{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

MISTROVSTVÍ SVĚTA STIHNU, UJIŠŤUJE ČERSTVÝ FLORBALISTA SEZONY

Obrázek ke článku
19. 6. 2022

Český florbal má nového krále. Na galavečeru Florbalista sezony 2021/2022 dostal hlavní cenu Marek Beneš, který je po operaci kolene. Jak se aktuálně cítí po zdravotní stránce a jaké jsou vyhlídky směrem k mistrovství světa, prozradil čerstvý florbalista sezony a MVP Livesport Superligy v rozhovoru.

Marku, co říkáte na ocenění Florbalista sezony?
Vážím si ho fakt hodně. Hlavně proto, že sezona byla ohledně mého zdravotního stavu docela dost náročná. Byla fakt hodně nahoru dolů a musel jsem směřovat formu k vrcholům ročníku, ať už šlo o mistrovství či potom play-off.

Zase je asi příjemné, že jste měl sezonu spojenou s nějakým úspěchem.
Je to jeden úspěch, jenže i jeden neúspěch. Superfinále mě ještě docela dlouho mrzelo, ale samozřejmě mistrovství světa bylo super a náplast za poslední roky, kdy jsem nic nevyhrál. Už mi to trošku chybělo.

Na pódiu jste se potkali jako trio z Tatranu, byť Filip Langer už hraje za Kalmarsund. Každopádně jaký byl pocit mít kolem sebe kamarády v elitní trojici ankety?
To mě hodně potěšilo, už když jsem viděl finální nominaci. A musím říct, že byla zasloužená. Teď mluvím i trochu o sobě, ale celá naše lajna fungovala dobře na světovém šampionátu a doufám, že tým ještě dotáhneme někam dál, Myslím si, že na to určitě máme. Každý prostě ví, jaký bek je Óňa (Ondřej Němeček, pozn. red.). A Lanýž (Filip Langer, pozn. red.) se prosazuje v SSL, což není tak jednoduché. Dokázal to Matěj Jendrišák, teď to snad nějakou delší dobu dokáže Fíla. Vážím si tak obou kluků i vzhledem k tomu, že se známe dlouho a jsme dobří kamarádi.

Co říkáte na to, že jste se stal Florbalistou sezony při působení v Česku?
To je docela zvláštní. Celkově si totiž myslím, že kdo hraje ve Švédsku, měl by mít takový menší boost. Ač se to nezdá, někdo může mít v Česku milion bodů, ovšem ve švédské lize je strašně náročné udržovat stabilní výkonnost. Fakt si toho tedy moc cením, i že jsem třeba skončil před Filipem, jenž měl super ročník. Samozřejmě mistrovství se mi povedlo, což asi má velkou váhu v této anketě.

V Pixbu jste nějakou dobu strávil. Máte myšlenky do budoucna na návrat?
Myšlenky určitě jsou, ale mají dvě roviny. Jedna je zdravotní – teď jsem byl na operaci, takže snad mohu odsunout nějaké obavy z dalších zdravotních komplikací. A dalším tématem je škola, teď jdu do páťáku na právnické fakultě, a nedá se úplně říct, kdy přesně skončím. Rozhodně však mám rád Švédsko, i když Švýcarsko je krásná země a je tam hodně peněz. Chtěl bych dokázat ve Švédsku něco jako Filip, případně i něco víc v podobě titulu.

Na vyhlášení jste přišel o berlích. Kolikátou operaci vlastně už máte za sebou?
Byla to čtvrtá operace levého kolena. Koleno už není celkově nic moc, mám to asi po tátovi. Mám navrtanou chrupavku kvůli nějakému nálezu, takže je to spravené. Naštěstí vazy mám ještě v pořádku a měl bych být do začátku sezony v pohodě, musím tomu ale dát hodně času. Bude potřeba rehabilitace a pak nonstop cvičení v průběhu letní přípravy i ročníku. Doufám, že ještě budu hrát nějakých pár let.

Jak to vypadá s vámi směrem k mistrovství světa?
Jednoznačně ho stihnu. Začátek sezony by měl být úplně v klidu, a možná už v srpnu si dám nějaký přípravný zápas. Doba rekonvalescence s berlemi zabere hodně času, ale celkově není tak dlouhá. Šampionát by měl být v pohodě.

Jaké jsou ambice právě na mistrovství světa?
Řekl bych, že pomalu už také máme pomyšlení na zlato. Možná tam byl teď blok nějaké poslední roky o bronz se Švýcary, který jsme snad konečně prolomili a viděli jsme v tom semifinále, ač Finsko i Švédsko jsou kvalitnější týmy, že s nimi můžeme hrát naprosto vyrovnaně. Rozhodují detaily. Je to stále takové to omílané, že jsme nedali šance, ale tento tým má na hodně i vzhledem ke svému věkovému průměru. Myslím si, že lepší léta mohou být před námi.

V základní skupině budete mít Švédsko. Co na něj říkáte?
Jsem hodně rád, protože utkání se Švédy mám úplně nejradši. Ať už z pohledu, že jsem tam působil a tamní florbal je mi nejsympatičtější. Je takový otevřenější. Přece jen Finové a jejich osobnější obrana není úplně příjemná. Švédy mám strašně moc rád a těším se.

Uplynulý reprezentační ročník přinesla i velmi povedené Euro Floorball Tour doma, kde jste porazili Švédsko i Finsko. Je právě to motivací do základní skupiny porazit Švédy?
Motivace je to samozřejmě velká. Výsledky z EFT byly super, byť já na něj mám osobně hrozné vzpomínky. Tam se mi první zápas obnovilo zranění a měl jsem smíšené pocity. Protože jsem seděl na střídačce smutný a koukal na kluky, jak porážejí Švédy a Finy. Fakt jsem si tam docela vytrpěl, ale do další práce to je ukázka, že s nimi hrát můžeme.

Budete mít o to větší motivace utkání se Švédskem rozhodnout?
​Jednoznačně. Jsem do toho hodně motivovaný, a kdybychom se v semifinále posunuli třeba na Švýcarsko, to by byla o to větší motivace. To už ale tady hodně spekulujeme, nicméně duel se Švédskem chceme už vyhrát.

Obrázek