{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

PETR ČERNÝ: JE TO NAŠE POSLEDNÍ MS

Obrázek ke článku
30. 9. 2014

​Florbalové Česko má za sebou první nominaci na prosincový světový šampionát mužů ve Švédsku. Na nejvýznamnější florbalové akci planety budou znovu působit v roli rozhodčích Petr Černý a Jiří Janoušek. Bude to již pošesté, a jak mladší z dvojice nejrespektovanějších rozhodčích v Česku přiznal, také naposledy.

Takové florbalové rozhodčí Česko dlouho mít nebude. Petr Černý s Jiřím Janouškem mají za sebou 500 extraligových utkání a jako první na světě odřídili všechna velká mezinárodní finále v kategorii dospělých. Poprvé okusili atmosféru mužského MS hned na tom prvním v roce 1996. Nyní se po 18 letech do Švédska vrací, aby svou mezinárodní kariéru uzavřeli. Rutina to pro ně tak rozhodně nebude.

„Je to pro nás určitě svátek a zvlášť kvůli tomu, že to bude naše poslední mistrovství světa. Sice máme mezinárodní nominaci ještě na dva roky, ale velkých akcí typu mistrovství světa nebo Champions Cup se už neplánujeme účastnit,“ říká Petr Černý.

Účast na světovém šampionátu je však pouze vrchol jejich práce, za kterým vězí mnoho úsilí. Jedním z hlavních důvodů ukončení mezinárodní kariéry je tak pochopitelně rodina. „Je to samozřejmě zásah do života rodiny, ale respektují nám náš koníček,“ je vděčný za podporu Černý. Avšak nějaká speciální příprava, která by se vymykala českým zvyklostem, je před vrcholem sezóny nečeká. „Poletíme za měsíc na mužské EFT do Finska, ale to je, co se týče přípravy, vše. Budeme se až do prosince soustředit na naši ligu.“

Na šampionát je nominováno sedm párů rozhodčích a není bez zajímavosti, že letos je každý pár z jiné země. Černý s Janouškem ale nebudou jedinými českými zástupci mezi rozhodčími na MS. Přímo na místě bude všem rozhodčím velet český observer Radek Hora. „Nominaci se věnujeme s náležitou pečlivostí, abychom vybrali ty nejlepší. Nebyl by problém nominovat skupinu jen ze švédských, finských a českých rozhodčích, protože ti patří ke světové špičce, ale je potřeba také zohlednit, které národní týmy budou hrát, aby nedošlo k národnostním kolizím, tedy aby rozhodčí nerozhodovali zápasy své země,“ popisuje.

Být rozhodčím na mistrovství světa je sice obrovsky ceněným, ale také velmi náročným úkolem. Co na špičkové světové sudí v kolébce florbalu čeká? „Dvěma slovy - tvrdá práce. Všichni mají během turnaje sice jeden den volna k načerpání fyzických a hlavně psychických sil, ale budou pod velkým tlakem jak týmů, tak i pod tlakem vlastním. Je to de facto také soutěž o to, kdo bude podávat ty nejlepší výkony. Sebemenší chyba, která ovlivní zápas, je nemilosrdně trestána další nenominací na prestižní zápasy. Každý den je také pro rozhodčí a delegáty připraveno setkání, kde se probírají nejen odehrané zápasy, ale je připravena přednáška na určité téma,“ přiblížil program rozhodčích na šampionátu Hora.

Nominace rozhodčích na 10. Mistrovství světa mužů ve Švédsku

Petr Černý - Jiří Janoušek
Tero Fordell - Lasse Vuola
Björn Aksel Henriksen - Jan Magnar Ingebrigtsli
Bartosz Burek - Wojciech Czarnecki
Sharil Ismail - Dennis Lim
Ola Hamberg - Daniel Skoog
Thomas Baumgartner - Thomas Kläsi

​​

Obrázek