{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

RENÉ VETTERMANN: ORGANIZUJI „SOUSTŘEDĚNÍ MLÁDEŽE“

Obrázek ke článku
19. 10. 2016

Jižním Čechám vládne Jindřichův Hradec. Tato věta byla použita u rozhovoru s trenérem mladších žáků. A platí i nyní. O kategorii výš, tedy u žáků starších, se pohybuje trenér, který je v této lokalitě hodně populární. U výběrů se angažoval už v minulém roce. Na svou činnost hodlá navázat i nyní. Je vstřícný, milý a prostě svůj. Své postoje a názory tentokrát prezentoval René Vettermann, jindřichohradecký lodivod.

Odpověď na první otázku najdete už v úvodu. Jak je to s Rendovým fungováním u výběrů? „Už loni jsem vedl výběr starších žáků. Toto je tedy vlastně moje druhá sezona v roli výběrového trenéra,“ potvrdil, že už má jisté zkušenosti s podobnou aktivitou.

Živí se jinak než florbalem, přesto mu obětuje velkou spoustu času. Jak těžké je pro zaměstnance soukromé firmy, tátu na plný úvazek a trenéra v klubu skloubení všech vyjmenovaných aktivit s tou trenérsko-výběrovou? „Náročnost tohoto skloubení záleží na tom, jak si trénování s výběrem stanoví sám trenér. Záleží také na přístupu komise mládeže daného regionu, která trenéra podporuje,“ diplomaticky odvětil a svou odpověď dále rozvíjel:

Jsou bohatší i chudší regiony. K výběrům mládeže se staví každý region jinak. Já ale osobně preferuji, když si mohu sám zařídit celé „soustředění mládeže“. Tak totiž tréninky výběru nazývám. A to od A až do Z. Přípravy a organizace samotných tréninkových jednotek samozřejmě zaberou nějaký čas, ale dá se to s přehledem zvládnout. A neflorbalový život? Snad každý trenér je méně či více omezován ve svém soukromém životě. Když ale práce s mládeží baví, tak pár tréninkových dní navíc v tom už nehraje takovou roli. Mě by snad ani nebavilo mít vše připravené. Od pomůcek až po halu. Přijet jen s připraveným tréninkem, odtrénovat, rozloučit se s hráči a odjet domů? To není ono,“ doplnil svou odpověď.

Cítí trenér Vettermann nějakou podporu ze strany svého klubu v této trenérské aktivitě? „Takto bych otázku neformuloval. Pomáhají mi, pokud o tuto službu požádám, trenéři mateřského oddílu, ale i trenéři ostatních oddílů, jejichž svěřenci byli pozváni na „soustředění mládeže“, vysvětloval.

Jako klubový trenér má bohaté zkušenosti. Jako lodivod výběrů absolvoval jeden rok. Může tedy srovnávat. Jak velký je podle něj rozdíl v obou typech tréninků, resp. přípravě na ně? „Rozdíl vidím jen v sestavení tréninků samotných. Na hráče nominované do regionálních výběrů jsou pochopitelně kladeny jiné nároky než na hráče v klubu,“ srovnával.

Pochází ze specifického regionu. Jižní Čechy jsou velké rozlohou, ovšem nikoli počtem florbalových klubů. Přesto i zde najdete velké kluby, které dosahují špičkových velikostních a výsledkových parametrů. Jak velké rozdíly spatřuje trenér v přípravě hráčů z malých klubů v porovnání s těmi velkými?

Rozdíly jsou a vždy budou. Větší kluby, které mají dostatečně velkou základnu, mohou měnit posty hráčů. Tím se hráč stává univerzálnějším a také zkušenějším. Samozřejmě i menší kluby mohou hráče protáčet, ale to se vidí jen málokdy. Většinou mají v klubu pár šikovných individualit, na které, jak se říká „hrají“. Větší kluby mají propracovanější například standardní situace a kombinační hru. Tím ale neříkám, že menší oddíly jsou špatné, právě malým klubům patří velký obdiv, co s malou základnou dokáží a jak vychovávají zdatné hráče nebo hráčky,“ vysvětloval svůj pohled na věc.

Tradiční poslední otázka nemine ani Reného Vettermanna, který však na svou letošní první tréninkovou jednotku stále čeká. Na co se hodlá v tomto roce primárně zaměřovat? „Zaměření bude většinou na modifikované hry a pohybová cvičení. Do tréninků bude vloženo jedno či dvě karuselové cvičení na herní činnost jednotlivce,“ doplnil stručně na závěr. 

​​

Obrázek