{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

NEJRYCHLEJŠÍ GÓL HISTORIE? PSALI MI I Z ASIE, ŘÍKÁ KONČÍCÍ ONDRÁČEK

Obrázek ke článku
18. 9. 2021

Velká legenda se loučí s Livesport Superligou. Florbalovou kariéru uzavřel útočník Luděk Ondráček, který poslední sezony působil v Hattricku Brno. Jak střelec zřejmě nejrychlejší trefy na vrcholné úrovni bilancuje své výkony?

Rodák ze Zlína se na novou životní etapu těší. Se ženou totiž čekají narození druhého potomka. „Bude to pro nás něco úplně nového. Naše malá má teď dva a půl roku a začíná chodit do školky. Občas nám dává zabrat, tak jsme zvědaví, jak bude vypadat situace se dvěma dětmi,“ usmívá se Ondráček. Už si nebude plnit florbalové povinnosti na hřišti, ale výhradně otcovské po boku svých nejbližších.

A změna to bude skutečně velká. Vždyť Ondráček působil na elitní úrovni od roku 2006, kdy debutoval v superlize ještě jako benjamínek na Chodově. Tam se potkal mimo jiné s Jaroslavem Vaňkem či Davidem Stavjaníkem, se kterými se znal z otrokovické juniorky. „Ještě spolu s Laďou Pejšou jsme tvořili otrokovickou líheň. Fungovali jsme jako taková moravské sekce na Chodově a zatvrzelí Pražáci si z nás pravidelně utahovali,“ vzpomíná.

Na Jižním Městě strávil Ondráček dvě sezony. Současně ale studoval v Brně, a proto dojíždění nebylo úplně snadné. Následoval tak přestup do Bulldogs, v jejichž dresu strávil rovných deset let a zažil řadu úspěchů. „Dařilo se mi individuálně a přidaly se i týmové úspěchy jako postupy do finále poháru nebo dvakrát semifinále superligy,“ vyzdvihuje milníky. Navíc tam poznal kamarády na celý život a potkal spoustu dalších lidí, se kterými se vídá dodnes.

S humorem se vrací také k zřejmě nejrychlejšímu gólu, jenž kdy ve vrcholovém florbalu padl. Ondráček se trefil v ročníku 2015/16 do sítě Královských Vinohrad už po dvou sekundách od startu časomíry. „Tehdy se mi ozvali kvůli rozhovoru z Japonska nebo Singapuru. Stejně tak jsem dával ohlasy švédskému Innebandymagazinet,“ přibližuje střelec, jaký rozruch jeho trefa ve florbalovém světě způsobila. „Když jsem dal branku a podíval se na časomíru, věděl jsem, že asi něco takového přijde,“ směje se.

Závěrečné tři sezony kariéry přinesly změnu. Ondráček se přesunul k městskému rivalovi Hattricku, s nímž posléze postoupil do nejvyšší soutěže. A co víc – v přímé baráži poslal o soutěž níže právě buldoky. „Hattrick byl restart a nová výzva. Přišli jsme společně s dalšími kluky z Bulldogs, abychom klub vytáhli z první ligy nahoru,“ vypráví forvard s číslem 36 na zádech.

V týmu se potkal mimo jiné i s řadou florbalistů z bývalého působiště, jako byl Marek Fuchs, Tomáš Brom nebo brankář Filip Kejík. Právě on lanařil někdejší kolegy, aby se přidali k Hattricku na cestě za postupem. Ondráček nakonec drtivě ovládl bodování základní části první ligy, když v pětadvaceti zápasech nastřádal 86 bodů (46+40). V devíti duelech play-off potom přidal dalších třináct tref a jedenáct asistencí.

„Každý klub, v němž jsem během kariéry působil, byl trochu jiný. Každý z nich ale někam směřoval a prokazoval progres. Všechna působení mi dala spoustu věcí do sportovního i osobního života, za což jsem vděčný,“ těší Ondráčka. Co se týče Livesport Superligy, uzavřel svoji bilanci na číslech 348 zápasů, 282 gólů a 141 přihrávek. V historii samotné základní části Ondráčkovi patří 21. místo se 330 body.

„Každý klub, v němž jsem během kariéry působil,
byl trochu jiný. Každý z nich ale někam směřoval.”

Luděk Ondráček, bývalý florbalista

„Měl jsem štěstí na fantastické spoluhráče. S Ondrou Fabiánem a Ondrou Veselým jsme si rozuměli na hřišti i mimo něj, trávili jsme spolu spoustu času,“ podotýká Ondráček. Z pozdější éry v Bulldogs zmiňuje ročník, kdy válel po boku Jiřího Koutného s Radkem Krajcigrem. „Krajda ten rok vyhrál nejlepšího střelce soutěže. Byli jsme v obrovském laufu,“ dodává. Co však Ondráčka zabrzdilo, bylo zranění na lyžích, kvůli němuž musel vynechat značnou část dvou po sobě jdoucích sezon.

Co bohaté kariéře scházelo? I přes vysněný postup do Livesport Superligy s Hattrickem nebo pohárová stříbra s Bulldogs to byl velký týmový úspěch. „Chybí mi třeba medaile ze superligy. To jediné mě mrzí, ale nedá se nic dělat. Přece jen jsou i mnohem důležitější věci,“ uznává Ondráček a již vyhlíží svoji oficiální rozlučku. Hattrick ji naplánoval na neděli 19. září, kdy doma hraje třetí kolo soutěže proti Bohemians. Zrovna Pražané jsou symbolicky týmem, proti němuž dal Ondráček svůj poslední gól kariéry.

Zkušený forvard také prozradil, proč se rozhodl k uzavření svého úspěšného působení na florbalových kolbištích? „Hlavní důvody mého konce jsou profesní a rodinné. Spouštíme v práci nové projekty, které berou spoustu času, a zároveň jsem nechtěl zbytek svého volna nechat florbalu na úkor rodiny,“ vystihuje Ondráček klíčové okolnosti. Legenda nejen brněnského florbalu tak po letech, kdy se každoročně rozhodovala, zda si kariéru ještě prodlouží, řekla definitivní sbohem.

Kromě slavnostního utkání proti klokanům chce ale navštěvovat i další duely. „Když čas dovolí, rád se budu chodit dívat na co nejvíce domácích zápasů Hattricku,“ uzavírá Ondráček.

​​

Obrázek