{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


NOVÁČCI, CESTOVÁNÍ A FINSKO – HODNOCENÍ EFT HLAVNÍHO TRENÉRA KETTUNENA

Obrázek ke článku
12. 11. 2019

Soustředění do obrany, efektivita v útoku. To jsou dvě hlavní věci, na které se bude muset český tým zaměřit, než se opět utká s týmy světové špičky. V celkovém hodnocení náročné několikadenní akce se ale trenér Petri Kettunen věnuje také jednotlivým utkáním a různým skupinám hráčů, které na akci povolal.

„Euro Floorball Tour ve Finsku z pohledu mužské reprezentace nebyly pouze mezinárodní zápasy na nejvyšší úrovni. Český tým vyrazil už ve středu a společný čas před zápasy věnoval několika tréninkům. Ve středu jsme měli jeden hodinový trénink, ve čtvrtek dva a v pátek ještě jeden krátký trénink. Mimo jiné jsme ale pracovali na přesilovkách, neměli jsme ani žádné testování, takže to nebylo tak náročné. Na rozdíl od těch mezinárodních utkání. Ta jsou ve velmi vysokém tempu ve srovnání s tím, čemu hráči čelí běžně v ligových utkáních, především v české soutěži. Co se fyzické náročnosti týká, byla to obvyklá porce Euro Floorball Tour,“ hodnotí náročnost celé akce hlavní trenér českého týmu Petri Kettunen.

Finská EFT byla specifická tím, že se každý den hrálo v jiném městě. Český tým zvolil bydlení ve sportovním centru Eerikkilä a za zápasy každý den dojížděl. „V pátek a v sobotu jsme s tím neměli nejmenší problém, až noc ze soboty na neděli nebyla ideální. V sobotu jsme v Tampere hráli poslední utkání dne, které končilo po deváté. Do Eerikkilä na večeři jsme se dostali někdy kolem půl dvanácté a ráno byl poměrně brzy budíček a odjezd do Vantaa,“ vysvětluje Kettunen.

Zápas po zápase

„Proti Finsku jsme hráli od začátku do konce, naše hra byla agresivní do obrany, vytvořili jsme si dostatek šancí, abychom ten zápas vyhráli. Velikou šanci jsme měli na konci, kdy jsme poslední minutu hráli bez brankáře, ale nepovedlo se to. Celkově ale můžeme být se svou hrou spokojeni, proti Finsku to byl po dlouhé době zápas, kdy jsme byli opravdu dobří,“ říká Kettunen k pátečnímu utkání, které se odehrálo v Hämeenlinně.

„V sobotu jsme hráli v Tampere proti Švédsku. První třetina byla dobrá, druhá třetina byla velmi dobrá. Ve třetí třetině bylo prvních sedm minut v pořádku, ale pak přišla poměrně jednoduchá přesilovka Švédska, čímž odskočili na 1:3 a to proměnilo hru. Od té chvíle jsme museli více riskovat. Nehráli jsme jen na udržení výsledku, abychom prohráli o méně branek. Snažili jsme se být aktivní a vstřelit branku. Švédsko díky tomu mělo prostor skórovat z protiútoků.“

Poslednímu utkání předcházelo hodně cestování a poměrně krátký čas na spánek a regeneraci, což se podepsalo na vstupu do zápasu. „Nedělní ráno bylo náročné. Hráči byli unavení, když jsme dorazili do Vantaa. Během první třetiny to bylo už 0:3 pro Švýcarsko. Druhá třetina byla lepší, dostali jsme se zpět do hry. Ve třetí části jsme opět riskovali směrem do útoku a Švýcaři proměnili jednu přesilovku a další dvě branky padly do prázdné brány. Cením si toho, že jsme se dokázali vrátit do utkání a snížit na 2:4.“

„Bude zajímavé sledovat nováčky a jejich další vývoj“

V nominaci na EFT se objevilo několik hráčů, kteří před sebou měli první zápasy proti nejlepším týmům světa. „Matyáš Šindler v září odehrál půlku utkání proti Švýcarsku, teď hrál v zápasech se Švédskem a Švýcarskem a nevedl si špatně. Samozřejmě jsou věci, které se ještě musí naučit, ale zanechal v nás pozitivní dojem. Bude rozhodně jedním z těch hráčů, jejichž vývoj bude do budoucna užitečné sledovat. Marek Bräuer je velmi podobný případ. Hrál už na akademickém šampionátu, ale tohle byla první akce proti TOP 4 za mužskou reprezentaci. Proti Švédsku odehrál to, co umí. Stejně tak jako například Jiří Besta, kterého bude taky zajímavé nadále sledovat. Michal Sládek hrál pouze jednu třetinu proti Švýcarsku a je náročné to jakkoliv hodnotit, protože jako tým jsme byli mimo hru. Ale líbilo se mi, jak Michal pracoval v průběhu tréninků.

Další kategorii tvořili hráči, kteří v sestavě nějaký čas chyběli. „U hráčů jako Daniel Šešulka nebo Jan Šebesta bylo zajímavé pozorovat, jak hrají a jak si vedou. Stejně tak Martin Tokoš se po delší době vrátil k reprezentaci. Všichni tito hráči předvedli dobrou morálku, což je na reprezentační úrovni nejdůležitější. Přístup je vždy klíčový v zápasech proti nejlepším týmům světa. S tím jsem velmi spokojen,“ zhodnotil některé další tváře v týmu Kettunen.

Poslední specifickou kategorii tvořili hráči z posledního šampionátu, kteří se letos k týmu připojili poprvé. „Na EFT hrál Patrik Suchánek z mého pohledu velmi dobře na míčku, byli jako obrana kreativní a vytvářeli si šance. Patrik tam měl nějaké drobnosti směrem do obrany, ale celkově jako tým máme ještě hodně na čem pracovat. Martin Kisugite je na tom velmi podobně. Hraje dobře s míčkem, směrem dozadu jsou věci, které je třeba posílit.“

Další cíle? Soustředění a efektivita

EFT tak přineslo řadu informací o jednotlivých hráčích, nemá ale přímé následky na jejich pokračování u týmu „V kádru není nikdo, kdo by se svým výstupem na EFT z řad národního týmu vyřadil. První dvě utkání jsme předvedli dobrý výkon a proti Švýcarsku ty podmínky nebyly ideální a tím pádem i hra nebyla na naší obvyklé úrovni.“

Útok a vytváření šancí – to je jedna z hlavních věcí, na které se český tým soustředil na přípravných kempech. „Když to teď vyhodnotím, docela se nám to dařilo, bohužel velmi slabá už byla efektivita v zakončení. Proti Finsku jsme totiž měli dost šancí na to vyhrát v tomto utkání, ale nebyli jsme dostatečně efektivní. Není to ale jediná věc, na níž je třeba se zaměřit. V obraně potřebujeme najít způsob, jak zůstat soustředění celých šedesát minut, jak do ní vnést nové prvky včetně nějaké kreativity, jak to zkrátka můžeme zdokonalit.“ Další akcí, při níž český tým na země světové špičky narazí, bude v září 2020.

Jednoduchý florbal seveřanů

Českým zápasem to neskončilo. Trenér Kettunen se ve Vantaa zdržel a sledoval také reprízu finále posledního mistrovství světa. „Při sledování zápasu Finska a Švédska jsem se soustředil na celkový obraz hry. Tím nejvýraznějším rysem jejich vzájemných duelů je fakt, že proti sobě nehrají nic zbytečně komplikovaného, hrají velmi jednoduchý florbal. V obraně jsou hodně agresivní, hodně soubojů jeden na jednoho. V útoku to je trochu jako hokej, mají tah na branku a jsou v tom velmi efektivní,“ hodnotí trenér českého týmu, který sám Finy v minulosti vedl.

EFT ve Finsku byla pro velitele české střídačky první akcí, na níž vedl český tým na území své rodné země. „Rodina nedorazila. Přestože to bylo ve Finsku, stále to bylo daleko. Ale dívali se alespoň v televizi. Jinak na zápasech samozřejmě bylo mnoho lidí, které z florbalového prostředí znám, přátel a známých. V tom to bylo trochu speciální, ale zápasy jsou pořád stejné a je třeba se soustředit na tým,“ uzavírá Petri Kettunen.

Obrázek