{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


PŘEVLÁDLA TOUHA VYUŽÍT ŠANCI, VYSVĚTLUJE RÝPAR ODCHOD DO LINKÖPINGU

Obrázek ke článku
22. 5. 2020

Reprezentační forvard a univerzál Vítkovic si před necelým týdnem plácl se švédským superligovým týmem z Linköpingu. O prvním kontaktu se švédským celkem, na jakém postu by měl Rýpar nastupovat a o mnohém dalším si přečtěte v rozhovoru.

Jak došlo k prvním kontaktům s Linköpingem?
První kontakt proběhl po Poháru mistrů, kdy mi volal Mates Jendrišák a ptal se mě, jestli nemám zájem přijet na tři dny a zkusit si ve Švédsku nějaké tréninky. Z toho bohužel shodou různých okolností sešlo, ale tohle byl asi takový prvopočátek.

Byly na stole i jiné zahraniční nabídky?
Ne, ze zahraničí jsem žádné jiné nabídky neměl.

Takže Linköping byl jasná volba?
Samozřejmě jsem váhal, jestli nezůstat ve Vítkovicích, protože se tady mám dobře, máme tady skvělý kolektiv a podmínky jsou pro nás vytvořené také, myslím si, vcelku slušně. Takže jsem dostal nějakou nabídku od Vítkovic, která byla hodně solidní, ale převládala chuť zkusit si SSL a využít tu šanci.

Po zveřejnění přestupu dorazilo z vašeho nového klubu vyjádření, že přivedli obránce. Vy jste ale univerzál a nastupujete velmi často v útoku.
Celou dobu, už od začátku jednání, počítali s tím, že budu hrát v obraně. Určitě hrálo roli, že věděli o odchodu Ondry Němečka a potřebovali zaplnit jeho post v obraně. Myslím si, že dokážu hrát celkem důstojně i útok, takže kam mě trenér hodí, je mi celkem jedno. Uvidíme.

Přeci jen, na kterém postu se cítíte lépe?
Tak já jsem původem útočník už z dob působení v Rožnově, v útoku je hráč vidět, dává více branek, má více bodů, ale zase v obraně jsme ve Vítkovicích většinou hráli na čtyři beky, takže člověk je pak více na míčku, má více prostoru, může tvořit hru, a to mě nějakým způsobem také baví. Takže víceméně je mi to jedno, hraji rád v obraně i v útoku.

Vnímáte to tak, že do Švédska jdete skutečně kus za kus jako náhrada za Ondřeje Němečka?
Myslím si, že určitě ano. Žádný jiný pravák tam nepřišel, ještě vlastně odešel Lanver, moc jim jich nezbylo, takže určitě jsem byl kus za kus, jak říkáte.

Ve Vítkovicích netrvalo příliš dlouho, abyste se po svém příchodu stal výraznou oporou, v národním týmu jste se také prosadil poměrně rychle. Lze totéž očekávat i v Linköpingu?
Samozřejmě do toho jdu s velkou pokorou, ale už delší dobu mám nějakým stylem nastavenou hlavu a myslím si, že tohle je tvrdě vybojované, takže se určitě jdu poprat o své místo a když se poštěstí, tak za pár let třeba budu i nějakou ústřední postavou týmu a třeba se na mě bude stavět.

Jaké vám klub v rámci spolupráce připravil podmínky?
Mám zajištěnou práci. Pro začátek bych měl pracovat pro úklidovou firmu, kterou vlastní manažer týmu Johan Wilhelmsson. Takže tam bych začal a dále uvidíme.

Jak dlouho se hodláte ve Švédsku zdržet?
Smlouva je na dva roky. Nebo lépe řečeno na rok s opcí na ten další s tím, že si v lednu sedneme a domluvíme se, co bude dál. Jestli budeme pokračovat, nebo to po roce ukončíme. To je ještě vzdálená budoucnost.

Vynechal jste kvalifikaci národního týmu pro světový šampionát. Proč?
Narovinu řeknu, že to bylo dáno tím, že jsem držel s osou týmu kolem Matěje Jendrišáka, myslel jsem si, že se něco změní, což se do kvalifikace bohužel nestalo. Rozhodl jsem se tam nejet, protože jsem nesouhlasil s prací okolo reprezentace. Myslel jsem si, že tomu nějakým způsobem pomůžu. 

Teď se do národního týmu vracíte. Co se změnilo?
Měl jsem i nějaké telefonáty s Patrikem Dóžou, který na té kvalifikaci byl a přišlo mi, že se spousta věcí zlepšila, ale že je i tak stále na čem pracovat. Po kvalifikaci jsme si s Petem (trenér národního celku Petri Kettunen, pozn. red.) volali, vedli jsme na mé poměry celkem dlouhé rozhovory. Nakonec se mě Pete zeptal, jestli mám ještě zájem reprezentovat. Řekl jsem, že jestli mi přijde pozvánka, tak na sraz pojedu.

Dáváte tomu další šanci?
Určitě tomu dávám další šanci. Je před námi mistrovství světa, kde by člověk měl mít ambice být a hrát, takže já určitě chci na světový šampionát a chci se tam poprat o co nejlepší umístění.

Obrázek