{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

PRAŽSKÉ VOSY PŘICHÁZEJÍ S TRÉNINKOVOU REVOLUCÍ

Obrázek ke článku
13. 11. 2015

Do nové sezony přišel relativně menší pražský klub Vosy Praha s novou tréninkovou metodou, jež spočívá v rozvoji mládeže nejen po florbalové stránce. Do tréninku nejmladších kategorií se tak nově zapojí i průprava z ostatních sportů, jako jsou gymnastika, atletika a ostatní míčové sporty.

Novinka spočívá v tom, že hráči spadající do kategorie elévů, mladších a starších žáků včetně některých dorostenců, kteří se zapojí dobrovolně, nebudou mít tréninkové jednotky spojené pouze s florbalem. „Tréninky jsou přibližně hodinu a půl dlouhé. Dáváme si v nich za úkol několik cílů. Dosáhnout celkového sportovního rozvoje počínaje zlepšením rovnováhy, orientací v prostoru a koordinace. Dále pak kompenzovat jednostranný postoj těla při florbalu. Naučit děti základy atletiky, gymnastiky, míčových her a mnoho dalšího,“ představil tréninkový plán jeden z mládežnických trenérů Jakub Menhart.

Pro realizaci této novinky se rozhodl Menhart na základě poznatků z modelu výchovy dětí, který se již aplikuje ve Švédsku. O podobnou věc se pokoušel například Tatran Střešovice se svými fotbalovými tréninky nebo Chomutov. Tréninky mládeže však nebudou zaměřeny pouze na čistě sportovní aktivity. V rámci celého projektu bude kladen důraz i na jeden z nejdůležitějších prvků, kterým je strečink, tedy správné zahřátí těla, rozcvičení a závěrečné protažení.

Podle Jakuba Menharta tuto část tréninku hodně koučů i dětí zanedbává a nedávají tomu příliš pozornosti. „Stačí pak přijít na trénink a místo ohebných, pohybově rozvinutých dětí vidíme v podstatě dospělé, pro které je neuvěřitelný problém dotknout se vlastní špičky u natažené nohy,“ říká. Mládežnický trenér se rozhodl celý plán konzultovat také s odborníky, jež se v oblasti sportovního rozvoje těla pohybují. Ohledně tréninků se radí s fyzioterapeutem pražského Chodova Karlem Pelikánem a také Kaisou Lind, Finkou žijící v Česku, jež stejnou funkci zastává v TJ Sokol Královské Vinohrady.

Pracuje také váš klub s nepříliš obvyklými či rozšířenými metodami? Podělte se s nimi s ostatními trenéry i veřejností na Vzdělávacím portálu Českého florbalu!

Obrázek