{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

MOJE VIZE? MEZINÁRODNÍ ROZVOJ A INFRASTRUKTURA, HLÁSÍ NOVÁK

Obrázek ke článku
7. 6. 2021

Po jedenadvaceti letech nastala ve vedení Českého florbalu významná změna. Novým prezidentem se stal dlouholetý viceprezident Daniel Novák. Jaké jsou jeho cíle a jak těžké bude navázat na práci jeho předchůdce Filipa Šumana? To a mnohem více prozradil v obsáhlém rozhovoru.

Nový prezident Českého florbalu působí ve florbalovém prostředí řadu let. „Neříkal bych úplně od kdy, protože by to mohlo působit dojmem, že jsem nějaký dinosaurus,“ směje se. Novák stál u založení klubu v Nymburce, odkud se postupně propracoval z klubové úrovně až do celostátního výkonného výboru. Od roku 2012 plnil funkci viceprezidenta a zároveň vedl Ekonomickou komisi, nyní KEI (Komise ekonomiky a infrastruktury). Novákovi je 46 let, má tři děti, je nymburským patriotem a v profesním životě působil v oblasti IT.​

Ve florbale působíte už spoustu let, jak jste poznal toto prostředí? Co se vám na něm líbí nejvíce? 
Nejdůležitější věc, která tady funguje už dlouho, je kultura ve florbalové společnosti. A byl to jeden z nejdůležitějších faktorů, díky kterému jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta, protože to prostředí, které jsme se snažili spoluvytvářet jak s Filipem Šumanem, tak s kolegy z výkonného výboru, mi evokuje téměř rodinnou atmosféru. Bude pro mě čest tady dělat s lidmi jako Tomáš Frank, Zdeněk Mlčoušek nebo Honza Jirovský, ale celkově se všemi zaměstnanci Českého florbalu. Stejně tak i s kolegy z výkonného výboru. Cítím ze všech podobnou atmosféru a nastavení, které sdílím já. A proto věřím, že se mi tady bude dobře pracovat.  

Byly ještě nějaké další důvody, které vás vedly k tomu kandidovat na prezidentský post po Filipu Šumanovi?
Hodně významným důvodem byl pocit zodpovědnosti za něco, co jsme už nějakou dobu budovali, v podstatě jsme určovali směr. A přišlo by mi až nepatřičné, kdybych já jako viceprezident nezvedl tu vlajku a nepokračoval. Ten pocit zodpovědnosti je zavazující, ale myslím si, že k dobrému manažerovi a lídrovi tento charakterový rys patří.

ČTĚTE TAKÉ: Český florbal povede v dalších letech Daniel Novák

Jaká byla první reakce na Filipův konec? 
Byla asi velmi podobná jako u ostatních kolegů. Tenkrát to byl šok i pro mě. Filip mi to naznačil už asi rok a půl zpátky, ale bylo z něj patrné, že dokončí funkční období a připravuje mě na to, abych mohl následně pokračovat. Nakonec covid a další okolnosti způsobily, že Filip skončil o rok dřív. I pro mě to bylo překvapení, protože já jsem si po 21 letech zvykl, že ta funkce je spojena s konkrétním jménem. A ono to tak najednou není. Ale nyní je to role, kterou jsem přijal.  

Jaké to je nastoupit po prezidentovi, který v čele svazu stál více než 20 let? 
Byla to první věc, která mě z osobního hlediska napadla. Je to trochu svazující a asi nějakou chvíli ještě bude, protože navázat na někoho, kdo tu práci dělal 21 let a hlavně má za sebou spoustu skvělých výsledků, je extrémně náročné. Samozřejmě jsem připravený na to, že srovnání bude přicházet. Filipa Šumana máme jen jednoho a nyní přichází někdo nový. S tím se musí srovnat celý Český florbal a také já osobně.

Filip Šuman už ale deklaroval, že z florbalu neodchází úplně, jak důležité pro vás bylo, že ho budete mít nablízku? 
Byla to pro mě jedna z podmínek, aby Filip tady zůstal dál a pomáhal mi předat své zkušenosti, informace i know-how. Já ho ale nemusel nijak extrémně přemlouvat, protože jak Filip sám říkal, v rámci Českého florbalu bude působit i nadále. Pro mě osobně je důležité, aby fungoval v oblasti mezinárodního rozvoje. Protože pro mě jako pro prezidenta Českého florbalu je extrémně důležité, aby se český florbal stal lídrem rozvoje mezinárodního florbalu a nemluvilo se o florbalu jako o sportu čtyř zemí. 

Zvolen jste byl valnou většinou delegátů, jak silný mandát cítíte?
​Byl jsem překvapený takto vysokou účastí. Na valné hromady jezdím pravidelně a nebýval takto vysoký počet přítomných delegátů. To, že jsem dostal 70 hlasů ze 74 možných, považuji za extrémně silný mandát. A když to řeknu trochu v nadsázce – nejsem si jistý, jestli Filip měl někdy víc (smích). Ale způsobeno je to nejvíce právě kontinuitou, kterou představuji. Je to dáno zřejmě tím, že u delegátů převažuje pocit, že by Český florbal měl pokračovat v nastoleném trendu. A právě to je něco, s čím jsem do volby prezidenta šel.  

V jaké kondici je podle vás český florbal? 
Když to řeknu jednoduše a v obecné rovině, tak si myslím, že český florbal je v dobré kondici v kontextu toho, co nejen sport v poslední době potkalo. Jak z hlediska ekonomického, tak z toho sportovního i společenského.

ČTĚTE TAKÉ: Věděl jsem, že nebudeme slabým soupeřem, říká Procházka​

Jaké jsou vaše vize v pozici prezidenta? 
Já jsem své vize vetknul společně s kolegy do rozvojového plánu Českého florbalu, kde jsou všechny velmi konkrétně popsané. Kdybych měl vypíchnout ty nejaktuálnější pro mě, které já cítím jako důležité, je to mezinárodní rozvoj a sportovní infrastruktura. Český florbal se rozvinul takovým způsobem, že počet hráčů, trenérů i zaměstnanců klubů narostl do takového počtu, kdy mu schází hardware – tedy místo, kde lidé budou moci vykonávat florbal. Potřebujeme rozvinout florbalovou infrastrukturu do takové míry, aby se florbalisté mohli potkávat a nepřetlačovali se v konkurenčním boji s ostatními sporty. To jsou asi dvě největší oblasti, které si dávám za cíl posunout.

Jaké největší výzvy vás čekají nyní v prvních dnech po zvolení?
Nastavit si svůj režim a celkově své fungování v rámci kanceláře – zařídit email, přístupy. Udělat si telefonní seznam. Opravdu ty praktické věci. A také mě čekají schůzky s kolegy z výkonného výboru, abychom se začali domlouvat, který člen bude mít zodpovědnost za jakou konkrétní oblast v rámci Českého florbalu. To jsou asi ty nejaktuálnější věci, které musím v následujících týdnech vyřešit, abych mohl fungovat. 

Na závěr ještě poslední otázka – co vy a florbal? Kdy jste si zahrál naposledy?
Florbal si samozřejmě zahraji moc rád. Využil jsem také hned první možnost, kdy bylo možné se vrátit do haly. A odnesl jsem si z toho takovou krásnou trofej - monokl na pravém oku (smích).

​​

Obrázek