{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

OHLÉDNĚTE SE SPOLEČNĚ S NÁMI ZA SEZONOU 2018/2019

Obrázek ke článku
29. 7. 2019

Ročník 2018/2019 je kompletně minulostí. Pojďte si připomenout nejdůležitější momenty, které uplynulý rok přinesl Českému florbalu. Mezi nimi nechybí ani přehled držitelů letošních trofejí na domácí scéně nebo naši mistři světa v kategorii juniorů.

Vrcholnou akcí uplynulé sezony bylo prosincové mistrovství světa mužů. V Praze se po deseti letech utkaly nejlepší týmy planety a naši reprezentanti měli cíl zabojovat o první medaili z domácího prostředí. K postupu z čela základní skupiny pomohly Čechům výhry nad Německem (10:5) a Švýcarskem (6:4), po nichž následoval úspěch ve čtvrtfinále proti Dánům (10:1).

Závěr turnaje však přinesl dvě zaváhání, která našim hráčům vzala šanci na medaili. V semifinále prohráli s Finskem 2:7 a repríza duelu se Švýcarskem o bronz dopadla 2:4. Česko tak obsadilo nepopulární čtvrté místo. Přesto bylo velkým úspěchem, že se do all-star týmu šampionátu dostal i Adam Delong (osm gólů a tři asistence v šesti zápasech). Mistry světa se počtvrté v historii (a podruhé v řadě) stali Finové, kteří porazili ve finále Švédsko 6:3. MS v Praze bylo oceněno širokou i odbornou veřejností jako nejlepší florbalové mistrovství historie a stanovilo mnoho nových diváckých rekordů včetně celkové návštěvnosti, který nyní činí 181 518 diváků.

Dalším vrcholem ročníku bylo Finále Poháru České pojišťovny, které se konalo v polovině ledna. Ženské finále absolvovala družstva Chodova a Ostravy, která v mužské části doplnily Pardubice s Libercem.

V souboji žen se zdálo, že trofej poputuje na Chodov. V posledních pěti minutách však nastal obrat a Ostravanky čtyřmi góly upravily na vítězný výsledek 8:6. To pro ně znamenalo premiérové vítězství v pohárové soutěži.

Také mužské finále bylo hodně napínavé. Liberec dal první gól, ale Pardubice skóre otočily a postupně navýšily na 4:1. Liberec se pak dotáhl jen na 3:4 a Východočeši oslavili svůj první úspěch v historii poháru.

Úspěšný vstup do roku 2019 čekal reprezentaci žen. Svěřenkyně Saschy Rhynera uspěly na kvalifikačním turnaji o MS, který se konal na přelomu ledna a února v Gdaňsku. Češky postupně zvítězily nad Estonskem (10:3), Belgií (26:0), Itálií (34:1) a domácím Polskem (5:2).

Ze skupiny tak pokračovaly naše hráčky s velkým klidem a na šampionát ve švýcarském Neuchatelu s nimi pocestují ještě Polky a Estonky. Reprezentantky přitom už znají i los skupiny pro mistrovství světa, kde v prosinci vyzvou Švédsko, Slovensko a Lotyšsko.

Nejlepším týmem Extraligy žen 2018/19 se staly stejně jako o rok dříve Vítkovice. Tým z Ostravy zvládl zápas proti Chodovu, který přinesl rozhodující gól až v prodloužení z hole Zuzany Šponiarové. Superfinálový hattrick si navíc připsala vítkovická Ivana Šupáková. Chodov sice vedl 6:3, ale stejně jako v poháru mu trofej opět o kousek utekla.

Mužský duel o titul svedl proti sobě Vítkovice s Mladou Boleslaví. A ani vítkovičtí muži v Ostravar Aréně nezaváhali, když přetlačili Středočechy 4:3. Hned dvě branky vstřelil Marek Bräuer, který dával i rozdílovou trefu devatenáct sekund před koncem utkání. Pro Vítkovice to tak znamenalo úspěšnou odvetu za loňský nezdar v posledním zápase play-off.

Během Superfinále 2019 se rozhodlo také o nejlepších družstvech středoškoláků. Do dívčího finále KB Florbal Challenge postoupily brněnské Merhautovy ženy a liberecké Gymnázium Jeronýmova. Severočeské hráčky nakonec uspěly výsledkem 6:2. V Ostravar Aréně si vítězně počínala i ústecká Stavbařka, která přestřílela Střední průmyslovou školu Zlín 7:3.

O den později se potom na ostravské Dubině bojovalo o titul základních škol. ČEPS Cup nakonec pozvedl nad hlavu Slovaňák z Brna, který ve finále zvítězil nad Uherským Brodem. V dívčím boji o zlato obstály Orlice z Dolních Bojanovic, které ve vyrovnané bitvě překonaly Strašecké zebry.

V květnu následovalo mistrovství světa juniorů, které hostil kanadský Halifax. A Češi na tento šampionát budou ještě dlouho vzpomínat. Družstvo kouče Jiřího Jakoubka totiž poprvé v historii dosáhlo na senzační zlato. Junioři se tak po přesvědčivém tažení v podobě pěti výher probojovali až na absolutní vrchol, což žádná česká reprezentace dosud nedokázala.

Naši hráči postupně porazili ve skupině Švédsko (5:1), Dánsko (12:2) a Slovensko (7:3). V play-off pak Češi prošli přes Švýcarsko (9:4) a ve finále opět pokořili Švédy – tentokrát 8:2. A poctivě vybojovaný titul mistrů světa se stal skutečností.

Závěr ročníku opět patřil vyhlašování výsledků ankety Florbalista sezony. V ní rozhodovali svými hlasy florbaloví experti a osobnosti. Hlavní kategorii vyhrál pošesté v řadě Matěj Jendrišák, jehož doplnila čtvrtým úspěchem za sebou Eliška Krupnová. Kategorii MVP, kde hlasují účastníci Tipsport Superligy a Extraligy žen, opanovali Jiří Curney s Martinou Řepkovou. Letos mělo premiéru hlasování fanoušků Hvězda sezony, z něhož vzešli úspěšně opět Martina Řepková a Filip Langer. Medailové pořadí všech kategorií jsme přinesli v souhrnu ZDE.

Jednoduše řečeno, uplynulá sezona byla hodně nabitá. Do všech soutěží organizovaných Českým florbalem se zapojilo 2 355 družstev, což je nový rekord. Celkový počet soutěží se vyšplhal na úctyhodné číslo 191, které souviselo s dalším rekordním milníkem. Tím byl počet zápasů v uplynulém ročníku, kterých se uskutečnilo 33 537.

Sezona 2018/2019 je tak uzavřena a vše je připraveno, aby mohla být zahájena nová. Ročník 2019/2020 ponese pořadové číslo 28.

​​

Obrázek