{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MATĚJ KLUCHO: NĚKTEŘÍ HRÁČI NÁM PŘÍJEMNĚ ZAMOTALI HLAVU. NYNÍ NÁS ČEKÁ ZUŽOVÁNÍ KÁDRU

Obrázek ke článku
29. 2. 2020

Národní výběr U17 byl loni absolutní novinkou. Protože byl projekt vyhodnocen jako úspěšný, i letos dostala dorostenecká reprezentace zelenou od vedení Českého florbalu. Stejně jako vloni byl do čela jmenován Matěj Klucho, jinak také superligový florbalista z Liberce. V rozhovoru vysvětlil, k jakým změnám v průběhu roku došlo, na co se se svými kolegy zaměřili a co je letos ještě čeká a nemine.

V prosinci se Matěj Klucho se svými kolegy dozvěděl, že i v letošním roce dostanou důvěru Českého florbalu. V tu chvíli se začali připravovat na půlku sezony, na jejímž konci si znovu zahrají turnaj. Po loňské premiéře v Chomutově to bude letos ve Finsku. Tam už ale odcestuje trochu pozměněný realizační tým.

„Po minulé sezoně nás opustil Joonas Naava, jenž povýšil k juniorské reprezentaci. Na jeho místo nastoupil další Fin Tomi Rastas. Krom něj nás postihl také odchod Tomáše Fibigera. Toho zastoupil Roman Janda z Gullivers Brno. Za aktuální složení realizačního týmu jsem já osobně velmi rád. S kluky si rozumíme, jak po stránce sportovní, tak po stránce volnočasové. Výhodu v setrvání většiny členů vidím v tom, že po prvním roce projektu jsme nasbírali cenné zkušenosti a letos v podstatě již od výběru hráčů z finálového turnaje regionálních výběrů dorostenců je naše práce kvalitnější a promyšlenější,“ vysvětloval hlavní trenér. K ruce má stejně jako v minulém roce metodika Jana Třískalu, specialistu na video Michala Jedličku a vedoucího týmu Marka Michálka.

Nový výběr začali trenéři tvořit již v lednu na základě doporučení metodiků a krajských výběrových trenérů. Vytipované jedince si pak prohlédli v akci a pozvali na první společná setkání. „V uplynulém týdnu jsme absolvovali dva tréninky, a to v Praze na Tatranu. V prvním jsme se při hře na malém prostoru zaměřovali na efektivní spolupráci a komunikaci. Ve druhém jsme totéž hledali ve hře 5 proti 5. Hráčů jsme nakonec nominovali celkem 38, a to s tím, že prvního tréninku se účastnili všichni. Na hru pak byli hráči rozděleni na dvě skupiny. Jedna skupina hrála zápas, druhá skupina absolvovala besedu s naším fyzioterapeutem Vojtou Typlem, jež se týkala péče o své tělo. Pak jsme si skupiny prohodili, aby každá absolvovala obojí,“ popisoval průběh tréninkového bloku.

Protože 38 hráčů je poměrně vysoké číslo, následovat bude zúžení kádru. „Nyní nominaci zmenšíme na 30 hráčů a 4 brankáře. Tento počet by měl v ideálním případě absolvovat tréninky v Praze 7. dubna.“

Řada trenérů si myslí, že je reprezentace uzavřenou entitou, kam je velmi složité se dostat. Natož pak k nějakému know-how. „V našem případě tohle určitě neplatí. Tréninky nahráváme na video a následně je zpětně ukládáme na kanál YouTube. Každý trenér si tak může trénink prohlédnout a zhodnotit. Považujeme to za takový materiál navíc pro proaktivní trenéry, kteří se zajímají o to, co na trénincích děláme a jakým trendem se ubíráme. Rozhodně ale nikoho nenutíme, aby se na to koukal,“ vyvracel mýtus.

První společná akce širšího kádru je minulostí. Protože se konala na konci února a trenéři své svěřence bedlivě sledují už od ledna, zajímalo nás i to, zda trenéři u svých svěřenců vysledovali nějaký posun. „Dva měsíce jsou zatím relativně krátkou dobou na hodnocení, čili u různých hráčů vidíme různé posuny. Moc nás potěšili hráči, u kterých jsme po první akci nemysleli, že „se podívají dále“, ale svými výkony nám pěkně zamotali hlavu. Největší radost máme zpravidla po konci cyklu a v následující sezoně, kdy reálně můžeme vidět posun hráčů v činnostech, které s hráči řešíme.“

Závěrečná otázka směřovala logicky i k blížícímu se sezonnímu vrcholu ve Finsku. Tam už pojede jen zúžený kádr. „Moc se těšíme. Finálový turnaj je třešnička na dortu celého cyklu. Na loňský turnaj v Chomutově máme krásné vzpomínky a jsem přesvědčen, že ve Finsku si uděláme nové,“ zakončil Klucho.

Obrázek