{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

PRÁVNÍK VINCÍK: VZTAH KE SPORTU JE PRO NÁS NUTNOSTÍ

Obrázek ke článku
19. 11. 2020

Sám se baví florbalem už pětadvacet let, proto byl Pavel Vincík nadšený, když se firma bpv BRAUN PARTNERS, kterou spoluzakládal, partnersky spojila s Českým florbalem. „Důležitý je pro nás růstový potenciál tohoto sportu a také skutečnost, že doposud je tento sport vnímán ze strany veřejnosti jako ‚čistý‘, tedy nezasažený negativními jevy,“ vysvětluje rozhodnutí pro vzájemnou spolupráci.

Společnost bpv BRAUN PARTNERS je nově právním partnerem Českého florbalu. Mohl byste o vaší firmě prozradit něco více? 
Naši kancelář jsme založili v roce 2006 společně s kolegy, se kterými jsme předtím řadu let působili v přední mezinárodní advokátní kanceláři. Chtěli jsme navázat na naši dobrou spolupráci a přátelské vztahy, které mezi námi během té doby vznikly, a tak rozhodnutí se opět profesně potkat pod jednou střechou bylo jasnou volbou. Koncentrujeme se především na střední a východní Evropu, zastoupeni vedle Prahy jsme ve Vídni, Bukurešti, Budapešti, Bratislavě a Bruselu. Od svého vzniku neustále rosteme. V současné době náš český a slovenský tým tvoří zhruba 50 spolupracovníků, z toho přibližně 35 právníků. 

Jaká je vaše každodenní náplň práce? Čemu se věnujete?
K našim klíčovým kompetencím patří poradenství ve všech oblastech práva obchodních společností, fúzí a akvizic, financování, práva nemovitostí, energetického práva včetně obnovitelných zdrojů, pracovního práva, řešení sporů a rozhodčích řízení a práva EU. Zároveň se ale věnujeme oblastem méně obvyklým, typickým pro současnou dobu – ať je to autorské právo, ochrana osobního vlastnictví, mediální právo, poradenství start-upům, otázkám umělé inteligence a také sportovnímu právu – což je koneckonců jeden z důvodů, proč jsme se my a Český florbal setkali na společné startovací čáře. 

Jaké máte zkušenosti se sportovním prostředím?
Sportovní právo považujeme za jakýsi hybrid mezi právními odvětvími. Zahrnuje vlastně komplexní řadu oblastí a právních odvětví tuzemského a mezinárodního práva. Samozřejmě se předpokládá dobrá znalost sportovního prostředí. Díky všestrannému zaměření našeho týmu jsme schopni poskytnout poradenství na míru nejen ohledně působení a organizaci sportovních spolků, klubů a asociací, ale nabízíme i individuální poradenství sportovcům ve věcech vyjednávání podmínek smluv či daňovém poradenství. A to jak v profesionálním, tak v amatérském sportu. Naše kancelář se v uplynulých letech například účastnila několika významných projektů v oblasti financování našich dvou zatím nejvýznamnějších sportů – fotbalu a hokeje. 

Proč se vaše firma rozhodla spojit právě s florbalem?
Spojení se sportem obecně vyplývá z naší povahy, jako jednotlivci jsme povětšinou soutěživí a sportovně založení. Vztah ke sportu je pro nás prakticky nutností především s ohledem na charakter našeho ‚sedavého‘ zaměstnaní, pohyb vnímáme jako nutnou kompenzací dennodenního sezení a stresů, které se na nás chtě nechtě z našich kauz přenášejí. Pro klienty chceme samozřejmě maximum kauz vyhrát, tedy soutěživost je dá se říci součástí našeho naturelu. Jako kancelář se chápeme jako mladá a progresivní, tedy spojení s mladým a progresivním sportem, jako je florbal, je pro nás logickým vyústěním. Důležitý pro nás je i růstový potenciál tohoto sportu a také skutečnost, že doposud je tento sport vnímán ze strany veřejnosti jako ‚čistý‘, tedy nezasažený negativními jevy jako například korupce. V neposlední řadě je zde má osobní motivace, protože florbal hraji už téměř pětadvacet let a stále mě baví.

S florbalovými kluby jste spolupráci už zahájili. Co jste společně řešili a v čem klubům můžete nejvíce pomoci?
Primárně jsme díky projektu Florbal do regionů zahájili spolupráci s Českým florbalem. Součástí projektu má být mimo jiné i kultivace právního prostředí v klubech, neboť díky překotnému vývoji v minulých letech je v této oblasti množství mezer a s tím související poptávka po zjednání nápravy. V první etapě jsme tak spolupracovali s Českým florbalem a florbalovými kluby na vytvoření vzorů základní smluvní dokumentace, kterou by kluby mohly používat v každodenním životě a která by zlepšila pozici klubů při nastavení jejich smluvních vztahů (dovnitř i navenek). Součástí projektu byly i úvodní semináře, v rámci kterých jsme prodiskutovali některé problémy, které kluby každodenně musí řešit, a zkušenosti pak promítli do smluvních vzorů. Samozřejmě je třeba nezapomenout, že jsme vytvářeli vzory obecné, které určitě nevyřeší všechny individuální požadavky klubů ani nepokryjí všechny situace, ke kterým v reálném životě dojde. Právě při řešení těchto záležitostí „aplikační praxe“ pak můžeme být klubům nápomocni i na přímo.

Jak na vás nastavení ve florbalovém prostředí působí?
Florbalové prostředí sleduji dlouhé roky a vnímám zde významný posun, kdy původně živelné prostředí mladého podfinancovaného sportovního odvětví je postupně nahrazováno prostředím stále více profesionálním. Zejména oceňuji, jak jsem již zmiňoval výše, že florbal je prozatím stále vnímán jako sport málo zasažený negativními jevy častými ve větších a bohatších sportech – korupce, sázky, ovlivňování zápasů a tak dále. Bylo by iluzorní myslet si, že se florbalu tyto ve společnosti bohužel běžně se vyskytující jevy zcela vyhnou. Náchylnost k těmto věcem samozřejmě bude přicházet stále více s množstvím peněz proudících do florbalu. Prozatím vnímám nastavení lidí kolem florbalu v tomto směru jako velmi pozitivní - mnohdy až idealistické - a doufám, že si tuto pozici florbal udrží co nejdéle.

Už jste prozradil, že sám jste nadšeným hráčem. Jak byste popsal svou florbalovou kariéru? 
Ve svém případě bych si nedovolil hovořit o ‚florbalové kariéře‘ a především s ohledem na věk už tato chcete-li aktivní kariéra měla dávno skončit. Uplynulých pětadvacet let jako hráč jsem spojil jen se dvěma kluby, patnáct s THC Mariánské Lázně, kde jsme hráli nejvýš druhou ligu, a posledních deset let s BUH Praha, se kterým dnes hrajeme PH a SČ ligu mužů. Vzhledem k tomu, že jsme z hlediska věkového průměru jedno z nejstarších mužstev hrající regulérní soutěž mužů, považujeme náš klub spíše za sportovně-společenský než ryze sportovní. To ale neznamená, že nám nedělá radost, když potrápíme nebo porazíme týmy o generaci mladší. 

Co vás na florbalu nejvíce baví?
Na to je odpověď jednoduchá. Florbal mě prostě baví jako takový.

Více informací o spolupráci bpv BRAUN PARTNERS s Českým florbalem můžete najít ZDE

Obrázek