{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

NAVRÁTILEC KREYSA: S TATRANEM BYCH SI RÁD DOŠEL PRO TITUL

Obrázek ke článku
16. 1. 2021

Před probíhajícím ročníkem vyslyšel dvacetiletý Jonáš Kreysa zajímavou nabídku a vydal se vstříc skandinávskému dobrodružství. Po půlroční švédské štaci se ale odchovanec Horšovského Týna hlásil na začátku nového roku hlavnímu trenérovi střešovického Tatranu Milanovi Fridrichovi zpátky do služby. „Rád bych si s Tatranem došel pro ligový titul,“ sebevědomě dodává.

Juniorský mistr z roku 2019 odehrál v dresu účastníka nejvyšší švédské soutěže jedenáct utkání, během kterých si připsal jednu branku a jednu asistenci. „I když se mi střelecky tolik nedařilo, nabral jsem spoustu zkušeností a ukázalo mi to realitu florbalu na úplně nejvyšší úrovni,“ popisuje vytáhlý útočník.

Co vás vedlo k návratu do Čech? 
Bohužel se mi díky koronavirové situaci nepovedlo sehnat práci. Život ve Švédsku je opravdu finančně náročný, takže jsem si nemohl dovolit zůstat tam déle. 

S jakými zkušenostmi se vracíte zpět? 
Určitě jsem si vyzkoušel úplně jinou rychlost florbalu. Samozřejmě nejde opomenout hru tělem, která se ve Švédsku více pouští a také kreativita. Co se životních zkušeností týče, je to především zdokonalení cizího jazyku. 

Jak se vám líbilo ve Švédsku z osobního pohledu?
Určitě se mi tam líbilo. Jak jsem již zmiňoval, ve Švédsku se mi nepodařilo sehnat práci, a proto jsem měl více času na sebe. Dopoledne jsem většinou trávil v posilovně, odpoledne se snažil uvařit si a odpočívat. Večer mě potom vždy čekal trénink v hale.

Höllviken nepatří mezi největší švédská města, má přes patnáct tisíc obyvatel.
Město bylo menší, ale opravdu pěkné. Nějakých padesát metrů od bytu jsem měl moře, což byla nádhera.  Cestovat deset hodin na zápas určitě není nic příjemného. Oproti trasám po České republice je to opravdu markantní rozdíl. 

Narazil jste na nejlepší švédské kluby. Jaké utkání bylo podle vás nejtěžší, případně vám utkvělo v paměti?
Asi proti Linköpingu, za který hrají Matěj Jendrišák s Josefem Rýparem. Soupeř hrál opravdu výborně.

Švédská nejvyšší soutěž je velmi vyrovnaná. Kdo je aktuálně největším aspirantem na titul?
Podle mého je největším favoritem opět Storvreta. Švédská liga je nevyzpytatelná, každý může porazit každého.

V zápase proti čtyřnásobnému mistrovi Falunu jste dokázal vstřelit premiérovou branku v SSL. Jaké pocity se vám honily v hlavě?
To bylo určitě nezapomenutelné. Zvláště v zápase proti takovému týmu, jakým Falun je. 

Míček máte určitě uschovaný. 
Ano, samozřejmě. Na to bych nezapomněl. (smích)

Jak jste zapadl do týmu? Předpokládám, že v šatně převládá švédský jazyk.
Je to tak. Když byla možnost, tak se se mnou kluci snažili bavit anglicky, což bylo super. Zapadl jsem podle mého skvěle. Kluci mě výborně přijali, což mi hodně usnadnilo adaptaci. Konkurence v týmu byla veliká, takže opravdu nic lehkého. Trenér často měnil útočné formace. To se podle mého hodně projevilo na mé hře a později také na odehraném čase v zápasech.

Sledoval jste zápasy Tatranu během svého švédského angažmá?
Ano, sledoval. Klukům se daří, což je super. Věřím, že po návratu pomohu k dalším dobrým výsledkům.

S jakými ambicemi se vracíte do Tatranu?
Určitě s těmi nejvyššími.  Rád bych si s Tatranem došel pro ligový titul.

Obrázek