{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

MLADÝ TÝM A DVA NÁVRATY. BERKA NOMINOVAL NA KVALIFIKACI

Obrázek ke článku
6. 1. 2022

Mužskou reprezentaci čeká premiéra pod novým koučem Jaroslavem Berkou. Národní výběr se vypraví do Itálie, kde odehraje kvalifikace na šampionát ve Švýcarsku. Realizační tým sází především na mladé hráče a zkušeným oporám dal pro tuto akci volno. „V týmu je jedenáct hráčů z Helsinek, aby byla zachována kostra a jádro, a zároveň aby vzhledem k termínu a povaze soupeřů byl také adekvátní prostor vidět další hráče,“ okomentoval nominaci Berka.

Ihned po svém zvolení do funkce byl realizační tým v kontaktu s hráči ze šampionátu i širším kádrem. Na základě toho pak skládal nominaci na kvalifikaci. „Bylo pro nás důležité od hráčů získat zpětnou vazbu a jejich názory na způsob fungování, a zároveň si vše zasadit do kontextu současné situace. Máme zde měsíc a půl po mistrovství světa kvalifikaci, v létě plánované dva kempy, světové hry a hektický podzim završený listopadovým šampionátem v Curychu,“ popsal nový reprezentační trenér letošní program národního týmu.

Šanci ukázat se poprvé v seniorské reprezentaci dostane několik mladíků. Jedná se o útočníky Petra Majera z Chodova a libereckého tahouna Šimona Stránského, kteří pod Berkovými křídly získali na konci srpna historicky druhý titul juniorských mistrů světa. Své první zápasy se lvíčkem na prsou odehrají také Rostislav Gattnar a hrdina zlaté juniorské výpravy z Halifaxu Martin Haleš, který se už zúčastnil několika reprezentačních kempů v minulém cyklu. „Mladí kluci prokazující nadstandardní výkonnost v superlize, chceme je tedy vidět v přímém porovnání s ostatními hráči reprezentace,“ přiblížil volbu Berka.

​ČLÁNEK: Berka: Chceme vidět, jak se noví hráči poperou s konkurencí

V nominaci naopak oproti šampionátu nejsou například Marek Beneš, Ondřej Němeček nebo Tom Ondrušek. „V nominaci chybí několik zkušených hráčů. Se všemi jsme domluveni, že v případě vynucených absencí jsou připraveni naskočit do předem určené role, která je pro každého odlišná a primárně by záležela na typologii a postu hráče, který by absentoval. Zcela mimo nominaci je Marek Beneš, který dostal prostor doléčit své chronické zranění a k týmu se připojí, jakmile bude 100% fit. A také David Šimek, na jehož pozici křídelního hráče jsme chtěli vyzkoušet další mladé hráče, kteří mohou případně zvýšit konkurenci v národním týmu,“ vysvětlil absenci medailistů z Helsinek. kteří by se však měli zapojit v rámci letních kempů. „S širším kádrem bychom chtěli absolvovat dva letní kempy po sezoně, kam se v případě odpovídající výkonnosti přidají také hráči, kteří už mají s mezinárodní úrovní bohaté zkušenosti a jsou nyní na emergency listu,“ doplnil Berka.

Do sestavy se pro kvalifikační duely vrací i levý obránce Jakub Hubálek, jenž předtím nastoupil ke dvanácti utkáním v seniorském výběru, a pravý bek Lukáš Veltšmíd, který má na kontě 64 zápasů, tři účasti na světovém šampionátu a také bronzovou medaili z MS 2014. Oba naposledy oblékli reprezentační dres v roce 2018. „Chtěli jsme zvýšit konkurenci v obranných řadách a vyzkoušet i další hráče, kteří již na této úrovni něco odehráli. Základním kamenem je a vždy by měla být hráčská kvalita, zároveň chceme citlivě navázat na vazby a spojení, které se již v týmu vytvořily a vhodně doplňovat o vybrané jednotlivce,“ okomentoval navrátilce hlavní kouč.

ČLÁNEK: Češi odehrají kvalifikaci na MS 2022 v Itálii. Proti komu?

Kvalifikace se bude v hrát ve formátu 3x15 minut, což mělo dopad také na finální složení nominace. Podle pravidel Mezinárodní florbalové federace mohl Berka nominovat 17 hráčů (15+2). Známý je také seznam deseti náhradníků, kteří budou v případě potřeby připraveni dorazit. „S ohledem na covid nebo zranění samozřejmě může dojít ke změnám v nominaci, stejně se mohou opatření dotknout konání kvalifikace. My jsme každopádně připraveni a do Itálie se těšíme,“ uvedl Berka.

Ve skupině E narazí Češi na domácí Itálii, Slovinsko a Španělsko. V případě vítězství ve skupině se o celkový triumf poperou s nejlepším týmem ze skupiny F, v níž jsou florbalisté z Německa, Slovenska a Pobřeží Slonoviny.


Nominace reprezentace mužů
  • Kvalifikace na MS 2022
  • 2. – 5. 2. 2022, Lignano Sabbiadoro (Itálie)

Brankáři: Lukáš Bauer (Florbal MB), Martin Haleš (Pardubice).

Obránci: Dominik Beneš (Florbal MB), Jiří Besta, Jakub Hubálek, Ondřej Vítovec (vš. Vítkovice), Josef Rýpar (Linköping, Švéd.), Lukáš Veltšmíd (Malans, Švýc.).

Útočníci: Adam Delong, Rostislav Gattnar, Matyáš Šindler (vš. Vítkovice), Filip Forman (Bohemians), Matěj Havlas (Střešovice), Adam Hemerka (Florbal MB), Filip Langer (Kalmarsund, Švéd.), Petr Majer (Chodov), Šimon Stránský (Liberec).


Náhradníci (emergency list)

Brankáři: Martin Beneš (Sparta), Tomáš Jurco (Tatran), Lukáš Souček (Vítkovice). 

Hráči do pole: Jakub Gruber (Florbal MB), Martin Kisugite (Köniz, Švýc.), Mikuláš Krbec (Sparta), Jan Malič (Bohemians), Ondřej Němeček (Tatran), Tom Ondrušek (Chodov), Lukáš Punčochář (Florbal MB). 


Program kvalifikace

2. 2. | 13.30 | ČR – Slovinsko

3. 2. | 13.30 | ČR – Španělsko

4. 2. | 18.30 | ČR – Itálie

5. 2. | Zápasy o umístění

Obrázek