{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

POSTUP ČESKÉ LÍPY? VEDL PŘES KLADNO I RADIMA CEPKA

Obrázek ke článku
21. 11. 2020

Trvalo to pět let v první lize, než dosáhli na vysněný úspěch. Florbalisté České Lípy dlouho usilovali o postup do superligy, kam se dostali na jaře 2017. Při cestě do elitní soutěže potkali legendy jako Radima Cepka nebo Milana Fridricha a poslali dolů kladenské Kanonýry.

V první lize působila Česká Lípa od sezony 2012/13. Mužstvo bylo od začátku hodně ambiciózní a bojovalo o nejvyšší pozice tabulky. „Vždy jsme doufali v postup, bohužel jsme však pokaždé narazili v klíčových momentech,“ vzpomíná dlouholetý hráč a zároveň manažer klubu Štěpán Slaný. Dvakrát za sebou Severočeši vypadli v rozhodujícím pátém semifinále, jednou s Královskými Vinohrady a podruhé se Startem98. Ročník 2015/16 navíc skončil pro Lípu už ve čtvrtfinále, kdy podlehla Ústí.

„Do další sezony jsme šli trochu méně optimisticky a rozpadl se nám kádr. Na druhou stranu nám pomáhal fakt, že se rozšiřovala superliga,“ uvažuje Slaný. Nově mělo v nejvyšší soutěži působit čtrnáct týmů místo dosavadních dvanácti. To znamenalo, že se hrály čtyři semifinálové série a dvě finále. O přímý postup tak usilovalo duo mužstev a na další dvojici čekala baráž.

Lípa si ale nedělala žádná přehnaná očekávání. „Důležité bylo, že jsme za pochodu zformovali sestavu a vhodně posílili,“ vyzdvihuje Slaný. A to vše pod vedením trenérky Lenky Bartošové, jež působila u týmu prvním rokem. Musela se tak vypořádat s průběžným doplňováním soupisky. „Nebylo to snadné. Stále musíte měnit některé věci vůči hráčům, které máte k dispozici,“ popisuje.

Na svoji šanci si počkal třeba Jakub Jirsa. Odchovanec klubu se vracel po těžkém zranění a do sezony naskočil až v lednu. „Skoro rok jsem nehrál po dvou operacích kolena. A po návratu se mi moc nedařilo,“ přiznává útočník. K tomu se před play-off dozvěděl, že s ním nepočítají jako se stabilním členem základní sestavy. „Situace se naštěstí změnila již v první sérii proti Startu. Prakticky celé play-off se mi poměrně dařilo, což bylo velké zadostiučinění,“ říká Jirsa.

Českolipský tým chtěl vrátit Startu nezdar z play-off 2015. „Možná jsme do série vstupovali i jako outsider, protože ten rok za ně nastupoval Radim Cepek,“ upozorňuje Jirsa. Bývalý reprezentant a kouč národního mužstva rozhodně znamenal pro Pražany velké posílení. Start se v semifinále dokonce ujal mečbolu za stavu 2:1 na utkání. „Čtvrtý duel na jejich hřišti byl klíčový. Otáčeli jsme nepříznivé skóre a vynutili si pátý zápas doma,“ komentuje Slaný výhru 7:5.

Zbývalo zvládnout poslední krok k postupu do finále. Bartošová si vybavuje klíčovou poradu před rozhodujícím střetnutím venku na fotbalovém hřišti. „Říkali jsme si, že nám Start hodně utíkal a dával góly z rychlých protiútoků. Chtěli jsme se na to připravit,“ vysvětluje Bartošová. A to se nakonec podařilo, když Severočeši přejeli soupeře 12:4.

„Spadl nám kámen ze srdce, ale když jsme v sérii ztráceli 1:2, bylo to velmi nepříjemné. Trošku jsme přestávali doufat, sebrali jsme ovšem víru a zvládli to,“ přemítá Slaný. Právě jeho minisouboj s Cepkem okořenil celou sérii. Potkali se totiž dva tahouni a legendy českého florbalu. „Trochu jsme se hecovali a měli nějaké výstupy vůči sobě, protože oba jsme poměrně rtuťovití při utkáních,“ porovnává opora klubu.

V každém z pěti utkání Cepek získal aspoň bod. „Má obrovské zkušenosti a svému týmu pomohl. Pro nás však bylo důležité, abychom se více než na něho soustředili sami na sebe,“ doplňuje Slaný.

O přímý postup do superligy si to Lípa rozdala se Znojmem. Jihomoravané však hráli mnohem lépe a ukončili sérii ve třech zápasech. „Soupeř nás totálně přejel a podával perfektní výkony. Kdyby se nerozšiřovala superliga, dopadli bychom v tom roce jako spráskaní psi,“ hodnotí Jirsa. Znojmu podle něj výrazně pomohla další česká legenda – Milan Fridrich.

„Pro nás to byla asi nejhorší série v prvoligové éře,“ poznamenává Jirsa. Cesta do nejvyšší soutěže se přesto neuzavřela, protože zůstávala šance projít baráží proti Kladnu. Před jejím začátkem mobilizoval Slaný všechny českolipské borce, kteří hráli za ostatní týmy. „Získali jsme Milana Tichého, který tehdy nastupoval v Brně,“ uvádí Jirsa. Dokonce se v dresu prvoligového mančaftu objevil i Radek Gwuźdź z Mladé Boleslavi.

„Dotáhli jsme Kamila Bříšku, který v životě neměl nějaký ostrý start, ale spíše jenom takové to plácání na letních turnajích,“ směje se. S těmito posilami Lípa zjistila, že na Kladno má. „Poměrně jsme si věřili. Tehdejší Kladno mělo natahané hráče z Prahy, což nebylo úplně ideální,“ přibližuje Slaný. Baráž navíc může být pořádný nápor po psychické stránce. „Zato my jsme byli v úplně odlišné situaci. Pomohlo nám, že převyšoval hlad po postupu,“ zdůrazňuje.

„Myslel jsem si, že postoupíme dříve, ale
​nakonec to asi přišlo ve správný čas.“

Štěpán Slaný, hráč a manažer České Lípy

První zápas dopadl 5:4 pro Českou Lípu, následující souboj ale Kanonýři urvali 4:3 v prodloužení. „Na Kladno jsme měnili úplně celou taktiku. Věděli jsme, že mají výborné rozehrávače odzadu, kde beci servírují míčky šikovným útočníkům,“ poodkrývá Bartošová. Právě tomu chtěla trenérka se svým kádrem zabránit. „Nebylo to jednoduché, to vůbec. Věděli jsme však, co chceme,“ dodává.

Podle Slaného nezvládalo Kladno držet krok. Během třetího zápasu pak českolipští hráči obrátili v poslední třetině ze 3:5 na 9:5. „Ve florbale dva góly nic neznamenají, akorát bylo potřeba to klukům připomenout. Ti se z toho nepodělali a zlepšili jsme se,“ podotýká Bartošová.

O postupu do superligy rozhodla Česká Lípa v sobotu 6. května 2017. Soupeře deklasovala venku 10:4 a mohla odstartovat radost z historického úspěchu. „Ze superligy do Lípy jsem odcházel v době, kdy jsem ještě mohl hrát na vysoké úrovni. Myslel jsem si, že postoupíme dříve, ale nakonec to asi přišlo ve správný čas,“ uznává Slaný.

Oslavy odstartovaly ihned. „Bylo to zajímavé. Upřímně jsem čekal, že budeme slavit déle, nicméně třetí den jsme už zůstali s pár klukama sami. Moc lidí to už s námi netáhlo,“ bilancuje Jirsa. Jenže i přesto převládala spokojenost. „Z Kladna jsme jeli rovnou do takové klubové hospody, kde se slušně zapařilo i s fanoušky,“ zmiňuje hráč.

„Kluci si perfektně užili oslavy. Byl to nádherný pocit, neboť jsme dosáhli na úspěch, který si klub dlouho přál,“ oceňuje Bartošová. Její premiéra v Lípě tak dopadla nejlépe, jak mohla. „Už dříve jsem koučovala muže v Jablonci, kde jsme postupovali z druhé do první ligy,“ vrací se trenérka. S vedením mužského kolektivu proto již měla zkušenosti. „Ale přece jenom s Lípou to byla první liga a ambice postupu do superligy, což bylo ještě o level výš,“ usuzuje.

Parádní zážitek vyzdvihuje i Slaný. „Mám za reprezentaci tři účasti na mistrovství světa, ale vždycky jsem byl také patriot a chtěl hrát za Českou Lípu,“ hlásí. Rád hrál jak za národní celek, tak v domovském působišti. „Úplně srovnat to nelze, protože jde o dvě různé etapy,“ přibližuje.

Když Česká Lípa postoupila do první ligy, byl Slaný rozhodnutý, že se vrátí jako hráč. „Nakonec jsem mistrovství světa 2012 už absolvoval jako prvoligový hráč České Lípy. V tu dobu pro mě byl klub asi víc,“ uzavírá.

Obrázek