{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


FLORBAL JE NÁROČNÁ HRA A JEJÍ NÁROKY MUSÍME RESPEKTOVAT, ŘÍKÁ MICHAL VOJÁČEK

Obrázek ke článku
2. 8. 2020

Působí u ženských a dívčích družstev více než dekádu, co si informační systém pamatuje, patřil vždy do trenérského kolektivu pražských Bohemians. Dlouhodobě působí Michal Vojáček také u regionálních výběrů a pravidelně se účastní i Kempu talentované mládeže. V rozhovoru se podělil o to, co ho na takové akci baví, co přinese změna systému výběrových akcí, co charakterizuje dnešní florbalovou mládež a jakým trenérem je.

Kemp talentované mládeže je minulostí. Jak už v rozhovorech z této akce mnohokrát zaznělo, kromě hráčů a hráček se tu vzdělávají a inspirují také sami trenéři. „Hodně se mi líbí, že v průběhu posledních let jsme jako trenéři na jedné vlně a jdeme stejným směrem, lišíme se jen v detailech. Člověk se cítí součástí jedné společné komunity, panuje velká otevřenost, vše se sdílí, nejdeme proti sobě,“ pochvaluje si atmosféru trenérského kolektivu Michal Vojáček.

Mezi prací v rámci klubu a na akci jako je KTM spatřuje trenér, který v uplynulé sezoně působil nejintenzivněji u družstev mladších žákyň pražských Bohemians, rozdíl. „Největším přínosem je pro mě, stejně jako při práci u výběrů, že pracuji i s jinými hráčkami než v klubu. Myslím si, že dělám nějaké věci a že jsou správné, ale na kempu chci vidět, jak na to reagují další hráčky, jaké mají návyky. V některých situacích se třeba chovají jinak, a člověku to ukáže, že si musí na něco upravit svůj pohled. To mě zajímalo nejvíc, už když jsem do systému práce s talentovanou mládeží vstupoval.“

Přirozeně v pohybu

U dívčích družstev na klubové i výběrové úrovni působí více než deset let. Mezitím se herní projev mladých florbalistek v jeho očích proměnil. „Za tu dobu, co s těmito holkami pracujeme a máme nově nastoupený směr, je pro ně už přirozené hrát florbal v pohybu. Dřív se hrál hodně ve stoje, ale dnes už je holkám vlastní, že když mají míček, jdou do pohybu a vytváří si různé situace, reagují na to, co se na tom hřišti děje,“ pozoruje Vojáček.

Neděje se tak náhodou, právě toto je totiž také součástí práce s talentovanou mládeží. „Kromě skills tréninků jsou tréninky hodně herní, to znamená, že neděláme statická cvičení, snažíme se dělat vše formou her, aby to bylo pod tlakem, jedna na jednu, aby hráčky uměly reagovat, rychle se rozhodovat, spolupracovat. To se snažíme hodně rozvíjet, přece jen děláme týmový sport,“ upozorňuje trenér.

„Chceme do toho zapojit také trenéry a kluby“

A jaký má sám Vojáček pohled na nadcházející proměnu práce s talentovanou mládeží? „Já to vnímám tak, že akce budou delší (v porovnání s jednodenními tréninky regionálních výběrů, jak tomu bylo dosud – pozn. red.), my si vybereme jedno až dvě témata, kterým se můžeme věnovat a holky by měly to, co vstřebají a co se naučí, mít trvaleji usazené. Nemělo by se to za dva tréninky vrátit tam, kde to bylo před tím. Zároveň je to více zaměřené na vzdělávání hráček, protože na to bude prostor. Chceme do toho zapojit také trenéry a kluby, aby viděli, jakým způsobem pracujeme a mohli se inspirovat.“

V rámci nového systému by se měly hráčky rozdělit do dvou skupin – U15 a U17. Pro každou z těchto skupin bude důležitým bodem něco jiného. „U patnáctek jsou dvě věci. Holky tam jsou většinou poprvé a často jsou z menších klubů, to znamená, že třeba vůbec nejsou zvyklé na video, fyzio a podobné věci, takže jsou z toho vždy vykulené. Vstup pro ně musí být výrazně pozvolnější, aby si na to navykly. Důležité je na začátku pracovat na tom, aby se točily čelem do hry. Jinak s nimi moc dál pracovat nejde, protože ty herní situace zkrátka nevidí. V sedmnáctkách tohle už umí, takže se to dá více založit na spolupráci,“ popisuje Michal Vojáček.

A proč? Proto - už dnes nestačí

Za všechny ty roky má zkušenost s různými generacemi hráček a hráčů, u té dnešní vnímá velkou potřebu vysvětlovat, proč se co dělá. „Je pro ně důležité, že se něco nedělá proto, že jim to někdo řekl, ale chtějí hodně vysvětlovat, a to i mimoflorbalové věci. Ve chvíli, kdy se jim to vysvětlí, ukáže se jim, jak se má dělat správně kompenzace, nebo zásady posilování, vezmou to, ale je potřeba je přesvědčit o tom, proč je to dobré pro jejich výkon.“

A jak vnímá úkol trenéra působícího u talentované mládeže? „Jsem spíše hodný trenér. Když se někdo ptá, jak má být trenér náročný, říkám, že náročný není trenér, náročná je ta hra a my jako trenéři musíme tyto nároky respektovat a po svých svěřencích vyžadovat, nikoliv to hráčům, zejména v dětském věku usnadňovat. Myslím si, že na kempu je potřeba ukázat hráčům, že se musí umět rychle rozhodovat, být na tom dobře kondičně i technicky, umět hrát pod tlakem, zvládat situace jedna na jedna i spolupracovat ve všech pěti hráčích. Je třeba jim ukázat nároky zejména pro mezinárodní level, kam ti hráči míří. To si myslím, že je důležité,“ uzavírá Michal Vojáček.

Obrázek