{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MIX HRDOSTI I FRUSTRACE, OHLÍŽÍ SE RHYNER ZA MS

Obrázek ke článku
21. 12. 2019

Smíšené pocity. Zatím tolik lze vyčíst z odpovědí Saschy Rhynera po týdnu, který uplynul od konce mistrovství světa ve Švýcarsku, na kterém česká reprezentace sice předvedla jeden z nejlepších výkonů své historie, medailový cíl však zůstal nenaplněn. Čtěte rozhovor o vstřebávání šampionátu i dalších krocích trenéra, jenž bude pokračovat u českého týmu do MS 2021.

Na začátek záludná otázka: Pokud byste mohl použít k popisu uplynulého MS pouze dvě slova, která by to byla?
Frustrace. Hrdost.

Jak je těžké se z té frustrace dostat? Byl jste někdy na takové emocionální horské dráze?
Je to velice těžké. Ptáte se sami sebe na tisíc otázek typu “Co by kdyby…?” Ale nakonec je to součást sportu a zažil jsem už pár bláznivých zápasů s rozdílným výsledkem. Ale samozřejmě to nebylo semifinále světového šampionátu.

Už jste si zpětně prošel všechny zápasy na MS?
Pouze části. Pořádně to udělám během vánoční přestávky, kdy také musím zpracovat kompletní analýzu.

Překvapilo vás zatím něco, čeho jste si přímo na šampionátu nevšiml?
Zatím ne.

Naučil jste se něco nového o sobě a také o týmu?
Vždy se něco nového naučíte, věci o mně samotném si však nechám pro sebe. Ale náš výběr na MS byl opravdu silnou partou. Dejme tomu, že jsme to o něm věděli už před turnajem, ale způsob, jakým se zvedl po semifinále, byl působivý. A naučili jsme se, že můžeme konkurovat každému soupeři.

Lidé po celé dva roky mluvili o řekněme až okouzlující atmosféře v týmu. Jak jste o ni jako hlavní trenér dbal?
Myslím, že je to k úspěchu potřeba, takže jsme se na to s celým realizačním týmem velmi zaměřovali.

Byl to nakonec ten hlavní klíč k tomu jak se tým zmobilizoval k utkání o bronz po semifinálovém deliriu?
Určitě to byl jeden z klíčů. A zápas o bronz je často jen o energii, kterou jste schopni do něj přinést, než o čemkoliv jiném.

Co obecně o dalších aspektech? Fyzická kondice, schopnost držet taktiku, kreativita atd. Viděl jste někde větší mezery nebo jen detaily v porovnání s našimi soupeři na MS?
Obecně si myslím, že jsme hráli velmi dobře až na duel se Švédskem. Byli jsme schopni dominovat v zápasech se slabšími soupeři a byli jsme schopni čelit těm silným. Je potřeba si nadále připomínat, že na této úrovni jsme nikdy nebyli, je to aktuální záležitost! Třeba když se podíváme na proměňování šancí: Na tomto MS jsme v utkáních se světovou špičkou nastříleli 12 gólů, předchozí rekord byl 9. Je také důležité, že jsme schopni mít tyto zápasy v rukou a nikoliv pouze reagovat na soupeře. V tomto jsme udělali velký pokrok. 

Příprava i samotné MS jsou, co se týče dosažených výsledků, nejúspěšnější v historii české reprezentace žen, ale medaili nám to nakonec nepřineslo. Co vnímáte jako hlavní úkoly do dalšího cyklu?
Analyzujeme to. Bylo by opravdu snadné říct, že kdybychom si vzali oddechový čas, tak se to nestalo. Je to jeden aspekt a samozřejmě si ho podrobně vyhodnotíme. Ale máme nadále trochu problém s finským stylem hry, na čemž chceme zapracovat. A obecně chceme být lepší v rozhodování zápasů.

Semifinále i medailové zápasy byly letos velmi těsné, tři skončily až v prodloužení. Jde z vašeho pohledu o reálný rozdíl mezi týmy elitní čtyřky nebo bylo toto MS v něčem speciální?
Můj názor je, že se světová špička k sobě přiblížila, což jsme mohli vidět i na posledním EFT. Například se Švýcarskem to byl osmý zápas v řadě s jednogólovým rozdílem skóre, s Finskem třetí v řadě. O to důležitější je pak schopnost, kterou jsem zmínil – rozhodovat zápasy a vedení v nich dovést do konce. Avšak na druhé straně to vypadá, že propast mezi námi a zbytkem světa se zvětšila.

Finálový víkend přinesl pochopitelnou vlnu kritiky, ale vím, že jste obdržel i důležitou pozitivní zpětnou vazbu. Od koho a jak byste je shrnul?
Tak trochu odevšad, ale to není důležité. Spíše to, že lidé byli nadšení z toho, jak holky hrály. Zaslouženě!

I když medailový cíl splněn nebyl, výkonný výbor s vámi na základě předvedených výkonů prodloužil smlouvu do MS 2021. Jak to vnímáte?
Jsem hrdý a ukázalo se, že ta práce, kterou jsme s celým realizačním týmem i hráčkami za sebou zanechali, jde správným směrem.

Budou přesto v realizačním týmu nějaké změny?
Bohužel vedoucí týmu Milan Šipl nemůže dál kvůli práci a studiu. Jinak ostatní projevili zájem pokračovat, jen nyní musíme probrat, zdali to budou zvládat skloubit s prací, rodinou atd.

Jana Christianová již potvrdila pokračování své reprezentační kariéry, co ale ostatní hráčky? Máte v širším kádru pro cyklus 2020-2021 nějaké otazníky?
​Zatím vím jen o jedné hráčce, která se rozhoduje, zdali bude v národním týmu pokračovat. Týden po MS je na takové rozhodnutí ještě příliš brzo, další šampionát je docela daleko. Avšak určitě budeme potřebovat závazek hráček, že budou pokračovat až do dalšího MS. Také bude zajímavé jak se budou rozvíjet mladé talenty.

Obrázek