{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

PROJEKT FAIR PLAY V PARDUBICKÉM A KRÁLOVOHRADECKÉM KRAJI

Obrázek ke článku
11. 4. 2017

Týden před florbalovým superfinálem vám přinášíme nahlédnutí do projektu Fair Play, a to  do královéhradeckého a pardubického regionu. Položili jsme pár otázek vedoucím týmů lídrů jednotlivých kategorií, o tom, jak sledují a přistupují k Fair Play projektu. 

Mužskou kategorii tohoto regionu suverénně vede tým Sokol U50 Pardubice D, jenž je převážně tvořen legendami Pardubického florbalu s FPI 180. Další tým v pořadí je Florbal Primátor Náchod B, který má po odehraných sedmnácti zápasech  FPI 47.81.

Druhákategorie je tvořena juniory a dorostenci. Na prvních dvou místech jsou týmy klubu Orel Přelouč, to je v doposavadním vývoji projektu naprostou raritou. Tým, který je úspěšnější z této dvojice je tým dorostenců (FPI 67.5), jenž má o pět vyloučení méně, než juniorský tým, s FPI 45. Je zřejmé, že Fair play v tomto klubu je bráno za své.

Tým starších žáků HAGA PARDUBICE je vedoucím týmem své kategorie s FPI 86.4 a pěti vyloučeními. Tým, který je následuje je FBŠ Nové Město nad Metují, které má FPI 39,27.

Kategorii žen a dorosteneckou vedou dva týmy se shodným FPI 72 a jsou to FbK Orlicko-Třebovsko a FbK Svitavy, které mají shodně odehraných zápasů i počet vyloučení. V těsném záskoku za vedoucí dvojicí je tým FBC REAST TJ Jablonné nad Orlicí s FPI 60, všechny tyto týmy jsou týmy dorostenek.


Zeptali jsme se Víta Drašara, předsedy klubu a hráče Sokol U50 Pardubice a Miroslava Zajíčka, trenéra starších žáků HAGA Pardubice, zda pravidelně sledují vývoj Fair Play projektu a své postavení na čele tabulek.

Drašar: 
Projekt sledujeme, náš jediný cíl pro tuto sezónu byl vyhrát Fair Play projekt. Podle soupisky "U50" družstva je vidět, že družstvo tvoří z podstatné části bývalí extraligoví hráči, nebo třeba i trenér reprezentace žen Mirek Janovský. Proto také všichni 3 vyloučení hříšníci v sezoně budou ještě potrestáni.

Zajíček:
Ano, sledujeme. Tým, se kterým tabulku fair-play vedeme, vedeme k čisté hře již od mala (někteří chlapci jsou pod námi 8 let), velmi nám k tomu pomáhá, že mezi trenéry je i rozhodčí, který děti spolu s námi učí nejen čisté hře, ale i respektu k rozhodčím, jejich výrokům a samozřejmě i protihráčům.


Změnili jste něco ve hře či přípravě proto, abyste poukázali, že právě vaše družstvo hraje fér?

Drašar:

Ne, máme značnou výhodu, že pro nás není výsledek utkání tím zásadním... A taky férově neskórujeme příliš mnoho proti soupeřům ze spodní poloviny tabulky.

Projektu jinak fandím a je to určitě zajímavá forma, jak fair play dostávat do podvědomí! A nakonec můžeme koupit naší mládeži spoustu míčků na tréninky.

Zajíček:
Čím jsou chlapci starší, tím víc je pro ně názor fundovaného člověka zásadní. Naší výhodou samozřejmě je i to, že se nám v týmu sešla parta rozumných a hodných kluků, kteří si s filosofií fair-play rozumějí. Jak jsem psal výše, dbaní na disciplínu nám velmi zjednodušuje už spektrum dětí, se kterými pracujeme. Je to nadšený a pracovitý kolektiv.

Co se týče disciplíny v zápase, je v mých očích mnohem podstatnější, že chlapci přiznávají teče, nediskutují s rozhodčími a jejich výroky přijímají, než pouze nejnižší počet trestných minut v naší kategorii. V tomto bodě ale musím poukázat, že i v rámci celé soutěže, kterou hrajeme, jsme se v drtivé většině případů potkali s férovým a přátelským chováním i u našich protihráčů a kolegů trenérů, což si myslím je pro mládežnický florbal jen a jen dobře.


Aktuální tabulku s umístěním všech týmů naleznete ve speciální sekci ceskyflorbal.cz/fair-play 


​​

Obrázek