{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

MEZINÁRODNÍ FLORBALOVÝ TURNAJ CZECH OPEN SLAVÍ 30. VÝROČÍ!

Obrázek ke článku
5. 8. 2022

Nejlepší týmy na světě, mezinárodní duch, letní Praha, zábava a přátelství. To vše odjakživa patří k florbalovému turnaji Czech Open, který letos slaví 30. výročí. Když bratři Martin a Tomáš Vaculíkovi zkraje 90. let turnaj založili, možná ani oni sami nedoufali, že o tři dekády později bude turnaj stále ve výborné kondici. Kulaté jubileum přichází v pravou chvíli: po minulých dvou ročnících, které ovlivnila pandemie, se Czech Open vrací v plné parádě a opět přivítá zahraniční hvězdy. 

Právě přítomnost věhlasných zahraničních klubů, skutečné florbalové elity, zdobí bohatou historii turnaje, která se píše již od roku 1993. Zalistujeme-li pomyslnou kronikou Czech Open, zjistíme, že každý turnaj přinesl památné chvíle. Některé ročníky přesto vyčnívají. Tak například léto 1996, kdy turnaj poprvé ovládlo švédské Pixbo (které je mezi muži i ženami dle počtu zlatých medailí nejúspěšnějším klubem) a muži Vítkovic dosáhli na historicky první českou mužskou medaili (stříbro). Milníkem byl i ročník 2001, kdy do Prahy prvně zavítala finská parta Finnsta, která se rychle stala miláčkem publika. A nesmíme opomenout ani rok 2004, kdy se finále přesunulo do tehdejší T-Mobile Areny, kde jej sledovalo 6538 diváků.

Důvod sledovat Czech Open budou mít fanoušci florbalu i letos. Na turnaj se po třech letech vrací IBF Falun, čerstvý mistr švédské superligy. V osmičlenné mužské elitní kategorii, kde každý zápas potrvá 3x20 minut, nebudou chybět ani aktuální vicemistři švýcarské, respektive české ligy Wiler Ersigen a Tatran Střešovice, tradičně silný finský tým EräViikingit či mezi fanoušky oblíbené Pixbo. Vrátí se pohár po vynucené odmlce zpět do Švédska?

O zlato v ženské elitě bude soupeřit dvanáct kandidátů, včetně tří švédských (Falun, Pixbo, Umeå) a tří finských (EräViikingit, Loisto, Helsinki), které doplní české a švýcarské týmy. Loňský a předloňský vítěz Vítkovice tentokrát bude čelit tvrdé konkurenci a na cestě za zlatým hattrickem bude muset porazit evropskou špičku. Zatímco elitní mužská skupina odehraje všechny zápasy v hale na Podvinném mlýně, ženy budou hrát v Řepích. Z obou hal (a taktéž z haly na Jižním městě) bude k dispozici video stream. V UNYP Areně na Podvinném mlýně, tedy během všech utkání mužské elity a během všech finále, se zároveň bude testovat video rozhodčí včetně tzv. Coach’s Challenge.

Kvalitní mače budou k vidění i v kategorii Pro, která je jakýmsi přechodem mezi elitní a otevřenou kategorií mužů. Novinkou je, že zápasy v Pro potrvají (stejně jaké v ženské elitě) 3x15 min. Favoritem mezi osmičkou týmů budou Black Angels. Devět celků se přihlásilo do kategorie U21, kde se mimo jiné představí slovenská juniorská reprezentace. Do kategorií open se pak přihlásilo 83 mužských a 35 ženských týmů. Celkem se na pražský turnaj sjede 155 mužstev z patnácti zemí včetně Islandu, Maďarska či Dánska. Na Czech Open si letos zahraje přibližně 2500 florbalistů a florbalistek!

Na účastníky turnaje jako vždy čeká i doprovodný program, jehož vrcholem bude klasická turnajová party v Klubu Lávka v sobotu 13. 8. od 22:00. Ještě před ní na stejném místě proběhne VIP party, během níž bude do Síně slávy Czech Open uvedeno několik dalších osobností. VIP hosté se mohou těšit i na premiéru dokumentu, který mapuje historii turnaje a vystupují v něm známá česká i zahraniční jména (například Esa Jussila, Martin Östholm, Peter Runnestig či prezident IFF Tomas Eriksson). Více informací o doprovodném programu, zajímavých akcích a slevách zájemci najdou na webu turnaje czechopen.cz či na sociálních sítích turnaje.

Obrázek