{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

MUŽSKÝ SVĚTOVÝ ŠAMPIONÁT BUDE V ROCE 2024 VE ŠVÉDSKU

Obrázek ke článku
23. 2. 2021

Výkonný výbor Mezinárodní florbalové federace (IFF) rozhodl na svém druhém letošním zasedání o pořadatelích blížících se světových akcí. Mistrovství světa mužů 2024 se bude konat ve Švédsku, Mistrovství světa juniorů 2023 uspořádá Dánsko a Mistrovství světa juniorek 2024 bude hostit Finsko.

O pořádání mužského světového šampionátu v roce 2024 usilovaly dva státy. Pořadatelství nakonec získalo Švédsko, které dostalo více hlasů než Singapur. „Výkonný výbor cítil, že obě žádosti byly velice profesionálně připravené. Bylo to vlastně poprvé, co IFF obdržela dvě takto vyrovnané a kvalitní žádosti, což rozhodování výrazně ztížilo. Švédsko vyhrálo z velké části i díky pozitivnějšímu ekonomickému dopadu na IFF během této těžké doby pandemie,“ vysvětloval John Liljelund, generální sekretář IFF. 

Švédsko bude turnaj pro nejlepší florbalisty světa hostit počtvrté v historii, dosud se v kolébce florbalu konaly šampionáty v roce 1996, 2006 a 2014. Zato pro Dánsko bude pořádání juniorského mistrovství světa v roce 2023 premiérou. Akce by se měla odehrát ve Frederikshavnu v Areně Nord, kde se na dvou hřištích budou konat všechny zápasy. Právě v této hale se mimochodem konalo Mistrovství světa žen 2007.

Dánsko bojovalo o pořadatelství se Slovenskem, podle vyjádření Mezinárodní florbalové federace šlo o poměrně jednoznačný verdikt.

U místa konání Mistrovství světa žen 2023 byla volba nejjednodušší, přihlásilo se totiž pouze Finsko. Původně o pořadatelství stály i Austrálie a Itálie, obě země ale z finančních důvodů nakonec od žádosti odstoupily.

V rámci zasedání byla volená i nová složení komisí IFF. Do pravidlové a soutěžní skupiny se dostali i dva Češi - členem se stal vítkovický florbalista Tomáš Sladký a místopředsedou je Jan Jirovský. Českým zástupcem v komisi rozhodčích je Petr Černý.

Komise Mezinárodní florbalové federace
Pravidlová a soutěžní skupina:

Martin Klabere (Švédsko) - předseda
Jan Jirovský (Česko) - místopředseda
Marek Chomnicki (Polsko)
Zane Klabere (Lotyšsko)
Kenneth Ho (Singapur)
Meelike Terasmaa (Estonsko)
Teodor Turay (Slovensko)
Ari Vehniäinen (Finsko)
Victoria Wickström (Švédsko)
Beat Wullschleger (Švýcarsko)
Tomáš Sladký (Česko)

- poslední člen bude ještě nominován

Komise rozhodčích:

Carlos López (Španělsko) - předseda
Peter Harris (Austrálie)
Petr Černý (Česko)
Mika Saastamoinen (Finsko)
Peter Zámečník (Slovensko)
Ola Hamberg (Švédsko)
Lukas Gyger (Švýcarsko)

Zdravotnická komise:

Dr. Walter O. Frey (Švýcarsko) - předseda
Dr. Tiina Nylander (Finsko) - místopředseda
Dr. Lars Erik Bartels (Dánsko)
Dr. Jonathan J. Koo (Kanada)
Dr. Patricia Wallace (Austrálie)

Komise sportovců:

Josefina Eiremo (Švédsko)
Lara Heini (Švýcarsko)
Kabaziba Daphine (Uganda)
Yui Takahashi (Japonsko)

Obrázek