{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


O VÝHŘE NAD EX-EXTRALIGOVÝM TÝMEM JSME KDYSI JEN SNILY. TEĎ JE TO REALITA A MY BOJUJEME, VZKAZUJÍ RUDÝ DRAČICE

Obrázek ke článku
9. 3. 2019

Čas vyřazovacích bojů je tady. Nevyhnou se ani druhé nejvyšší ženské soutěži. Region V zde má své zástupkyně. Krom tradičního účastníka ze Soběslavi také nováčka z Týna nad Vltavou. Rudý Dračice Mladých Nadějí, jak se holky hrající ve městečku na dohled od temelínské elektrárny jmenují, si prožijí svou premiéru. Cestují k ní do Chomutova. Nejen o tom bude rozhovor s nejproduktivnější hráčkou týmu Terezou Bočkovou.

Označení „mladých nadějí“ rozhodně není náhodné či matoucí. Holky z Týna nad Vltavou mají vskutku mladičký tým. Ani ten se ale v 1. lize žen rozhodně neztrácí. Po základní části byly Jihočešky šesté. Do cesty se jim nyní postaví Chomutov. To vše je ale jen pomyslnou třešničkou na prvoligovém dortu. Ten se začal péct už v mládežnických kategoriích.

„Nijak se netajíme tím, že jsme hodně ambiciózní. Ještě před pár lety by to ale asi nikdo neřekl. Začínaly jsme v dorostenkách jako klub s jedinou kategorií. Postupně jsme se posouvaly do vyšších pater, zahrály si dvě sezony v juniorské lize a pak bylo třeba rozhodnout, co dál. Jelikož jsme už dlouho fungovaly na ostaršovacím principu, kdy řada hráček musela dostat výjimku, nebály jsme se ani přihlášení žen,“ popisovala ve zkratce historii rudých dračic střelkyně Bočková.

Ve druhé lize žen se Jihočeškám dařilo. Zmiňovaná ambicióznost se pak projevila naplno. Ve chvíli, kdy se naskytla možnost hrát druhou nejvyšší soutěž, po ní florbalistky z městečka s výhledem na jadernou elektrárnu sáhly.

„Když už nám to věkově zase moc nevycházelo a vedení bylo nuceno přihlásit ženský tým, přijaly jsme to jako fakt. Druhou ligou jsme propluly bez větších problémů, vyhrály ji a řešily, co dál. Týn není velké město a s ohledem na cestování a další okolnosti jsme zvažovaly, jestli první ligu přihlásit. Ale byla to výzva. A my ji přijaly,“ doplnila klíčové historické momenty.

Velkou vzpruhou je klub z malého městečka také spolupráce s českobudějovickým Meťákem. Ten má svou malou halu a nesporné know-how, Týn měl zase dostatek lidí a větší prostory. Slovo dalo slovo a oba kluby si „plácly“. Teď je z toho fungující spolupráce.

„S Meťákem spolupracujeme hlavně na mládežnické úrovni. Je to pro nás velmi prospěšné. Především dorostenky mají díky tomu dostatek hráček. I trenér A-týmu se ale samozřejmě radí. Jsem za tohle spojení ráda, myslím, že pomáhá oběma klubům,“ pochvalovala si.

Než se dostaneme k samotnému play-off, je třeba zmínit sezonní průběh. Dračice skončily šesté, když dokázaly porazit i velmi zajímavé soupeře v podobě ambiciózní Mladé Boleslavi či ex-extraligových Královských Vinohrad.

„Je to tak trochu splněný sen. Ještě donedávna jsme jen snily o tom, že si vůbec budeme moct zahrát proti takovému klubu. Teď se nám to nejen splnilo, ale navíc jsme ho dokázaly porazit. Jak jsem už říkala, základ úspěchu tkví v naší odhodlanosti a bojovnost. Ta možná souvisí s tím mládím, které máme zmíněno i v názvu,“ smála se.

V sobotu 9. března startuje play-off. Pro Týn je to historická premiéra. Nemá co ztratit. „Cíle jsou jednoduché - chceme se dostat co nejdál. Nemáme určenou nějakou konkrétní fázi. Budeme bojovat a snažit se. Na co to bude stačit, to se uvidí,“ odpověděla šalamounsky.

Daří se i Tereze osobně. V základní části posbírala 43 kanadských bodů a i díky jejímu přídělu mohou Jihočešky bojovat i s těmi nejlepšími. „V první řadě jsem hrdá na náš tým, je to práce všech. Že se mi daří, mě samozřejmě těší, ale dělám to pro ostatní. Pro nás všechny je hrozně důležité, abychom se cítily dobře a aby nás to bavilo. Pak už to jde tak nějak samo. Nejsou důležité individuální statistiky, je hlavní, aby bodoval tým. A abychom se v něm cítily jako ve druhé rodině.“

S ohledem na blížící se konec premiérového prvoligového ročníku se nabízí ještě otázka na budoucnost dračic. Prvoligová premiéra by totiž s ohledem na zmiňované okolnosti mohla být i derniérou.

„Ještě jsme se o tom nebavily. Ale řada holek studuje v Českých Budějovicích a je otázkou, jak se k tomu postaví, když třeba půjdou někam jinam. O konečném řešení či případných posilách bychom se mohli jenom dohadovat. To dělat nechci. Nechte se tedy překvapit,“ dodala tajemně na závěr.

Obrázek