivem jsem koukal na to, že se u nás upřednostnila divácká návštěvnost na fotbale a hokeji před výukou a sportem dětí,“ říká Štancl.

Nyní se však situace zdá být lepší, což znamená, že florbal je zpět na scéně v plné síle. A na východě Čech tak mohou opět obnovit tréninkový proces. „Všichni v klubu věříme, že se povede přivést nové děti. Na tom taky zakládáme naši současnou práci,“ prozrazuje šéftrenér mládeže.

Návrat dětí na sportoviště je skvělou zprávou. Člověku spadl kámen ze srdce, viďte?
Je to paráda, když člověk už zase vidí děti na hřištích a teď už i v halách. Pohyb je pro člověka nesmírně důležitý a pro děti mnohonásobně více, takže je to úleva, že to netrvalo déle. Zároveň si ale myslím, že v každém z nás je stále malá obava, aby se to neopakovalo a nenastalo znova. Já ale pevně věřím, že ne a že u sportování už všichni zůstaneme. A taky doufám, že o to víc si toho všichni budeme vážit, protože v posledních měsících se to jevilo opravdu nereálně, že si budeme moct zase užívat společné týmové tréninky s mládeží. 

Jak probíhaly v Pardubicích první tréninky po znovuobnovení tréninkového procesu?
Myslím si, že podobně jako všude jinde, takže se nesly v duchu hledání možností, jak trénovat co nejvíce, nejlépe a hlavně, jak nabídnout možnost trénování opravdu všem i přes početní omezení jednotlivých skupin. Naštěstí máme možnost využití venkovního areálu u nás na Sokole a víceúčelového hřiště, takže se naše tréninky odehrávaly tam a děti si užily první chvíle s florbalkou po dlouhé době, i když venku bez pravého florbalového povrchu.

Z pozice šéftrenéra mládeže máte k uplynulým měsícům určitě co říct.
Ono toho bylo řečeno už strašně moc a je složité se vyjadřovat k něčemu, co člověk neměl absolutně šanci ovlivnit. Určitě se ohlížím s pochopením, že v dané situaci bylo třeba dělat nepopulární, ale nutná opatření. Zároveň jsem si ale naprosto jistý, že se tomu nejhoršímu dalo předejít. Nejsložitější pro kluby, organizace a další spolky je pak ale to, že se zásadní informace všichni dovídali opravdu na poslední chvíli a během reakce na tyto informace se vše ještě několikrát změnilo. Chyběla mi v tom systematičnost a koncepce, se kterou dnes již pracuje každý sportovní klub, takže nevidím důvod, proč by to nemohly zvládnout naše nejvyšší orgány. Nejvíce jsem ale nepochopil fakt, že se řešili diváci na fotbale a hokeji, když ještě nechodily všechny děti do škol a už vůbec nemohly sportovat.

Florbal se vrací, zapoj se i ty! #NaFlorbal

Jaký panuje zájem u dětí a rodičů po opětovném otevření sportovišť? Přijdou noví Sokoli, nebo máte obavy z úbytku?
Obecně si myslím, že zájem je poměrně velký, protože se všichni těšili, až budou moct vyrazit na hřiště a zasportovat si. Ale zároveň u některých přetrvává i obava z úplného návratu a jeho dalšího přerušení, takže určitá část sportujících tak trochu vyčkává. Určitě věříme, že přijdou noví Sokoli a tímto směrem i v současné chvíli pracujeme a přemýšlíme. Úbytku se asi nevyhne nikdo, protože část dětí a mládeže si během nucené pauzy našla nové koníčky a záliby, kterým se nyní chce věnovat, a další nemalá část zlenivěla a ke sportu se už nevrátí. Na druhou stranu snad přijde spousta nových dětí, které budou mít zájem hrát florbal, takže věřím, že se vše postupně vrátí do normálu i v tomto směru.

A atmosféra v klubu? Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že jsme se všichni podruhé nadechli.
Atmosféra v klubu je určitě dobrá, všichni jsme rádi, že se věci daly do pohybu, máme zase sociální a osobní kontakt s našimi trenéry, hráči i rodiči a nemusí se vše odehrávat ve virtuálním online světě. Celkově sportovní odvětví se postupně nadechuje a já jen doufám, že nepřijdou další následky takového výpadku v dalších měsících a letech, i když ani tomu se nevyvarujeme především u kategorií juniorů a dorostenců, kteří přišli o velmi důležitou část svého sportovního vývoje.

Český florbal nedávno nastartoval projekt #naflorbal, který má napomoct k navrácení dětí na sportoviště. Pardubice jsou pro?
Jednoznačně. Asi se v tuto chvíli nenajde nikdo, kdo by byl proti. Ale i přes podporu Českého florbalu a tohoto projektu je to především na klubech samotných, aby vyvinuly tu správnou aktivitu a iniciativu pro návrat svých členů a získání těch nových.

Co patří mezi nejčastější aktivity, které jste zařadili do tréninkových jednotek?
My jsme se chtěli co nejrychleji vrátit k tréninkům, na které jsme zvyklí, protože v našich trénincích klademe velký důraz na obecný sportovní rozvoj. Pravidelně zařazujeme parkur, ostatní sporty a pohybové hry, čímž se v tomto ohledu snažíme o pestrost. To je v tuto chvíli asi nejdůležitější, abychom postupně všechny opět rozhýbali, vrátili pravidelné tréninky a radosti z nich. Nejžádanější aktivitou u dětí je teď samozřejmě florbal, na který se těšily nejvíc. 

V jakém rozpoložení se vrátily děti do tréninků? Bude potřeba je znovu nastartovat?
Děti se vrátily natěšené a nadšené z toho, že si mohou opět zahrát florbal a zasportovat všichni společně, a nejen samy doma při online trénincích. Takže nastartované jsou dostatečně, což je asi po takové pauze každý z nás. A úkolem nás trenérů je tohoto faktoru využít a maximálně ho rozvinout bez toho, aniž bychom něco uspěchali a bylo to poté na úkor správného rozvoje mladých sportovců.

Prozradíte čtenářům nejbližší kroky a plány pardubického mládežnického florbalu?
Nejbližší plány jsou takové, že chceme umožnit dětem radost z restartu tréninků. Zároveň se určitě zaměříme na oslovení nových členů a dětí v rámci naší náborové kampaně „SOKOLI HLEDAJÍ SOKOLY“. Těšíme se na to, že akce pro děti, rodiče a trenéry, které jsme v této sezoně nemohli uskutečnit, postupně zrealizujeme. 

​​

Obrázek