{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


O VSTUPU DO EXTRALIGY NEBYLO POCHYB, ZNÍ Z BOLESLAVI

Obrázek ke článku
12. 8. 2020

​​Jediným nováčkem mezi českou florbalovou elitou budou v následující sezoně hráčky Florbalové akademie z Mladé Boleslavi. Do Extraligy se vítězky základní části 1. ligy nakonec dostaly až administrativní cestou poté, co se ženy z Liberce nejvyšší soutěže odhlásily. Do nového ročníku jdou Středočešky s cílem nasbírat zkušenosti a nebýt mezi nejlepšími českými kluby jen do počtu.

„Připravujeme se fyzicky i psychicky. Musíme počítat i se scénářem, že budeme dost prohrávat. Důležité ale je, že nás v každém zápase čeká zejména sbírání zkušeností a případné slabé výsledky nesmí způsobit v týmu špatnou atmosféru,“ říká mladoboleslavský trenér Radek Novák.

S ním souhlasí i jedna z nejzkušenějších opor Boleslavi a bývalá hráčka Chodova Petra Beránková.„Uvidíme, jak se s tempem Extraligy srovnáme, protože to je úplně jiná úroveň než první liga. Tým máme ale hodně mladý, takže bude důležité se rychle rozkoukat a postupně začít získávat body,“ vysvětluje autorka 55 kanadských bodů z předčasně ukončeného ročníku druhé nejvyšší české soutěže.

Je potřeba být důraznější

Na splnění předem určených cílů pracují v Boleslavi samozřejmě už během letní přípravy. Ta se podle některých hráček oproti minulým letům trochu liší. „Máme daleko víc tréninků. Musíme celkově zrychlit hru a být tvrdší v osobních soubojích. Na tom hlavně pracujeme,“ popisuje dvacetiletá obránkyně Monika Žapková, kterou, na rozdíl zkušené od Beránkové, čeká první extraligová sezóna v životě. Impulzem pro Mladou Boleslav mohou být vyrovnaná přátelská utkání z minulosti, například s účastníkem elitní české ligy z Jičína.

O tom, zda po odhlášení Liberce přijmou místo v nejvyšší soutěži, bylo prý ve Florbalové akademii jasno. Rozhodoval zejména realizační tým a vedení oddílu s ohledem na názor samotných hráček. „Nikdo neváhal. O postup se FA snaží už delší dobu. A myslím, že ve velmi dobře rozehrané sezóně, která se bohužel nedohrála, bychom v play-off o Extraligu určitě bojovali,“ říká brankářka Marie Topolová. Zato Petra Beránková prý zbytek kabiny varovala, že se bude muset změnit přístup všech hráček k tréninku i florbalu samotnému. Podle jejích slov je ale připravená mladším spoluhráčkám, především ze začátku, pomáhat na hřišti i v kabině.

Tým založený na odchovankyních

Před premiérovou sezonou mezi elitou ale k posilování týmu Středočešek nedochází, spíše naopak. „Zatím nám odešlo skoro deset členek kádru a většina z nich by Extraligu určitě hrát mohla. Budeme tedy stavět zejména na zkušených hráčkách a našich odchovankyních,“ nastínil trenér Novák a povzdechl si, že občas prostě není možné florbalistky v kádru udržet. Jedná se například o nejlepší týmovou střelkyni uplynulého ročníku Elišku Mrázkovou nebo mladoboleslavskou odchovankyni Elišku Horákovou. 

Mladoboleslavský klub doufá, že ženská nejvyšší soutěž přitáhne větší fanouškovský zájem. „Extraliga by měla určitě táhnout více. Na ty nejdůležitější utkání v první lize jsme měli ale už slušnou podporu od našich mladých florbalistů a florbalistek nebo od rodinných příslušníků,“ myslí si Novák.

Obrázek