{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

KŘENEK: NAŠE CESTA JE SPRÁVNÁ, 924 ZŮSTANE TAJEMSTVÍM

Obrázek ke článku
16. 5. 2021

Sebevědomí, tvrdá hra a přesné kombinace, tak by se dala charakterizovat hra pražské Sparty v uplynulé sezoně. Povedená florbalová cesta svěřenců Ondřeje Kašpárka však skončila před pomyslným cílem - v semifinále je totiž vyřadily ostravské Vítkovice. „Ve vyřazovací části bylo vidět týmové zlepšení, ale určitě jsme nebyli na našem maximu, potenciál týmu je větší. Na sezonu můžeme každopádně koukat pozitivně, protože nám ukázala, na čem máme pracovat,“ uvádí Radim Křenek, člen obranných řad klubu z Podvinného mlýna.

Pražský klub předváděl v aktuálním ročníku proměnlivé výkony. Asi nejvíce může sparťanské florbalisty mrzet ztracené dvojutkání s ostravským FBC, které sice skončilo po základní části jen o jednu příčku níže, ve vyřazovacích bojích však vypadlo již ve čtvrtfinále. „Se základní částí jsme určitě nebyli spokojení. Vnímali jsme, že je velký prostor ke zlepšení. Důvodů bylo víc, ale vymlouvat se na cokoliv by bylo zbytečné,“ zhodnotil třiatřicetiletý obránce Radim Křenek.

Mrzutě vypadají také výsledky dvojutkání s Mladou Boleslaví, která Spartu během tří únorových dní porazila drtivým celkovým skóre 15:2. Naopak prodlužovaný duel z posledního kola základní části, ve kterém sparťané s Tatranem bojovali takřka jen o čest, jelikož se již v tabulce nemohli po odbité 60. minutě zápasu posunout dolů ani nahoru, zvládli bravurně a zvýšili si tím tak pro play-off velmi důležité sebevědomí.

Již před čtvrtfinálovým výběrem soupeřů totiž bylo jasné, že se sparťanský celek utká s jedním z dvojice Bohemians-Tatran. Dle tehdejších slov trenéra Ondřeje Kašpárka však nebylo důležité, který z nich to bude. „Mně osobně ten výběr byl jedno, sezonu jsem akorát chtěl skončit na co nejlepším místě. Neřekl bych, že je Tatran snazší soupeř než Bohemians, jejich hra ale bude založená na jedné konkrétní lajně, kterou budeme muset ubránit. A pokud se nepletu, tak jsme s Tatranem již dvě sezony neprohráli. Je to tým, který přehrajeme silnějšími lajnami a lepším gólmanem,“ uvedl tehdy usměvavě.

A měl pravdu, jeho tým si totiž se Střešovicemi poradil poměrně jednoznačně 4:2 na zápasy. Klíčovým momentem se přitom zdál být čtvrtý vzájemný duel, který se rozhodoval až v samostatných nájezdech a v nichž právě sparťanský brankář Martin Beneš vybojoval svému týmu výhru, která znamenala vedení 3:1 na zápasy a odvrátila tak srovnání série - dopadlo to tedy přesně tak, jak trenér Kašpárek predikoval. 

„Ve vyřazovací části bylo vidět týmové zlepšení, ale určitě jsme nebyli na našem maximu. Potenciál týmu je větší. Každopádně na sezonu můžeme koukat pozitivně, protože nám ukázala na čem máme pracovat. Jsem moc rád za naše týmové nastavení, na kterém můžeme stavět a dál ho rozvíjet,“ těší Křenka. „Tým udělal obrovský krok dopředu, a proto se těším na další sezonu a přípravu,“ souhlasí také jeho spoluhráč Josef Juha.

Po čtvrtfinále ale na Spartu čekal náročný úkol, jehož podstatou bylo čtyřikrát porazit ostravské rytíře z Vítkovic, tedy druhý tým tabulky po základní části. Že tomu sparťané nebyli daleko, dokazují výsledky všech čtyř semifinálových duelů. Dva z nich totiž dopadly rozdílem dvou branek, jeden rozhodla pouze branka jediná a ten poslední došel až do samostatných nájezdů.

V těch měli Pražané doma možnost snížit nepříznivý stav série na 1:2 na zápasy, proti však byl vítkovický Jan Šebesta, který proměnil oba dva nájezdy a vystřelil tak rytířům vedení 3:0 v sérii. Na to už pražský kádr odpovědět nedokázal, byť tomu byl docela blízko a se sezonou se tak loučí na čtvrtém místě.

„Zápasy byly hodně vyrovnané jak výsledkově, tak herně. Jako klíčové body, které sérii rozhodly vnímám hlavně to, že jsme udělali více chyb a určité situace hráli naivně nebo nezodpovědně. Vítkovice nás pak v těchto fázích gólově potrestaly. Je to klišé, ale jednotlivé zápasy byly o detailech, které soupeř zvládl o něco lépe,“ ohlíží se obránce s děvetadvacítkou na zádech zpětně.

Součástí sparťanské rozlučky s uplynulým ročníkem je však také neradostná zpráva pro všechny ty, kteří v průběhu play-off marně pátrali po původu a významu trojciferné číslovky na předloktí všech sparťanských hráčů: „S klukama jsme se shodli, že význam 924 měl být a bude hlavně pro nás a že to tak necháme i dál, takže ho necháme v kabině,” usmívá se stabilní opora pražského kádru potutelně. 

Mezi nejproduktivnější sparťanské hráče patřil v aktuálním ročníku slovenský florbalista Lukáš Ujhelyi, který soupeřům nasázel 24 branek v základní části a dalších sedm v play-off. Pozadu nezůstala ani předsezonní posila v podobě Mikuláše Krbce, který nejčastěji nahrával v obou částech ročníku, naopak největším raubířem se stal Matěj Pruner, který ve 25 zápasech zaznamenal hned 30 trestných minut.

Sparťanskou jistotou se znovu stal zkušený gólman Martin Beneš, který v brankovišti strávil neuvěřitelných 2096 minut, v nichž vychytal hned 20 výher a stal se tak nejvytěžovanějším brankářem celé Livesport Superligy. Zaskvěl se také jeho jmenovec Dominik Beneš, který byl do Sparty povolán z prvoligového Ústí nad Labem a svými výkony si vysloužil pozornost široké veřejnosti i mnoha velkých klubů.

A co budou sparťané chtít do příštího ročníku změnit? „Žádné zásadní změny v plánu nejsou. Proces je nastavený správně. My půjdeme dál po naší cestě a budeme pokračovat v rozdělané práci, kvalitně trénovat a rozvíjet se, protože právě na tu cestu budeme jednou vzpomínat,” míní Křenek poeticky.

​​

Obrázek