{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

PREVIEW: ČTVRTFINÁLE STARTUJE! POTVRDÍ FAVORITKY ROLI?

Obrázek ke článku
10. 4. 2021

Zatímco v Livesport Superlize figurují už jen poslední čtyři přeživší, ženská nejvyšší soutěž rozbíhá svůj play-off maraton tento víkend. Letos to bude velice specifický boj o mistrovský titul, rachot a typické chorály totiž vystřídají prázdné tribuny a povzbuzování ze střídaček. Navzdory koronaviru však jde do akce osm nejlepších celků po základní části, čtyři z Čech a čtyři z Moravy. Budeme svědky prvních překvapení?

Velice hektický průběh a zejména závěr má za sebou základní část extraligy žen. Některé celky doháněly zápasovou ztrátu ještě v týdnu a musely se tak rychle nastavit do nového módu vyřazovacích bojů. Vítkovice prošly sezonou bez jediného zaváhání a mohly s předstihem ladit střeleckou mušku na play-off. Velký boj byl k vidění na druhé pozici, nekonečné přetahování nakonec ukončily florbalistky Chodova, jež přetlačily ve vzájemném souboji ostravské FBC.

Velice blízko play-off byl kunratický Start98, který však nezvládl závěr základní části, nevyužil několik mečbolů a v posledním kole nedobrovolně předal poslední volnou vstupenku do elitní osmičky rivalovi z Bohemians. Na co se tedy můžeme těšit? Vítkovická obhajoba začíná na holích Olomouce, Chodov čeká pražské derby proti dobře naladěným Bohemians. Ostrava si zopakuje loňské čtvrtfinále proti Panthers Praha a poslední sérii obstarají celky Tatranu Střešovice a brněnských Židenic. Pouť extraligovým play-off právě začíná.

1. SC TEMPISH Vítkovice (1.) – FBS Olomouc (6.)

Vítkovice měly z první pozice k dispozici velkou paletu soupeřů, nakonec sáhly po moravském soupeři z Olomouce. Dá se říct, že to byla volba osvědčená, v základní části je totiž dokázaly dvakrát porazit, a ne zrovna malým rozdílem (9:1, 15:4). Svěřenkyně Tomáše Martiníka vstupují do dalšího play-off s jediným cílem: obhájit extraligový titul a zahrát si na Poháru mistryň. Nečeká je však nic jednoduchého, Olomouc zažívá historickou sezonu a po šesti letech v play-off je hladová víc než kdy předtím.

Vítkovická neporazitelnost v sezoně je zatím neuvěřitelná, ze šestadvaceti odehraných zápasů svítí u porážek číslo nula. „Stát se může cokoliv. Chtěli bychom pokračovat v naší úspěšnosti, ale pokud nebudeme hrát každý zápas na maximum, tak se dříve nebo později s porážkou setkáme,“ prozradila nová brankářská jednička Viktorie Karasová. Ale pozor, historie pamatuje hned několik velkých překvapení. „Zda nás to semele? Nemyslím si. Všechny máme jasný cíl, za kterým si společně jdeme,“ dodala juniorská reprezentantka.

Videoplatforma Českého florbalu

Na hanácké straně se sezona hodnotí ve velkých superlativech. Po šesti letech postup mezi elitní osmičku a hned odměna v podobě takhle těžkého souboje. „Velice úspěšná sezona. Jsme rády, že jsme se do play-off dostaly a jdeme si ho naplno užít,“ vesele líčí útočnice Tereza Reimerová. Poslední vzájemné setkání ve vyřazovací části dopadlo lépe pro soupeře, který zvítězil jednoznačně 4:0. Jenže teď je situace jiná, sebevědomí Olomouce vyrostlo do výšin a letos nemají zkrátka co ztratit. „Uvidíme, stát se může cokoliv. Bude důležité proměňovat šance, jelikož proti Vítkovicím jich asi moc nebude. A v obraně bude klíčový důraz v brankovišti,“ poodkryla cíle do série kapitánka Olomouce. 

1. zápas, 10. dubna

16:00 1. SC TEMPISH Vítkovice – FBS Olomouc (SC Dubina Ostrava)

2. zápas, 11. dubna

16:00 1. SC TEMPISH Vítkovice – FBS Olomouc (SC Dubina Ostrava)

FATPIPE FLORBAL CHODOV (2.) – FbŠ Bohemians (8.)

Potkaly se loni v play-off. Jejich mužské týmy se před nedávnem střetly ve vzájemné bitvě o semifinále. A po roce se i ženské celky Chodova a Bohemians znovu setkávají na společné cestě za extraligovým titulem. Role papírového favorita patří florbalistkám z Jižního Města, které zakončily základní část na druhé pozici a na svého budoucího soupeře si samy ukázaly. Generační obměna kádru vyšla na výbornou, alespoň co se základní části týče. Avšak v pražském derby je čeká našlapaná Bohemka, navíc psychicky posílená o fantastický postup nad Kunraticemi v posledním kole.

Mládí vpřed. Takový trend vrazilo vedení Chodova do elitního ženského týmu. Zkušenou posádku nahradila nová a dravá jména, která posbírala v průběhu ročníku velkou kupu zkušeností a přináší tak na Jižní Město slibnou budoucnost. „Jsem až překvapená, jak dobře jsme si v týmu sedly. Odráží se to na našich výkonech,“ prozradila nedávno mladá obránkyně Kristýna Lechnerová. 

Jenže jeden faktor nemusí hrát modrobílým vůbec do karet. Zkušenosti. Ty v týmu zatím nejsou a s tím budou muset počítat. Zvládne mladé družstvo odolat? „Očekávám vyrovnanou sérii proti celku, který nám nenechá nic zadarmo. Musíme si dát pozor především na první formaci,“ upozorňuje gólmanka Jana Christianová, jedna z těch, které by týmu měly přinést patřičné sebevědomí.

Bohemians v sezoně táhl především tandem kapitánky Hany Polákové s Adélou Bočanovou, jenž společně nasbíraly 69 kanadských bodů. Se zelenobílými se do play-off už přestávalo počítat, jenže přišel hektický závěr základní části a v posledním kole byl postup do elitní osmičky dokonán. „I když pro nás nebyla základní část ideální, tak jsme si dokázaly, že ty nejlepší týmy potrápit umíme,“ prozradila ve formě hrající Bočanová. Bohemka se tak musela rychle nastavit do nového módu a zařadit zcela odlišný výkonnostní stupeň. „Výběr Chodova nás nepřekvapil. Jsme rádi, že sérii odehrajeme v Praze, a navíc věříme, že je můžeme potrápit,“ věří si šestadvacetiletá útočnice.

1. zápas, 10. dubna

17:00 FAT PIPE FLORBAL CHODOV – FbŠ Bohemians (SH Jižní Město)

2. zápas, 11. dubna

15:00 FAT PIPE FLORBAL CHODOV – FbŠ Bohemians (SH Jižní Město)

FBC ČPP OSTRAVA (3.) – Panthers Praha (5.)

Další repríza loňského čtvrtfinále. Podobně jako v případě pražského derby, i zde budeme svědky série, jež spojila tyto dva celky i před rokem. Ostravské FBC tehdy vedlo 2:0 na zápasy, jenže následovalo předčasné ukončení ročníku a tento třaskavý duel zůstal bez vítěze. Tým ze severu Moravy si na Panthers věří a nebylo tedy náhodou, že podruhé za sebou ukázal na stejného soupeře. Jenže tým kolem kapitánky Anežky Slané zažívá nejpovedenější sezonu od svého postupu mezi elitu v roce 2016 a výsledkem je nadějné páté místo po základní části.

Ostravanky dlouho přebývaly na druhé pozici hned za městským rivalem z Vítkovic, jenže v závěru ročníku dvakrát nestačily na Chodov a své místo přenechaly do hlavního města. I tak mohly z třetího místa vybírat mezi Panthers a Židenicemi. Volba byla jednoznačná: opakování loňské dobře rozehrané série s pražskými Panthers. „Rozhodli jsme se jednohlasně. Raději pojedeme do Prahy než do Brna, navíc nám herní styl soupeře vyhovuje,“ tvrdí trenér FBC Jakub Robenek. Důležitým faktorem bude také forma dvojice Kotzurová – Mlejnková, které se postaraly o většinu bodů svého celku.

To Panthers budou usilovat o ukončení černé série proti Ostravankám, za pět let vzájemných soubojů nedokázaly ani jednou zvítězit. „Výběr není moc překvapivý. Budeme se snažit soupeřkám zatopit, co to jen půjde. Letos to dokonce vypadá, že se série dohraje,“ říká obránkyně Tereza Pitterlingová. Play-off je však plné překvapení a svěřenkyním Pavla Skazka nezbývá než v jedno takové doufat. „Od začátku sezony jsme odvedly velký kus práce, ve čtvrtfinále se však začíná od nuly. Čeká nás houževnatý soupeř, jejich hráčky jsou na tom velice dobře. Na to si musíme dát pozor,“ dodala čtyřiadvacetiletá florbalistka.

1. zápas, 10. dubna

16:00 FBC ČPP OSTRAVA – Panthers Praha (ČPP Aréna Ostrava)*

2. zápas, 11. dubna

16:00 FBC ČPP OSTRAVA – Panthers Praha (ČPP Aréna Ostrava)*

Tatran Střešovice (4.) – K1 Florbal Židenice (7.)

Velice zajímavá série. Tatran, který vsadil na lehce obměněný tým, pomalu zvedá slavnou značku také mezi ženami a po sérii neúspěchů se poprvé umístil v elitní čtyřce. Svěřenkyně Michaely Marešové tak cítí velkou šanci na úspěch. V uplynulém roce narazily ve čtvrtfinále na rozjeté Vítkovice, v nadcházejícím play-off stojí ve zcela jiné pozici: favorit. Na druhé straně však stojí nevyzpytatelný celek Židenic, který vsází na skvělé brankářky a poctivou defenzívu. Vloni zastavila jejich spanilou jízdu až nepříjemná pandemie, o rok později stojí před další velkou výzvou. Jedinečná šance postarat se o velké překvapení.

Střešovice si prošly v březnu náročným obdobím povinné karantény, jež je vyřadilo ze hry na tři týdny. Návrat se však povedl. Tatran zvládl dohnat zápasové manko a málem ohrozil také třetí Ostravu. V posledním vzájemném zápase ale nedokázal bodovat a zakotvil definitivně na čtvrté pozici. Krátký odpočinek a zpět do práce. „Návrat po koronaviru byl hodně náročný. Uvědomujeme si, že začíná play-off, náročné období tak pokračuje. Pečlivě jsme se na tuto část sezony připravovaly a myslím si, že to zvládneme,“ myslí si obránkyně Vendula Beránková. Do karet jim může hrát brankářská dvojice Antalová – Drbalová nebo produktivní Kateřina Seemanová.

Výkony Židenic lze charakterizovat jako počasí. Avšak velice proměnlivé. Chvíli slunečno, pak zase zataženo. Dlouho se nevědělo, s jakou startovní číslicí vstoupí brněnské florbalistky do vyřazovacích bojů, nakonec z toho bylo sedmé místo. S Tatranem drží nelichotivou sérii, která byla prodloužena i do této sezony. „Nehraje se mi s nimi moc dobře, mají tam celkem dost individuálně dobrých hráček, což není pro náš styl hry dobrá zpráva,“ prozradila před sérií nejproduktivnější hráčka Lucie Romančáková. I tentokrát z toho byly dvě vzájemné porážky, ale v play-off se všechny rozdíly mažou. Navíc, Židenice budou sázet rovněž na skvělé brankářky.

1. zápas, 10. dubna

15:00 Tatran Střešovice – K1 Florbal Židenice (STODOLA Aréna Střešovice)

2. zápas, 11. dubna

15:00 Tatran Střešovice – K1 Florbal Židenice (STODOLA Aréna Střešovice)

Všechna utkání můžete sledovat živě na videoplatformě Českého florbalu. Zápasy označené hvězdičkou budou navíc s komentářem.

Obrázek