{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

RADKA HNÍZDILOVÁ: ČASTO SE NĚKTERÉ VĚCI UČÍM ZA BĚHU

Obrázek ke článku
20. 12. 2015

Florbal se v dnešní době v některých oblastech regionu PH+SČ pere o své místo na slunci. O popularitě florbalu, zaběhnutém místě florbalu v rámci TJ Sokol Nové Strašecí či o osvojování nových věcí za pochodu se pro Český florbal rozpovídala jedna z jeho členek, Radka Hnízdilová.

Vznikl Váš oddíl zpočátku kvůli práci s mládeží, nebo jste zaštitovali dospělou složku? (muži, ženy,…)
RH: "Náš oddíl vznikl s prvotním záměrem věnovat se především mládeži ve věkové kategorii od mladších žákyň po dorostenky.  Družstvo žen vzniklo až po nějaké době fungování našeho oddílu. V současné době máme v soutěžích 3 družstva: mladší žákyně, dorostenky a ženy."

Jaký je Váš názor na řízení soutěží formou košového systému v mládežnických kategoriích?
RH: "Vzhledem k množství družstev v některých mládežnických kategoriích si asi ani jiný systém nedovedu představit. Myslím, že systém funguje poměrně dobře a pro děti je to super motivace od turnaje k turnaji. Neumím si představit zpracovávání výsledků stejným systémem jako ve starších kategoriích. Přeci jen jde nám především o to, aby si děti co nejvíce zahrály a pobavily se, což se s tímto systémem daří."

Jak široké je v současnosti vedení Vašeho oddílu?
RH: "Od počátku našeho fungování je vedení stále stejné a moc se nám nedaří naše řady rozšiřovat. Hlavní slovo má samozřejmě náš zakladatel Petr Chochola, který je ředitelem novostrašecké základní školy a zbytek týmu tvořím já jako sekretář oddílu a tři naši skvělí trenéři. Organizaci a fungování oddílu řešíme společně nebo ten, kdo má zrovna čas. Vzhledem k pracovní vytíženosti všech jmenovaných musíme být všichni multifunkční."

Jsou úpravy dle legislativních změn (nový Občanský zákoník) složité, přinesou Vám práci navíc?
RH: "Vzhledem k tomu, že jsme jako oddíl součástí TJ Sokol Nové Strašecí, tak se nás tyto legislativní změny příliš netýkají. Každopádně každá taková změna nebo nové vyhlášky jsou pro nás práce a hlavně starosti navíc. Ve vedení oddílu jsme stále amatéři a neustále se učíme za pochodu."

Myslíte, že je pro florbal těžké se v konkurenci ostatních sportů uchytit, nebo si během posledních let vybojoval florbal v mládežnickém sportu svou vlastní suverénní pozici? 
RH: "Sportům jako je hokej a fotbal se konkuruje těžko, ale v posledních letech nabral slušně na popularitě. V jednu chvíli se o něm nevědělo a najednou potkáváte hromady dětí s florbalkami. Suverénní pozici v mládežnickém sportu rozhodně má. Jednak z hlediska náročnosti vybavení a prostředí, je snadněji dostupný, než třeba hokej a hlavně, je to přece super sport. (usmívá se)"

Jako sekretář, zvyšujete ještě své vzdělání nějakými semináři, školeními apod.?
RH: "Pravidelně se účastním školení, které pořádá florbalová unie. Již z minulosti mám školení trenérské licence C, které ač ho nyní příliš nevyužívám, licenci pravidelně obnovuji formou doškolovacích seminářů. Vzhledem k vytíženosti studijní a pracovní není na další vzdělávání příliš času, takže se učím většinou vše za běhu."


​​

Obrázek