{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

PREMIÉRA V SUPERLIZE, TEĎ EFT. TĚŠÍM SE NA NOVÉ VÝZVY, HLÁSÍ HEJNA

Obrázek ke článku
7. 10. 2021

Teprve jako 16letý dostal možnost nakouknout do nejvyšší mužské soutěže a okusit atmosféru domácí haly. Viktor Hejna je odchovancem malého pražského celku SK Dvojka Praha, ale již třetí sezónu hají barvy Sparty. „Ze začátku mě mrzelo, že s kluky už nemůžeme hrát pospolu, ale postupem času jsem rád za odchod do Sparty,“ chválí si angažmá mladý talent.

Kromě úspěšné premiéry v Livesport Superlize se Hejna také dostal do juniorské reprezentace. Už v polovině října na něj čeká první zápasový test, s národním týmem se vydá na Euro Floorball Tour do Plzně. „Je to pro mě splněný sen a rozhodně mě to velmi potěšilo. Doufám, že se časem dostanu ještě dále,“ říká talentovaný brankář.

První start v superlize na domácím hřišti a první vychytaná výhra. Jak jste si to užil?
Zápas jsem si velmi užil. První třetinu jsem byl zdravě nervózní, ale to k tomu patří. Nervozita ze mě s přibývajícími minutami na hřišti opadla a mohl jsem se soustředit na svůj výkon. Jsem rád, že jsem tuhle šanci vůbec dostal a velice si cením, že ve mně mají trenéři i tým důvěru.

Po zápase jste byl oceněn jako nejlepší hráč, mohla premiéra dopadnout ještě lépe?
Určitě mohla, asi vždycky to jde ještě o něco lépe. Kdybych pustil méně gólů nebo dokázal vychytat čisté konto, tak je to ještě lepší. I takhle jsem si ji ale opravdu užil.

Do nejvyšší soutěže jste zasáhl už v 16 letech a řadíte se tak mezi úplně nejmladší brankáře nejvyšší soutěže. Čemu připisujete fakt, že jste dostal šanci chytat v tak útlém věku?
Mě samotného to celkem překvapilo, že jsem dostal takovou šanci v takhle mladém věku. Jsem rád, že trenéři učinili tohle rozhodnutí, že jsem je nezklamal a dokázal využít šance. Samozřejmě si toho obrovsky vážím.

Do povědomí sparťanského A-týmu jste se dostal především díky skvělým výkonům na Czech Openu. Vy jste se o svém startu dozvěděl těsně před turnajem. Jaké to pro vás bylo jít do turnaje takto narychlo?
Ze začátku mě provázela nervozita, ale jsem rád, že jsem byl ve správný čas na správném místě a mohl jsem si turnaj zachytat. Rozhodně mi Czech Open pomohl k místu v mužské kategorii.

Nakonec jste s týmem získali stříbro, co vám turnaj dal?
Celý turnaj mi dal převážně velký počet zkušeností, přeci jen to byly moje první minuty na hřišti mezi dospělými. Mužský florbal je mnohem rychlejší, důraznější a náročnější než juniorský či dorostenecký, který jsem chytal do teď.

„Snažím se od Benyho okoukat různé věci a inspirovat se.“

Na Spartě tvoříte gólmanské duo se zkušeným reprezentantem Martinem Benešem. Jak se vám s ním spolupracuje a co vám tato spolupráce přináší?
S Benym se mi spolupracuje skvěle. Je to velká příležitost, že mohu chytat po boku jednoho z nejlepších gólmanů v Česku. Nejvíce mi to přidává na zkušenostech, na trénincích se od něj snažím okoukat různé věci a mohu se od něj inspirovat.

I vy teď působíte v národním týmu. Byl jste nominován na domácí EFT. Jak se na svůj první reprezentační turnaj těšíte a co od něj očekáváte?
Jelikož je to pro tým úplně první zkouška, očekávám opravdu těžké zápasy. Čekají nás velmi těžcí soupeři, ale pevně věřím, že to jako tým zvládneme. Dost se těším hlavně na nové výzvy a zkušenosti, které mi turnaj přinese.

Aktuálně hrajete třetím rokem za Spartu, osm let jste ale působil v pražském klubu SK Dvojka Praha, jak vzpomínáte na své začátky?
Na svoje začátky vzpomínám často a rád. Ze začátku mě mrzelo, že s kluky už nemůžeme hrát pospolu, ale postupem času jsem rád za odchod do Sparty. Aktuálně je to pro mě skvělý klub a velmi mě to posunulo, jak po životní, tak sportovní a florbalové stránce.


V SK Dvojce jste nehráli nejvyšší koše, ve starších žácích jste ale dokázali postoupit z jedenáctého do třetího koše. Co vám tato cesta dala?
Trpělivost a bojovnost. Ta cesta byla dost těžká, ale s celým týmem jsme to zvládali a vybojovali jsme si to.

Byl jste byl důležitou součástí týmu, většinu času jste byl jediným brankářem své kategorie. Jak vzpomínáte na své angažmá? Připravilo vás dobře na elitní florbal?
Na takové angažmá se asi ani nedá vzpomínat špatně. Byly to skvělé roky a začátky, na které asi vzpomíná každý s úsměvem. Do elitního florbalu mi to rozhodně dalo spoustu. Dokázalo mě to na něj i připravit. Hlavně tedy i individuální tréninky s trenérem, které mě velice posunuly. I díky této práci mohu teď chytat v superligovém áčku.

„Výhoda menšího klubu? Osobní rozvoj, dá se na sobě víc pracovat.“

Vy jste z Dvojky odešel do Sparty po starších žácích. Proč jste se rozhodl být v klubu až do kategorie starších žáků a jak se rodil přestup do Sparty? Proč zrovna tam?
Ve Dvojce jsem skončil, protože jsme neměli kategorii dorostenců, do které jsem již věkově spadal. Takže přestup byl na místě i pro nějaký můj další rozvoj. Rozhodoval jsem se mezi více týmy, ale Spartu jsem si vybral, protože se mi tam líbilo. Ať už šlo o zázemí, lidi či přístup k mládeži, který tam je podle mě jeden z nejlepších v republice.

SK Dvojka není velký oddíl, myslíte si, že ale právě to možná i pomohlo, že jste se dostal nyní až do reprezentace? V čem byla podle vás výhoda menšího klubu?
Osobní rozvoj. To vám menší klub nabídne více. Není tam až taková konkurence, a proto je tam prostor na individuální rozvoj. Dá se tam na sobě více pracovat. I díky tomu můžu být teď součástí juniorské reprezentace.

Co byste vzkázal mladým sportovcům a máte nějaký sportovní vzor?
Určitě, aby na sobě individuálně pracovali a hlavně aby dělali to, co je baví. Vzor mám a shodou okolností jsem jeho jmenovec (úsměv). Viktor Klintsten, líbí se mi jeho styl chytání. Působí ve švédské Storvretě a jednou chci být také ve světové špičce, jako je on.


Obrázek