{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


PŘI PRÁCI S DĚTMI JE NEUSTÁLÁ INSPIRACE NESMÍRNĚ DŮLEŽITÁ, VĚDÍ ZÁSTUPCI TLUČNÉ

Obrázek ke článku
22. 6. 2017

Venkovní teploty se přibližují k závratným výšinám, florbal je ale hrou bez hranic. A to i těch teplotních. Ať je teplo nebo zima, projekt Tour de Club jede stále dál. Jeho další zastávkou byla Tlučná. Tahle obec na Plzeňsku se totiž rozhodla, že chce zkvalitnit přípravu své mládeže a ukázat světu, že i zde se florbalu daří. Takové výzvy Český florbal přijímá.

Každý větší i menší klub potřebuje toho správného nadšence, který se většinou ve svém volném čase věnuje bohulibé činnosti, jakou vedení sportovního, či v tomto případě konkrétně florbalového týmu je. V Tlučné je to paní Vlasta Růžičková. Právě ona tedy odpovídal na naše zvídavé otázky.

Aby se kluby mohly do projektu vůbec zapojit, je v první řadě třeba, aby o něm věděly. Jak se o této skvělé akci dozvěděli zástupci florbalového klubu z Tlučné? „Bylo to na webových stránkách Českého florbalu. Tuším, že v programu podpory. Akce nás nesmírně zaujala, takže jsme si s kolegy trenéry v klubu sedli a shodli se, že to by pro nás mohlo být zajímavé a přínosné. A přihlásili se,“ popisovala, jak probíhal důležitý první krok v malém klubu na Plzeňsku.

V čem spočívá kouzlo celého projektu? Co je takovým tím hlavním motivačním prvkem, který odhodlání přemění v rozhodnost a dokáže přimět kluby k odeslání přihlášky? „U nás konkrétně to byla zvědavost a zájem o to se posouvat dál. Zajímalo nás, jak vedou tréninky jiní a jinde. Určitě jsme se chtěli nechat inspirovat, a to především při práci s těmi nejmenšími. A také nás napadlo nějak zpestřit dětem tréninkový program. Příjemným bonusem byla ukázka jejich florbalových vzorů naživo přímo v naší tělocvičně,“ vysvětlovala představitelka klubu, co vše bylo pohnutkou pro představitele Tlučné.

Jak vlastně celá akce v Tlučné probíhala? „Určitě ve velmi přátelské atmosféře. Tréninková jednotka byla určena pro děti z kategorie přípravky a elévů. Před začátkem tréninku hosté seznámili naše trenéry s programem celé akce i vlastního tréninku. Trénink začal přípravnou částí, která probíhala formou her ve skupinách. Hlavní část tréninku byla zaměřena na rozvoj rychlosti, obratnosti, koordinace a také na práci s hokejkou na malém prostoru. Závěrečná část tréninkové jednotky obsahovala nutné zklidnění, protažení, nezapomnělo se ani na kompenzaci. Na závěr celé akce proběhla schůzka regionální metodičky s rodiči, kteří se na akci přišli podívat v hojném počtu. Trénink také navštívilo několik trenérů z ostatních oddílů našeho regionu.“

Tour de Club je mimo jiné také jedinečnou příležitostí k tomu přivítat v menších klubech velké osobnosti českého florbalu. Která velká jména dorazila do Tlučné? „Trénink vedl hlavní metodik Českého florbalu Marek Chlumský, který si spolu s Ivetou Hyršlovou a Vojtou Baginem hned naše malé hráče získali svým kamarádským přístupem,“ pochvalovala si přístup florbalových ikon.

Jistě není sporu o tom, že je příjemné hostit zvučná jména na jednom z tréninků. Ovšem smyslem celé akce je především její dlouhodobější přesah. Jaký je podle paní Růžičkové přínos tohoto tréninku s ohledem na budoucnost? „Při práci s dětmi je potřeba hledat neustále nové nápady a podněty, jak jim trénink zatraktivnit a zábavnou formou je naučit něco nového. To tato akce určitě splnila. Také rodiče měli možnost vidět, že i v menším klubu, jako je ten náš, se snažíme zodpovědně přistupovat k výchově jejich dětí, a to za podpory Českého florbalu.“

Na závěr se tedy pochopitelně nelze nezeptat, doporučili by trenéři z Tlučné přihlášení do tohoto projektu i ostatním? „Ano, vřele všem doporučuji tuto akci vyzkoušet. A také chceme poděkovat Českému florbalu za tento projekt a doufáme, že do budoucna připraví další podobné akce,“ doplnila nadšeně na závěr. 

Obrázek