{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MARTIN PRAŽAN O PŘESTUPU DO ŠVÝCARSKA: JDU NABRAT KUPU NOVÉ FLORBALOVÉ ENERGIE A DALŠÍ ŽIVOTNÍ NÁBOJ

Obrázek ke článku
4. 5. 2020

Reprezentační obránce Martin Pražan po osmi letech opouští superligový Chodov. Od nového ročníku bude působit ve Švýcarsku, kde se dohodl na dvouletém angažmá s Usterem, jenž v základní části posledního ročníku NLA obsadil 9. příčku. V rozhovoru prozradil důvody svého přestupu, důležitost reprezentace i osobní přípravu posledních týdnů.

Martine, po letech strávených na Chodově jste se rozhodl pro zahraniční angažmá, mířite do Švýcarska do týmu Usteru, jaké jsou hlavní důvody Vašeho rozhodnutí? Co pro vás bylo nejdůležitější?
Těch důvodů jsem měl rozhodně víc. Na Chodově jsem strávil 8 let. Poměrně dlouhá doba. Přiznám, že jsem hledal nový přísun florbalové energie. Ne, že bych byl vyčichlý, ale cítil jsem, že to potřebuju. Navíc sen zahrát si v zahraničí mám už dlouho, za poslední 2 roky jsem o tom začal více uvažovat. Po tom, co jsme rozhodili sítě, z toho Uster po všech stránkách vyšel nejlépe. Zvažoval jsem různé věci. Jaký byl z klubu cítit zájem, profesionalita, herní pozice, trenér, úroveň týmu, lokalita a samozřejmě podmínky.

Zvažoval jste i nějaké jiné nabídky třeba z jiných zemí?
Nikoliv, jiné země jsme ani neoslovovali. Byl jsem předem rozhodnutý.

Je pro Vás odchod do zahraničí důležitý i s ohledem na blížící se mistrovství světa, které se doufejme uskuteční již za pár měsíců?
Těžko říct, jak jsem již zmiňoval, jdu do nového prostředí nabrat kupu nové florbalové energie a další životní náboj, takže doufám, že mě to celkově posune dál a bude to mít přínos i pro moji pozici v reprezentaci, ale že bych to od toho předem očekával, to by byla hloupost.

A co pro Vás znamená oblékat reprezentační dres?
Samozřejmě jak se říká, je to pro mě čest. Nikdy jsem neodmítl. Miluju hrát mezinárodní zápasy s tou největší kvalitou.

Co považujete za své největší herní přednosti?
Řekl bych, že to bude mé nastavení. Nikdy nic nevypustit, energie, kterou ze sebe vydám a myslím, že mám celkem slušné čtení hry.

V České republice jste také v poslední době rozjel pár projektů, bude se dát tato práce skloubit s životem v jiné zemi a i nějakou tamní pracovní náplní?
Tak na to najdu odpověď, až tam nějakou dobu strávím, ze začátku předpokládám, že budu dělat nějakou podržtašku. Trošku tuším, že jsme pro ně pořád „východní Evropa“. Každopádně GROW Sports i jiných věcí se rozhodně nevzdám. Z našeho pohledu je to dlouhodobý projekt, takže věřím, že zkušenost ze zahraničí bude naopak přínosem. V tuhle chvíli máme tým lidí, kteří se kolem GROW pohybují. V době koronakrize jsme se, tak jako všichni, naučili komunikovat online, takže vše pojede dál.

Zpět k Chodovu, jak hodnotíte angažmá na Jižním Městě, kde se Vám podařilo také získat dva mistrovské tituly? Na co budete vzpomínat nejraději?
Když si rekapituluji celou tu cestu, tak zpětně hodnotím, že mě fakt asi nic lepšího nemohlo potkat. Byla to jízda se vší parádou. Nikdy nezapomenu na ty společné akce, dny po vyhraném titulu byly velké. Ty příběhy si vyprávíme doteď. Ale za co jsem byl na Chodově asi nejradši byli lidé, inteligentní lidé, vedle kterých jsem mohl růst nejen herně, ale i osobnostně.

Jak vnímáte situaci posledních týdnů? Čekal jste v začátcích pandemie, že by mohla sezona skončit v průběhu play-off?
Kdybych to čekal, tak se na to tak urputně nepřipravuji. Věděl jsem, že chci jít pryč a chtěl jsem odejít s čistým štítem, od ledna jsem trénoval dost intenzivně navíc a věřil, že letos uspějeme. Ale nehroutím se z toho, když to přišlo, ani mě to nijak neštvalo, prostě jsou občas v životě důležitější věci. Hlavně, že teď už vidíme alespoň nějaké světlo na konci tunelu. A věřím, že nebudu mít žádné problémy se v červenci přesunout do jiné země.

A jak se aktuálně udržujete ve formě?
Ihned po vyhlášení nouzového stavu jsem rychle zajel nakoupit pomůcky na cvičení. Odebrat mi na dlouhou dobu ze života i posilovnu, to by nedopadlo dobře.(smích) Nejdřív jsem se jen tak udržoval, ale teď jsou to již tři týdny, co se intenzivně připravuji na další sezónu. S Ondřejem Mikešem (hráč Chodova, kondiční trenér Floorballprep - pozn. red.) jsme připravili periodizaci až do mistrovství světa, takže už nemůžu polevit, baví mě to.

Obrázek