{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

PO SEZONĚ NÁVRAT DOMŮ? TÉMĚŘ NA STO PROCENT, TUŠÍ BENEŠ

Obrázek ke článku
20. 11. 2020

Marek Beneš dlouhodobě patří mezi nejlepší české florbalisty a je stabilním článkem národního výběru. Třiadvacetiletý útočník, který začínal na Chodově a většinu svých mládežnických let poté strávil ve střešovickém Tatranu, aktuálně působí ve švédském Pixbu. Mezi liškami se taktéž vypracoval v lídra kádru. „Stejně jako minulý rok hrajiu převážně v první pětce a v přesilovce,“ popisuje svou pozici Beneš. V osmi zápasech posbíral 11 bodů (7+4) a celek z Göteborgu se drží na čtvrtém místě tabulky.

Marek Beneš je bezpochyby výraznou osobností českého florbalu. Na svém kontě má především z dob svého působení v Tatranu nespočet úspěchů. Za nejlepší sezonu své kariéry označuje ročník 2014/15, kdy se podílel na zisku titulu mužů, juniorů a také získal bronzovou medaili na juniorském světovém šampionátu.

Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy se následně stal jednou z hvězd nejvyšší soutěže a zúčastnil se také mužského Mistrovství světa v Praze 2018. Momentálně už druhým rokem obléká dres Pixba Wallenstam, hraje tedy ve švédské nejvyšší soutěži.

Jak celkově hodnotíte úvod sezony, po kterém je Pixbo zatím na čtvrtém místě v tabulce švédské Superligan?
Když to vezmu z týmového hlediska, tak je tam ještě řada věcí na zlepšení, protože potenciál je ještě mnohem větší. Vyhráli jsme čtyři duely, které jsme vyhrát měli, a prohra se Storvretou mrzí, nějaký bod jsme z toho utkání získat mohli.

A z osobního pohledu?
Co se týče mých individuálních výkonů, tak musím říct, že zatím to rozhodně není ono. Když to porovnám s loňským začátkem, tak je to i lehce frustrující. To mi vyšlo skoro všechno, teď je to téměř naopak. Snad se to ale srovná a bude to lepší a lepší. Hlavně doufám, že zůstanu zdravý, což se loni příliš nedařilo.

Mohl byste popsat, jak momentálně vnímáte svoji pozici v týmu? Přeci jen nastupujete v první pětce a nepatříte mezi nováčky.
Právě kvůli pozici, kterou mám, je mé hodnocení takhle kritické, i když zase taková tragédie to není. Stejně jako minulý rok hraju převážně v první pětce a v přesilovce. Trenéři mi věří, proto bych se jim rád odvděčil ještě lepšími výkony a hlavně větší produktivitou. Snad se to bude v průběhu sezony zlepšovat.

V čem vás toto angažmá mezi liškami nejvíce obohatilo a obohacuje?
Ty dva roky jsou nejen hráčsky velká zkouška. Nikdy předtím jsem nebydlel sám, takže i v tomhle ohledu je to něco nového, byť mě počáteční nadšení už lehce přešlo. Můj život je tady převážně florbal a jiné vyžití tolik nemám, proto si myslím, že ty dvě sezony mého působení budou tak akorát. Po florbalové stránce mě to velmi posunulo. Když si člověk zvykne na tempo ligy, tak jsou pro něj všechna ostatní utkání mnohem jednodušší.

Máte nějaký oblíbený tým, proti kterému rád nastupujete?
Jeden konkrétní asi ne. Povětšinou rád hraju proti týmům, které se snaží napadat a vyznávají aktivní styl, takže i zápasy, kde se hra neustále přelévá. Moc mi nevyhovuje, když týmy jen zarputile brání. Nejraději tedy nastupuju do zápasů proti soupeřům z horní části tabulky, se kterými je většinou hra vyrovnaná a není to jen dobývání jedné branky.

Jaký je tedy naopak tým či hráč, proti němuž nerad hrajete?
Zatím jsem asi úplně nepocítil tu klubovou rivalitu, kterou tu někteří Švédi mají proti některým týmům, se kterými se moc nemusí. Přiznávám ale, že nemám moc rád zápasy, ve kterých se střetnu s Robinem Nilsberthem ze Storvrety. Nedávno, když jsme proti sobě hráli, jsme se na hřišti potkávali celý zápas. Tím, že on je levý obránce a já pravý útočník a oba jsme v první pětce. Za ten duel si na mě připsal zhruba dvacet faulů, rozhodčí je sice pískají, ale příjemné to není. Odjížděl jsem pěkně otlučený. Švédská soutěž je celkově tvrdší, ale on se opravdu vymyká standardům.

Jsou nějací florbalisté, kteří pro vás představují vzor či inspirací?
Upřímně, nikdy jsem moc neměl florbalové vzory. Teď ale výrazně těžím z toho, že mám skvělé spoluhráče, jako jsou Martin Östholm a Gustaf Fritzel. S těmi je opravdu radost hrát. To, že s nimi hrajiu v lajně, je vážně skvělé, takže řeknu tyhle dva. Netvrdím, že mě inspirují, ale ohromně mi pomáhají. Florbalisty z ostatních týmů moc takhle neřeším. Když jsem byl menší, líbil se mi Kim Nilsson, protože hraje podobnou pozici jako já.

Sám jste teď narazil na své dva spoluhráče. Jaký je celkově hráčský kádr mužského Pixba?
Myslím si, že máme ještě větší potenciál než v předešlé sezoně. Ten kádr se moc neobměnil, klíčoví hráči zůstali a ti, kteří loni přišli jako nováčci, se výrazně zlepšili a získali zkušenosti, což je u mladíků znát. V minulém ročníku jsme spoléhali zejména na první pětku. Teď bych řekl, že se to změnilo, a i díky tomu, že se kluci posunuli, je celkově tým vyrovnanější.

Takže cíle jsou ty nejvyšší?
Přesně tak. Cílem je jednoznačně zlato, i když Falun se Storvretou jsou asi stále ještě odskočení. Loni jsme v podstatě byli třetí a myslím si, že teď jsme se jim přiblížili. Navíc v play-off se může stát cokoliv.

V České republice se na nějaký čas soutěž zastavily, přestože Livesport Superliga už zase běží. Jaká je aktuálně situace ve Švédském království?
Zhoršuje se. Je to tady o pár týdnů vývojem za Českem, což je rovněž důvodem pro přerušení většiny soutěží, vyjma superligy mužů, žen a Allsvenskan. Začínám mít pocit, že je reálné, že se elitní liga na nějaký čas přeruší i tady.

A váš běžný život v Göteborgu je nějakým způsobem omezený?
Upřímně moc nevím, jaké jsou všechny zprávy, ale pár omezení je už tady taky, byť to není tak radikální. Do restaurací lidé mohou chodit v nižších počtech, na naše zápasy bohužel nesmí diváci vůbec. Roušky se tady nenosí, což je dáno švédským postojem od začátku pandemie. Lockdown v plánu zatím asi není a já to celkově nějak zásadně nepociťuji.

Takže pro vás se zatím nic moc nemění?
Do práce chodím bez omezení. Jinak toho teď bohužel moc není, i proto jsem zmínil, že už mě trošičku začíná omrzovat švédský život. K tomu jsem si rozložil ve škole (Právnická fakulta Univerzity Karlovy – pozn. red.) ročník, takže toho ani v tomto ohledu moc nemám.

Už na jaře jste zmínil, že po tomto ročníku se chystáte vrátit zpátky do Prahy. Platí to stále?
Platí. Je to v podstatě na sto procent. Nevím, co by se muselo stát, aby to tak nebylo.

Obrázek