{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

PŘEDSTAVUJEME UPCYKLOVANÉ KOŠE NA SBĚR MÍČKŮ!

Obrázek ke článku
30. 4. 2022

Pro každý klub, který se zapojil do naší recyklační iniciativy, jsme nechali v ostravském studiu NAVZDORY vyrobit speciální upcyklované koše z bannerů. Do těchto košů budou hráči a trenéři v klubech sbírat prasklé míčky a případně i čepele nebo zlomené florbalové hole z hal.

Nedávno jsme v rámci Českého florbalu přišli s novou iniciativou – ze starých a prasklých florbalových míčků a čepelí jsme začali vyrábět pamětní medaile pro florbalová utkání. Podobnými medailemi už jsme odměňovali hráče zápasu na mistrovství světa juniorů. Narazili jsme ale na problém, jak míčky od klubů sbírat.

Kromě svého poslání v jedinečném projektu si koše zaslouží pozornost právě kvůli materiálům, ze kterých jsou vyrobeny. Jedná se totiž o staré dále nevyužitelné bannery, které se kombinují s autopásy. Ty tvoří až 2 % nerecyklovatelného odpadu z ekologické likvidace automobilů a Český florbal se takto zapojuje do jejich využití!

Bannery se běžně a hojně využívají jako reklamní plocha a jedná se o velmi kvalitní a pevný materiál pro účely použití jak venku, tak uvnitř. Bohužel se nedají recyklovat ve smyslu, že po jisté úpravě by se z nich stala opět vstupní surovina pro výrobu jiného banneru. Jedinou možností dalšího využití pro bannery je jejich přeměna formou upcyklace. To znamená, že z banneru vznikne něco hodnotnějšího s vlastním účelem. V našem případě se jedná o koše vyrobené na míru pro kluby.

Jak takový koš a zpracování banneru probíhá?

  1. Staré bannery a autopásy putují k výrobci, kde probíhá jeho čištění a rovnání dle rozměrů.
  2. Čisté bannery se nařežou dle šablon střihu – bočnice a dno.
  3. Dále probíhá šití, počínaje lemováním hran, aby se konce netřepily.
  4. Na bočnicový díl se přišívají dvě ucha z autopásů pro možnost zavěšení koše.
  5. Když se oba díly sešijí, koš je na světě.
  6. Vyrobené koše se dopravují do kanceláře Českého florbalu, odkud jsou individuálně distribuovány klubům zapojeným do sběru.

Celý proces zpracování bannerů probíhal v Ostravě u firmy Navzdory. S výstavou upcyklovaných produktů z „odpadních“ bannerů právě od Navzdory jste se mohli setkat v UNYP Aréně v červnu při příležitosti superfinále 2021. S dalšími prvky udržitelnosti se budete moci setkat už na letní Street Floorball League. 

Pokud by měl někdo zájem o bannery k využití pro jiné než původní a nekomerční účely, prosím ozvěte se na tel. 602 673 790.

Slovník EKO pojmů:

Recyklace: Je proces, ve kterém se z použité vstupní suroviny vytvoří surovina pro další výrobu. Například prasklý florbalový míček roztavíme na plastovou hmotu, ze které vyrobíme medaile.

Upcyklace: Je proces, ve kterém se materiál nemění, pouze získává nový účel. Například staré bannery se očistí a přešijí do nového tvaru.

Obrázek