{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

PAVEL BRUS: KONKURENCE JE TO, CO ZLATÉ JUNIORY POSUNE DÁL

Obrázek ke článku
27. 5. 2019

Zlatý juniorský šampionát neunikl ani pozornosti trenérů národního týmu mužů. Zeptali jsme se na jejich dojmy z mistrovství světa. Co se jim líbilo? Může mít takový výsledek dopad i na mužský národní tým? A na co by se čtrnáct dní staří mistři světa měla zaměřit dál? Tento rozhovor přináší Pavla Bruse, asistenta trenéra reprezentace mužů.

Jakým způsobem jste sledoval počínání českých juniorů na MS v Halifaxu?
Viděl jsem dva celé zápasy Čechů a útržky některých dalších zápasů, musím se přiznat, že sledovat jejich konkurenci víc jsem nestihl. Po emočně hodně vypjaté sezóně jsem se na to snažil dívat spíš objektivně, profesionálním pohledem.

Jaký dojem na vás udělala hra českého týmu v utkáních, které jste měl možnost sledovat?
K těm kladným věcem patří výborná obrana. Kdyby takovou obranu postavil superligový mančaft, hrál by v lize lepší polovinu tabulky. Bylo vidět, že kluci jsou na takovou obranu zvyklí z mateřských klubů a hrají to dlouhodobě. Přišlo mi, že hráči byli dobře připraveni fyzicky. Ne že by mě to překvapilo, ale tak jak to v minulosti nebyla naše silná stránka, teď jim to hodně pomohlo. I ve srovnání se Švédy a s Finy fyzická zralost byla spíše na naší straně. Významným faktorem na takovém turnaji byl i výborný golman, dobré brejky a hráči ve formě – bylo vidět, že ten turnaj sedl mnoha z nich. To jsou všechno faktory, které jsou na mistrovství světa v jakékoliv kategorii – muži, junioři, žena nebo akademické hry – klíčové a klukům to všechno klaplo.

Měla česká hra i nějakou slabší stránku?
Bylo vidět, že Švédové a Finové jsou si jistější ve hře s míčkem, což nebyla naše silná stránka a zároveň jsme se o to ani vyloženě nesnažili. Hrálo se na obranu a brejky, které plynuly z jejich chyb a klaplo to. Náš tým mi přišel hodně zralý, můj osobní pocit je, že to je způsobené tím, kolik kluků hraje za muže v Superlize. To na tom juniorském šampionátu udělalo obrovský rozdíl a bylo to pro něj pozitivní. Na druhou stranu na mě to, že tu pět kluků hraje klíčovou roli v mužském áčku jednoho dvou týmů Superligy, dělá dojem nekvalitní mužské soutěže, protože to se ve Finsku ani Švédsku stát nemůže. Pro český tým to na MS mělo dobrý efekt, protože ti kluci jsou vyhraní z mužské ligy.

Jaký dopad to může mít na hráče zlatého týmu a co jim může pomoct, aby se na elitní úrovni udrželi?
Bylo tam dvacet kluků a teď přijde dvacet různých příběhů o tom, co s nimi bude dál. Velká část z nich je v osmnácti letech zvyklá hrát první druhou lajnu v mužské nejvyšší soutěži. Do budoucna by jim mohl pomoct vznik U21 nebo U23. Na klubové úrovni jim pomůže jedině konkurence, tedy pokud jejich oddíly posílí o kvalitní hotové hráče. Tím se na ně vytvoří tlak, díky kterému pochopí, že v kontextu třeba Švédska nebo Finska v tomhle věku hrát první lajnu za mužské áčko není normální. Buď pochopí, že konkurence je to, co je posune dál, nebo půjdou do jiného oddílu. Na druhou stranu je to strašně individuální: je to dvacítka kluků a u každého z nich to bude trochu jinak.

​​

Obrázek