{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

NOMINACE: NÁRODNÍ TÝM MUŽŮ ČEKÁ KVALIFIKACE NA MS 2020

Obrázek ke článku
7. 1. 2020

Kalendář čítá sudý rok a to ve florbalovém prostředí znamená, že se v prosinci o mistrovský titul bude soupeřit v mužské kategorii. Tentokrát se bude bojovat po deseti letech opět v Helsinkách, kde Češi získali bronzové medaile. Předtím ale národní tým musí absolvovat kvalifikaci, kterou si zahraje po čtyřech letech.

Naposledy česká mužská reprezentace musela projít kvalifikací v roce 2016. Před dvěma lety totiž měla účast přímou díky domácímu světovému šampionátu. Nyní čeká tato fáze přípravy na MS české florbalisty na přelomu ledna a února ve třetím největším lotyšském městě Liepāja na pobřeží Baltského moře.

Nový formát kvalifikace

Systém kvalifikace vychází z přání slabších zemí, aby se alespoň jednou za dva roky mohly utkat i s těmi nejsilnějšími zeměmi, přestože to často znamená výrazné výsledky. Mezinárodní florbalová federace (IFF) pro letošek částečně upravila kvalifikační formát v Evropě, počet hracích dní zredukovala z pěti na čtyři. V každé ze tří kvalifikačních skupin bude osm týmů rozděleno do dvou skupin, dle pořadí se poté utkají o konečné umístění od prvního do osmého místa, přičemž postup si zajistí tři nejlepší.

Tým pod vedením trenéra Petriho Kettunena čeká v Lotyšsku naprosto jasná mise. Možná se dokonce jedná o nejslabší kvalifikaci, kterou kdy český tým hrál. Zvládnout základní skupinu by neměl být pro Česko problém, vyzvou ho totiž reprezentace Lichtenštejnska (33.), Španělska (19.) a Nizozemska (23.), tedy země florbalově poměrně exotické, jak uvádí pořadí ve světovém žebříčku v závorkách. Ve druhé skupině se potkají Německo (5.), domácí Lotyšsko (8.), Rakousko (24.) a Francie (32.).

„Samozřejmě soupeři jsou pro nás trochu exotičtí, ale každý zápas a každý den strávený pohromadě s týmem je pro nás velmi důležitý. Nemáme sice v průběhu kvalifikace tolik prostoru trénovat, protože máme každý den zápas, ale důležité informace získáme i z utkání. Můžeme sledovat charakter hráčů, máme prostor s nimi mluvit, zjistíme mnohé o nových hráčích,“ komentuje blížící se herní akci trenér Petri Kettunen.

Noví asistenti a reprezentační premiéra pro šest hráčů

Po konci asistentů Pavla Bruse a Milana Fridricha se řešil nový trenérský tým Petriho Kettunena. Ten bude nyní pro kvalifikaci čistě finský. K týmu se opět připojí Akseli Ahtiainen a nově Karo Kuussaari, jenž na MS 2011 a 2013 vedl jako hlavní trenér finskou reprezentaci žen.

„Řešili jsme jak pokračovat vzhledem k nesouladu v realizačním týmu. Ve hře bylo více variant. Platnou smlouvu má Petri Kettunen, s kterým řešíme přípravu na kvalifikační turnaj,“ řekl předseda Komise reprezentace mezinárodního rozvoje Václav Culka.

Aktuální situace v mužském národním týmu je intenzivně řešena, někteří hráči za daných okolností při současném stavu realizačního týmu a vzhledem k soupeřům nominaci na kvalifikaci odmítli. Situaci stále nelze označit za definitivně vyřešenou, a zabývat se jí bude výkonný výbor na svém jednání 25. ledna,“ uvedl Culka.

Reprezentace vyrazí do Lotyšska s omlazeným týmem. Proti soupeřům, se kterými se česká reprezentace nepotkává často, dostane šest hráčů možnost nasbírat první dospělé reprezentační herní zkušenosti. Nominaci získali 3 juniorští mistři světa Jakub Boček, Filip Forman, Patrik Šebek, dále brankář Martin Beneš a také Jakub Kolstrunk s Jakubem Renčínem, kteří aktuálně patří k nejproduktivnějším hráčům Superligy.

Nominace reprezentace mužů na Kvalifikaci MS 2020

brankáři

Bauer Lukáš, Florbal MB
Beneš Martin, AC Sparta Praha

obránci

Bauer Jiří, FBC Ostrava
Pražan Martin, Florbal Chodov
Sýkora Tomáš, Florbal Chodov
Šešulka Daniel, Chur Unihockey (SUI)
Tichý Milan, Florbal MB
Vítovec Ondřej, EräViikingit (FIN)

útočníci

Besta Jiří, 1. SC Vítkovice
Boček Jakub, Black Angels
Dóža Patrik, HC Rychenberg (SUI)
Forman Filip, FbŠ Bohemians
Kisugite Martin, Höllvikens IBF (SWE)
Kolstrunk Jakub, AC Sparta Praha
Krbec Mikuláš, Florbal Chodov
Ondrušek Tom, Florbal Chodov
Renčín Jakub, Black Angels
Šebek Patrik, FbŠ Bohemians
Šimek David, UHC Thun (SUI)
Šindler Matyáš, FBC Ostrava

Změny v nominaci k 16. lednu

Nezúčastní se:
Jiří Bauer - pracovní důvody
Milan Tichý - zdravotní důvody

Zúčastní se:
Martin Pánek, Tatran Střešovice
Jan Marvánek, AC Sparta Praha

Obrázek