{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


POSTUP JE VÝZVOU PRO CELÝ KLUB, ŘÍKÁ KAPITÁN VARŮ KLÁPA

Obrázek ke článku
7. 5. 2022

Karlovy Vary za sebou mají historickou sezonu, ve které vybojovaly premiérový postup mezi tuzemskou elitu a stanou se tak 41. celkem, který si zahraje Livesport Superligu. Z pozice kapitána je k tomuto úspěchu dovedl Michal Klápa, jenž je součástí Hurricanu již pět sezon. „Neměli jsme nejlepší kádr, ale za to jsme byli skvělý kolektiv a dobrá parta, která měla jeden společný cíl, užít si play-off a dojít co nejdále,” poodhaluje 29letý kanonýr. 

Západočeši dokázali během vyřazovacích bojů postupně vyřadit Kladno, vítěze základní části z Ústí nad Labem a ve finále následně i Bulldogs Brno. Finálová série dospěla až do pátého utkání, ve kterém musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich byli úspěšnější Karlovarští, což znamenalo jediné – Karlovy Vary nakouknou poprvé v historii do nejvyšší soutěže. 

Sezona se však pro celek z Krušných Hor nevyvíjela podle představ. Po základní části patřilo Západočechům až čtvrté místo tabulky a ve čtvrtfinále vyzvali silné Kanonýry. Karlovarští v sérii dokonce ztráceli, prohrávali 1:2 na zápasy a ve čtvrtém klání byli blízko vyřazení. Necelých deset minut před koncem totiž Kladno vedlo 4:3, ale v 54. minutě Hurrican srovnal a rozhodující utkání si zajistil v nájezdech, které poté zvládl i v pátém klání, čímž Karlovarští nastartovali cestu za postupem. „Jednoznačně to pro nás byla nejtěžší série. Na Kladno jsme si však věřili, jelikož s nimi máme dobrou zápasovou bilanci. Mají vůči nám podle mého takový blok, což se i nakonec projevilo,“ říká jeden z hlavních strůjců historického postupu. 

Michale, jste prvním kapitánem, který dotáhl Karlovy Vary do nejvyšší soutěže. Jaký je to pocit?
Je to pro mě obrovská čest a odměna. Jsem opravdu velmi šťastný, že se to povedlo a já u toho mohl být jako kapitán. 

Po základní části jste však obsadili až čtvrtou příčku. Panovala s tímto umístěním v klubu nespokojenost?  
V průběhu sezony jsme vnímali, že to mnohokrát nebylo ideální. Nastaly situace i rozhodnutí, která nebyla příjemná a tým to určitě ovlivňovalo. Na druhou stranu mi přijde, že všechny tyto momenty nás významně posílily do play-off. Důležité pro nás určitě bylo i to, že jsme dokázali udržet čtvrtou pozici a čtvrtfinále s Kladnem jsme začínali doma.

Ve čtvrtém zápase jste byli blízko vyřazení, prohrávali jste ještě necelých deset minut před koncem o jednu branku. Ukázala se v ten moment síla týmu? 
Jednoznačně se síla týmu ukázala. My jsme podle mého názoru neměli nejlepší kádr, ale za to jsme byli skvělý kolektiv. Byli jsme dobrá parta, která měla jeden společný cíl, užít si play-off a dojít co nejdále.


V semifinále jste narazili na vítěze základní části Ústí nad Labem, které jste dokázali udolat ve čtyřech duelech. Rozhodly tuto sérii zkušenosti na vaší straně?  
Určitě byla vidět nezkušenost soupeře a nervozita v klíčových momentech. Tato série nebyla tolik dramatická jako ty zbylé. Od začátku jsem opravdu věřil, dokonce jsem byl přesvědčený, že to zvládneme a postoupíme dále. 

Ústí patřilo k nejofenzivnějším celkům soutěže, vy jste ho však dokázali udržet dvakrát pouze na jedné brance. V play-off jste celkově inkasovali méně než v základní části. Soustředili jste se na tuto činnost na trénincích?
Hra, kterou jsme předváděli v play-off, byla naprostým opakem toho, co jsme předváděli v základní části. Soustředili jsme se více na obranu, rychleji jsme dostupovali. Všichni hráči začali plnit svou roli, kterou na play-off dostali, na sto procent. Každý jeden hráč byl pro náš tým byl nesmírně důležitý.

Finále s Bulldogs Brno došlo opět až k pátému duelu, které znovu rozhodly samostatné nájezdy. Více dramatičtější už to snad ani nemohlo být, že? 
Série s Brnem byla opět nervy drásající. Já jsem však za všechny tyhle série nesmírně rád. Brno bylo opravdu těžkým a férovým soupeřem. Osobně mě mrzí, že to pak s Pardubicemi nezvládli, přál jsem jim postup do nejvyšší soutěže též. 

„Nájezdy jsme zas tolik netrénovali. Bylo to o tom, že jsme si v nich hlavně věřili. To někdy opravdu stačí.”

Michal Klápa o rozhodujících momentech v play-off.

Ve čtvrtém duelu jste mohli rozhodnout na vlastním hřišti, ale nestalo se tak. Jak to před pátým zápasem bolelo? 
Už jsme byli natolik otřelí z předešlých sérií, především ze zápasů s Kladnem, že to s námi neudělalo vůbec nic. To asi vlastně celou sérii rozhodlo. Když jsme dostali v pátém zápase vyrovnávající gól a v brněnské hale vypukla obří euforie, tak jsme se na sebe s Michalem Strachotou koukli a řekli jsme si, že to tedy opět rozhodneme v prodloužení. Nakonec to vyšlo na samostatné nájezdy, o to dramatičtější to bylo. 

Když Václav Zavadil vychytal rozhodující nájezd, to musela být velká euforie, že? 
Byla to další neskutečná euforie. Několikrát jsem si ten moment přehrával a také nad ním přemýšlel. Nezáleží totiž na tom, zda slavíte vítězství v první lize nebo v superlize. Ta radost a emoce vyplývají totiž z kolektivního úspěchu a příběhu celého týmu. Byl to úžasný a zajisté nezapomenutelný moment pro celý karlovarský florbal.

Vraťme se ještě k těm nájezdům. To už nemohla být náhoda. Cvičíte je na tréninku nějak výrazněji? 
Tuhle dovednostní soutěž jsme tolik netrénovali. Bylo to o tom, že jsme si v nájezdech hlavně věřili. To někdy opravdu stačí. 

Když byste měl vypíchnout jeden moment z play-off. Jaký by to byl? 
Rozhodně branka vstřelená 0,1 sekundy před koncem třetího zápasu série s Brnem, kdy jsme dokázali srovnat na 5:5. To byl pro mě malý florbalový zázrak. Následně jsme dokázali rozhodnout v prodloužení, o to silnější moment to pro nás byl.


Co oslavy? Jak probíhaly? Podle sociálních sítích byla cesta z Brna divoká...
To máte pravdu. Po sociálních sítích toho kolovalo opravdu dost (smích). Na čerpacích stanicích na D1 po cestě z Brna do Prahy na nás asi dlouho nezapomenou. Musím přiznat, že v oslavách jsme podobně jako na hřišti také velmi silný tým (smích). 

V příštím roce si tedy zahrajete nejvyšší soutěž. S jakými cíli do ní vstoupíte? 
Už jsem jednou postup do nejvyšší soutěže zažil, takže vím, co to obnáší. Postup bude výzvou pro celý klub. Nicméně bude to období klíčové pro budoucnost našeho klubu. Je důležité nejvyšší soutěž na Karlovarsku udržet. Neméně důležité však bude být důstojným a férovým soupeřem i pro nejlepší týmy v lize, moc se na to těším. 

Může hrát na startu vaše výhoda v podobě řady zkušených a v nejvyšší soutěži protřelých hráčů?
Mohu prozradit, že většina hráčů, včetně těch klíčových, chce dále pokračovat. Tým chceme doplnit o konkrétní hráče na konkrétní pozice. Každý by měl ideálně zapadnout do našeho kolektivu. Bude také zaležet, jak se někteří hráči v našem kádru poperou s fyzickou kondicí. Ale je to ohromná příležitost pro všechny kluky, ať už pro mladíky nebo pro hráče, kteří nejvyšší soutěž ještě nehráli. 

Obrázek