{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

RATAJOVÁ: ŠKOLSKÝ I FINSKÝ TITUL JSEM ZÍSKALA, VYŠLO TO SKVĚLE

Obrázek ke článku
15. 11. 2020

Pětadvacetiletá útočnice patří mezi stálice národního týmu žen. Stala se výraznou oporou Vítkovic, odkud putovala do finského SB-Pro. Po získání bakalářského titulu na vysoké škole se jí podařilo uspět i ve finále nejvyšší soutěže Finska, odkud se přesunula do Pixba. Ve Švédsku se ji daří a za svou pozici v týmu je ráda. Denisa Ratajová však nezavrhuje ani své další putování ve florbalovém světě.

Deniso, po pár letech v ostravském FBC jste zamířila do Vítkovic, kde jste hrála do roku 2015. Následně se konal přesun na sever, konkrétně do finského SB-Pro. Vzpomenete si na počáteční námluvy a proč jste zamířila právě do této země?
Já si jen vzpomínám, že nás s Hankou Sládečkovou kontaktoval tehdejší trenér. Osobně jsme se tuším potkali i na nějaké reprezentační akci, pak už se to nějak doladilo a letělo se. Do té doby jsem nad Finskem tolik nepřemýšlela, ale když se ta možnost naskytla, řekla jsem si „Proč ne?“.

A jaká byla ve Finsku herní úroveň?
Myslím si, že v té době na tom byla finská liga lépe než teď. Přeci jen se ty týmy obměnily, jádro Classic se rozpadlo, spousta Finek se přesunula do Švédska. Takže jsem moc ráda za ty tři roky a za výhru nad starým Classikem.

Nurmijärvi jste opustila a od sezony 2018/2019 oblékáte dres Pixba. Co stálo za takovou změnou?
Možnost jít do SSL by byla i dřív, ale zároveň jsem v té době ještě studovala bakaláře v Ostravě skrz individuál. Tudíž jsem nechtěla měnit prostředí. Věděla jsem, že SB-Pro mi je schopné nabídnout podmínky takové, abych se mohla věnovat škole. Navíc jsem také chtěla ještě zabojovat o finský titul. 

Což se podařilo…
Když se na to dívám zpětně, tak načasování vyšlo skvěle. Školský i florbalový titul vyšel, takže jsem měla pocit, že se to tak přirozeně uzavřelo a je čas na novou kapitolu.

V dresu lišek působíte společně s Eliškou Krupnovou. Trávíte spolu hodně času i mimo florbal?
Neřekla bych, že hodně, ale sem tam spolu čas strávíme. Jinak celkově v týmu je to v pohodě, nejvíc času pak asi strávím s Miou Karjalainen. 

A co švédština?
Švédština není má silná stránka, ale pivko si objednám. (smích)

Co se týče zápasových statistik, tak si vedete výborně. V minulé sezoně jste nastřílela ve 23 zápasech celkem 24 gólů, v letošním ročníku jste stihla již sedm tref. Čím to, že jste na hřišti tak vidět? Sedí vám herní styl Pixba?
Ano. Řekla bych, že se to odvíjí od našeho aktivního stylu hry, chemie v lajně. A když se k tomu i dobře vyspím, tak je to jedině plus.

Nedávno jste proti Malmö vsítila čtyři branky. Jak se vám proti soupeři hrálo?
Upřímně to nebyl zrovna zápas, kdy bych byla moc na míčku. Snažila jsem se tedy na sebe strhávat pozornost protihráček a zbytek lajny dobře kombinoval. Pak mě holky hezky našly nahrávkou, ze které bylo možno zakončovat. Popravdě v první půlce mi tam padlo všechno. Zápas jsem si jinak užila a jsem ráda za to, jak jsme tento zápas zvládly. Malmö je silný tým, takže věřím, že to přispěje sebevědomí týmu.

Útočnou formaci s vámi tvoří Cajsa Elm a Amanda Berggren. Jak se vám se švédskými spoluhráčkami hraje? Jste na sebe zvyklé?
Hrajeme spolu asi třetí týden, takže ne nijak extra dlouho, ale mám z toho dobrý pocit. I s obranou nám to sedí, takže jsem zvědavá na další zápasy a moc se těším.

Jak to ve Švédsku vypadá teď? Přibližte, prosím, fanouškům v Česku, jak se daří na severu během pandemie. Měli jste nějaké omezení?
Omezení nebyla takové jako v Česku. Roušky nikdy nebyly povinné. Důraz se kladl na rozestupy. Nejsem si úplně jistá, ale já to pochopila tak, že kdo mohl, pracoval okamžitě z domu.  Hned od startu nebyly možné akce nad padesát lidí, což se doteď nezrušilo. Například bary celou dobu fungují jen na rezervaci stolu a bez tančení. Za poslední dny se zaznamenal nárůst i ve Švédsku a nařízení se v některých regionech zpřísnila. Minulý zápas jsme nejdříve mohli hrát už s dvě stě padesáti diváky, ale nakonec jsme hráli bez nich. 

Uvažujete také o vrácení se zpět do České republiky, nebo vás ještě bude možné nějakou dobu sledovat v dresu Pixba?
Řekla bych, že momentálně jsou všechny možnosti otevřené a žádná nepřevyšuje ty ostatní. Možná na konci zimy budu tohle řešit více, teď nad tím ani moc nepřemýšlím. 

Obrázek