{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

NEJLEPŠÍMI TRENÉRY JSOU PRŮBĚŽNĚ TOMÁŠ MARTINÍK A PAVEL BRUS

Obrázek ke článku
24. 1. 2019

Po první polovině hlasování v anketě Florbalista sezony to v kategorii určené trenérům vypadá na vítkovický double. Zatímco trenér vicemistrů Tipsport Superligy Pavel Brus letos obhajuje vítězství z loňské sezony, Tomáš Martiník, který vítkovický tým žen přebral těsně před sezonou, se vůbec poprvé pohybuje na medailových pozicích.

Čelo ankety ovládají Vítkovice

Tomáš Martiník v květnu na světovém šampionátu uzavřel cyklus reprezentace juniorek bronzovou medailí, u týmu pokračuje i v novém dvouletém období a těsně před sezonou přebral ženský tým Vítkovic. S hodně omlazeným kádrem absolvoval vydařený Pohár mistrů a nyní vládne tabulce Extraligy žen o jeden bod před Chodovem v čele s Michaelou Marešovou, které v anketě patří stejná příčka. Druhý také Chodov skončil v letošním Poháru České pojišťovny. Ve finále byl pražský tým pokořen ostravským FBC,  vedeným trenérem Jakubem Robenekem, třetím jménem v pořadí.

Zatímco pozice Tomáše Martiníka v anketě je hodně pevná a na druhé místo má velký náskok, v kategorii trenérů mužských týmů to je především na čele hodně vyrovnané. Průběžné vedení Pavla Bruse, který dovedl Vítkovice z pozice trenéra do Superfinále i za vítězstvím loňského pohárového finále, je na druhého Ondřeje Kašpárka velmi těsné. A není divu, po loňské účasti v semifinále se Sparta ještě posunula a pět kol před koncem základní části se dělí o čelo tabulky s Mladou Boleslaví. Poslední medailovou pozici obsadil Michal Jedlička, nejúspěšnější trenér slovenské reprezentace žen, s těsným náskokem na úřadujícího mistra z Boleslavi, Jana Pazderu.

Úspěch odrazem práce týmu

Co podle obou lídrů k jejich umístění vedlo? „Je to zřejmě díky úspěchům a výsledkům týmů, které jako trenér vedu, především tedy vítkovických žen i u juniorské reprezentace se nám podařilo slušně odstartovat nový cyklus,“ říká Tomáš Martiník. „Jsem docela překvapený, protože jsme neměli úplně ideální vstup do sezony. Možná je to ještě dozvuk loňska a akademického mistrovství světa. Na druhou stranu, i když jsme na začátku této sezony neměli zrovna dobré výsledky, už je to lepší a začíná to trochu vypadat,“ uvažuje Pavel Brus. Na AMS došel s českým týmem v roli asistenta trenéra až pro titul akademických mistrů světa.

Průběžné hodnocení v anketě pro oba trenéry znamená, že ve své práci kráčí dobrým směrem. „Pro mě osobně to znamená, že jak se prezentujeme a jakým způsobem hrajeme, a s tím souvisejí výsledky, je dobře. Že týmy, které momentálně vedu, jsou úspěšné a možná i hrají zajímavý florbal. Člověk je potěšen tím, že ty týmy hrají dobře, jsou úspěšné a že to někdo okolo vidí.  Štěstí je ale vrtkavé, takže co dnes se daří, nemusí být do nekonečna,“ je Martiník opatrný. Stejně obezřetně k tomu přistupuje i Brus: „Asi odvádíme dobrou práci a je to vidět. Na druhou stranu si osobně myslím, že těch kvalitní a zkušených trenérů je v Česku více, jen momentálně nejsou zapojeni v superligových týmech, takže je není tolik vidět. Asi je to i odraz toho, že ten trenér trénuje dobrý tým. Lhal bych, kdybych neřekl, že z toho mám radost. Ale nechci to přeceňovat, pořád je to individuální ocenění a v kolektivním sportu rozhodují týmové výsledky.“

Aktivní hra a komunikace jako atributy lídrů ankety

Mají průběžné nejoceňovanější trenéři sezony něco, co považují za svou silnou stránku, či co by na jejich přístupu bylo specifické? „Snažím se týmy vést k trochu jiné hře, než bylo doteď obecným zvykem. Nenazval bych to úplně „modernějším pojetím“, ale chci hrát aktivněji, agresivněji, útočněji, více v soubojích než jen vyčkávat, co soupeř zahraje,“ volí aktivní přístup ke hře Tomáš Martiník.

„Moje přidaná hodnota nad rámec florbalových dovedností a znalostí je to komunikace spojená s cítěním pro tvorbu chemie a hierarchie v týmu. Myslím, že mám celkem dobrý nos ať už na lidi, nebo na to, jak ty lidi k sobě poskládat. Řekl bych, že rozumím dynamice skupiny,“ uzavírá Pavel Brus.

Trenér mužů sezony 2018/2019 - TOP 10 pořadí po 1. polovině hlasování:

1. Pavel Brus
2. Ondřej Kašpárek
3. Michal Jedlička

4. Jan Pazdera
5. Zdeněk Skružný
6. David Podhráský
7. Milan Fridrich
8. Jiří Jakoubek
9. Karel Ševčík
10. – 11. Michal Kvapil
10. – 11. Lenka Bartošová

Trenér žen sezony 2018/2019 - TOP 10 pořadí po 1. polovině hlasování:

1. Tomáš Martiník
2. Michaela Marešová
3. Jakub Robenek

4. Lukáš Procházka
5. Pavel Skazsko
6. Gabriela Žůrková
7. Pavel Krbec
8. Adam Štegl
9. Karolína Šatalíková
10. – 11. Marek Michálek
10. – 11. Markéta Šteglová

O anketě Florbalista sezony

V anketě Florbalista sezony se udělují individuální ocenění českého florbalového hnutí a vedle florbalistů a florbalistek zahrnuje také trenéry a rozhodčí. Hlasování je rozděleno na dvě části, z nichž každá zohledňuje danou polovinu sezony. V obou částech hlasují kapitáni elitních týmů, trenéři, florbaloví odborníci, významné florbalové osobnosti a sportovní novináři v celkem devíti kategoriích: Florbalista a Florbalistka, Brankář a Brankářka, Junior a Juniorka, Trenér/ka mužského celku a Trenér/ka ženského celku a Rozhodčí. Hráči Tipsport Superligy a Extraligy žen ze svých řad vybírají Nejužitečnější hráčku a hráče. Na konci sezony opět dostane možnost hlasovat také široká florbalová veřejnost ve speciální kategorii Hvězda sezony.

​​

Obrázek