{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

POBYT VE ŠVÉDSKU MI ZMĚNIL MENTALITU, PŘIZNÁVÁ LANGER

Obrázek ke článku
8. 2. 2021

Mužský národní tým se po delší době sešel na soustředění, které tentokrát proběhlo v Kladně. Jednou z výrazných postav a zároveň stálic v kádru české reprezentace je Filip Langer. Stále ještě devatenáctiletý útočník Tatranu Střešovice cítí, že se jeho role v týmu proměnila. „Vyspěl jsem, a to doufám nejen florbalově,“ říká florbalista, na kterého zanedlouho čeká také zkouška z dospělosti, tedy maturita.

Právě studiem aktuálně tráví téměř všechen čas mimo hřiště. „Je to náročné, ale já si nestěžuji. Teď se připravuji dost intenzivně a toho volna moc není. Řeším vlastně jen školu a florbal. Zas na druhou stranu ten volný čas není ani moc kde trávit,“ popisuje Langer. A jaké předměty na něj čekají? „Zeměpis, matematika, čeština a angličtina,“ upřesňuje.

V seniorské reprezentaci se poprvé ukázal už v patnácti letech. Díky svým výkonům z ní od té doby nevypadl a zúčastnil se tak rovněž domácího šampionátu, který se konal v Praze v roce 2018. Tehdy to Čechům na medaili nevyšlo a skončili čtvrtí. Langer svůj progres vnímá takto: „Vyspěl jsem, a to doufám nejen florbalově. Myslím si taky, že jsem se posunul herně a není to ode mě už tak dětské, jako to bylo předtím.“ Teď si s národním výběrem brousí zuby na návrat na pomyslné stupně vítězů. Helsinské mistrovství bylo z důvodu pandemie posunuto a je naplánováno na konec letošního roku.

I proto se už nyní reprezentanti upínají k nadcházející akci a jsou vděční, že se soustředění mohlo konat. „Je to vážně skvělé. Jsem rád, že nám Český florbal dokázal zprostředkovat tuhle akci, a ačkoliv jsme měli původně hrát zápasy proti Švýcarsku, tak i tohle nám hodně dá. Toho času do mistrovství není moc a každá společně strávená chvíle tak je super,“ potvrzuje Langer. Ani určitá omezení nepřinášela komplikace. „Nějaká tu jsou, ale není to nic zásadního. Navíc si myslím, že jsme z té poslední doby docela zvyklí, takže už to pro nás je bohužel docela normální,“ tvrdí útočník. Ten má na srazech vůbec nejraději čas v jídelně. „Jídlo bývá vážně super,“ dodává s úsměvem.

V trénincích se čeští hráči zaměřili především na dvě věci. „Na protiútoky, které v největší míře rozhodují zápasy, a taky na hru v pásmu, kterou jsme pilovali i dnes. V neděli to ještě završíme,“ líčil Langer v sobotu. Od prvních setkání pod vedením hlavního trenéra Petriho Kettunena se hráči změnili. „Udělali jsme velký pokrok, hlavně třeba v myšlení. Začínáme si více věřit, lépe hrajeme s míčkem, taky máme kvalitnější pohyb a více si sedají jednotlivé lajny, takže jsme daleko sehranější a více si rozumíme,“ myslí si.

Do týmu ale tentokrát, i kvůli absenci některých krajánků, nově nakoukli také další hráči. Nálada na soustředění zůstává i v proměněném složení skvělá. „Myslím si, že si to sedlo. Spousta kluků je tu nových, ale do týmu se zapracovali lehce. Takže za mě určitě super.“ Na každý sraz se reprezentanti těší. „Tak je to úplně něco jiného než v klubu, kde trénujeme neustále pospolu téměř ve stejných pětkách. Poměřovat se s nejlepšími kluky v republice je to nejvíc, co nás může posouvat, a každá společná chvíle je tak tím nejlepším časem,“ uvádí Langer.


Tomu se v Livesport Superlize se spoluhráči daří, Tatranu patří třetí pozice. „Měli jsme skvělou letní přípravu, ze které jsme teď v náročném lednu hodně těžili. A samozřejmě nám velmi pomohli oba Ondrové (Němeček a Vítovec - pozn. red.), kteří přišli zpět ze zahraničí. Zároveň jsme zapracovali na herním myšlení, které nás taky posouvá dál a asi nás i lehce odděluje od zbytku. Teď musíme doladit detaily do play-off a uvidíme, jak sezona dopadne,“ nastiňuje reprezentant.

Střešovický celek ale cílí především až na boje o titul, postavení po základní části tak příliš neřeší. „Myslím si, že to je i docela jedno, protože týmy od třetího do osmého místa jsou vyrovnané, takže na to extra nekoukáme. Budeme se ale snažit vyhrát každý zápas, abychom pak měli lepší pozici.“ Rivalita, která se objevuje v dlouhodobé soutěži, se však v reprezentaci neprojevuje. „Řekl bych, že to úplně vymizí. Samozřejmě tam občas nějaký vtip padne, ale to jde stranou,“ přiznává Langer.

I on se na zápasovou pauzu přesunul do zahraničí. Pro trénování si vybral elitní švédský tým Storvreta IBK a velmi si tuto zkušenost pochvaluje. „Dalo mi to asi nasazení a trochu i tu jejich mentalitu, kterou tam mají. Mám ještě méně rád prohry a taky se s ostatními snažím ještě více soutěžit, abychom i na trénincích měli zápasové tempo a nasazení,“ přeje si juniorský mistr světa z Halifaxu 2019.

Kromě florbalové stránky se snaží na sobě pracovat komplexně, na svých sociálních sítích navíc patří mezi ostře sledované sportovce. A co je pro něj důležité do budoucna? „Být zdravý. To je asi to, co bych si přál. Chci být schopen pohybu i po kariéře, takže to vše, co dělám, není jen kvůli tomu, že chci být teď dobrý ve florbale, ale protože chci mít dobrý a kvalitní život. To, že se to pak přenáší i na hřiště a třeba v regeneraci, tak to jsou v podstatě vedlejší účinky,“ uzavírá Filip Langer.

​​

Obrázek