{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

PRŮKOPNÍK CEPEK, MISTR TOKOŠ ČI CESTOVATEL GARČAR. KDO Z ČECHŮ OKUSIL SSL?

Obrázek ke článku
31. 7. 2021

Vstupenka do ráje. Těmito slovy lze jednoduše popsat šanci světových florbalistů zahrát si ve Švédsku. Jiná dimenze, zcela odlišné podmínky. Avšak tato životní lekce po boku nejlepších hráčů planety není pro každého. Český florbal se však může pyšnit hned několika jmény, která ve Skandinávii zanechala výraznou stopu. A co víc, jedno z jmen dokonce vystoupalo až na samotný vrchol.

Království florbalu. Tak vždycky bylo a na dlouhou dobu stále bude přezdíváno právě Švédsku. Pro české florbalisty dříve věčné tabu, dnes již dobře známá destinace. Šanci zde dostávají nejen ti nejlepší z mužů, ale rovněž také mladí talenti. Ostatně loňská koronavirová pauza je značným důkazem toho, že ve Skandinávii rádi vítají českou florbalovou školu. Jenže možnosti, které jsou dnes, před dvaceti lety rozhodně nebyly. Obdržet nabídku ze švédských organizací byl tehdy doslova unikát.

Velkým průkopníkem českého florbalu se stal Radim Cepek, který je prvním českým florbalistou nastupujícím v tamní nejvyšší soutěži. Jeho cesta byla rovněž zajímavá. Nejprve v roce 1997 kývl na nabídku druholigového IBF Tranås, odkud se po třech letech vracel na rok do pražského Tatranu. Až v roce 2000 přišla velká nabídka od Växjö IBK a na světě byl první start ve švédské superlize. Zde však stihl odehrát pouze polovinu sezony a zbytek kariéry poté spojil spíše se Švýcarskem a domovským Chodovem. I tak se navždy zapsal do dějin českého florbalu.

Další významná stopa přichází o šest let později. Tehdy kapitán a lídr pražské Bohemky Martin Richter učinil velké rozhodnutí, když se vydal za půlročním studiem právě do Švédska. Jeho umění si ihned všimli v Jönköpingu, kde si rovněž jako Cepek zahrál půl roku v sezoně 2006/07 za místní IK. Poté se však vrátil domů a po přestupu do Tatranu řídil zlatou éru českého giganta.

Dvě zastávky, úplně diametrální svět. Takovými slovy popisoval své švédské dobrodružství současný kapitán Sparty a skvělý obránce Milan Garčar. Poprvé se do Skandinávie podíval v sezoně 2009/10 a byla to doslova zkouška životem. Severské město Falun, náročné podmínky nejen pro florbal, ale i živobytí. I tak si zahrál po boku těch nejlepších hráčů na světě. To o necelé tři roky přesídlil do zcela jiného světa. Krásné město Helsingborg, ideální místo pro život a rovněž česká spolupráce s brankářem Davidem Rytychem.

A právě on je po Tomáši Kafkovi (půlsezona v Balrogu 2010) dalším velkým premiantem. Svým přestupem do Helsingborgu se stal úplně prvním brankářem, který okusil na celou sezonu atmosféru nejlepší ligy světa. Byl přiváděn jako nejlepší gólman světa, avšak málo příležitostí a nepříznivé studijní důvody jej po roce odsunuly zpět do Česka. Jeho stopy poté následoval například Jan Binder v Kalmarsundu, v současnosti brankář ostravského FBC, nebo také Jan Eckhardt chytající do letošní sezony rovněž švédskou superligu v Höllvikenu.

Švédské dobrodružství však potkalo mnohem více hráčů. Stopu zde zanechali například Aleš Zálesný během půlroční stáže ve Warbergu, Tom Ondrušek o něco později na stejné adrese, nebo také kvarteto čerstvých extraligových mistrů Milan Tomašík, Patrik Suchánek, Patrik Šebek a Martin Tokoš. Poslední zmiňovaný drží ten nejkrásnější rekord. V roce 2017 se v dresu Falunu stal prvním českým florbalistou, který dosáhl na mistrovský titul v nejlepší lize světa.

Avšak tradice praví, že král může být jenom jeden. A v podobných superlativech se dá hovořit rovněž o službách Matěje Jendrišáka v Linköpingu. V SSL má dvě stříbra, v poslední sezoně dokonce převzal kapitánskou pásku týmu. Stát se váženou osobností ve Skandinávii, to už si zaslouží opravdový respekt. Odchovanec havířovského florbalu se zatím domů nechystá, což znamená, že se Švédskem může spojit další řadu zajímavých rekordů.

Prostor pro mládí. Trend, který razí nejen na severu, ale i tady v Česku. V loňském ročníku se ve švédské superlize představila spousta krajánků, povětšinou se jednalo o úspěšné stáže v době, kdy byla česká florbalová superliga paralyzována lockdownem. Tu nejlepší vystřihl Filip Forman, který pobláznil Kalmarsund a domů si přivezl například čtyři vstřelené branky gigantovi z Falunu. Dalším pomyslným darem z nebes může být rovněž Filip Langer, jenž bude v týmu kolem Kima Nilssona řádit od tohoto ročníku.

Obrázek