{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

RENÉ VETTERMANN: VÝSLEDEK JE JEN VÝSLEDEK. MY SE CHCEME HLAVNĚ BAVIT FLORBALEM

Obrázek ke článku
9. 1. 2017

V jeho milovaných jižních Čechách ho nazývají familiárně Rendou. Mají ho rádi a on má rád je. Kluci z výběru Jihočeského kraje odcestují už tuto sobotu do Žďáru nad Sázavou, tedy na půdu partnerského Kraje Vysočina. Trenér René Vettermann se rozpovídal o tom, jak se jeho „ovečky“ připravovaly na závěrečný turnaj krajských reprezentací a jak vidí šance svého týmu na úspěchu.

V některých krajích volí trenéři výrazně autoritativní formu vedení týmu. Jinde se naopak snaží se svými svěřenci vybudovat kamarádské pouto, které pak drží tým pohromadě. „Renda“ z Jindřichova Hradce je zastáncem druhé varianty. Jak těžké pro něj bylo utvoření závěrečné nominace na žďárskou akci?

„Tvorba konečné nominace je pro mě složitá hlavně z lidského pohledu. Ke klukům si vytvářím v průběhu celého roku osobní vztah, a to nejen na našich výběrových soustředěních, ale i na turnajích, kde se pravidelně potkáváme. Je mi potom hrozně líto nechat většinu doma, i když třeba vím, že jsou prakticky rovnocenní s těmi, kteří na závěrečnou akci pojedou,“ nastínil, jaké těžkosti musel překonávat při sestavování konečné soupisky.

Jihočeský kraj má velký potenciál. Nádherná příroda a množství krásných měst, to je jistě správná volba pro spokojený život. Mají stejný potenciál a sílu i místní florbaloví reprezentanti? „Proč hodnotit sílu týmu?! Družstvo má samo o sobě vnitřní sílu ve svém přátelství. Bez ohledu na klubovou příslušnost jednotlivých hráčů. V tom vidím největší sílu a potenciál nás Jihočechů. Chceme nastoupit na hřiště a bavit se florbalem. Bez ohledu na výsledky.“

Panuje na Českobudějovicku a v jeho širokém okolí spokojenost s průběhem letošní sezony s ohledem na krajskou reprezentaci? „S celkem třemi soustředěními, které jsme absolvovali, jsme já i moji kolegové spokojeni. Zvlášť pak s přístupem kluků, rodičů i samotných klubů,“ pochvaloval si.

Troufá si trenér Vettermann tipnout favorita na celkové vítězství žďárského klání?

„Favorita bohužel nemám. Proč? Jako trenér se k výběru stavím asi trošku jinak než ostatní. Má myšlenka je primárně posunout hráče herně, ale také myšlením někam dál. Vychovávat je pro dospělé kategorie, kde potom získané poznatky a zkušenosti zužitkují. A to klidně i tím, že budou sami trénovat nějakou mládežnickou kategorii a nastaví tak svůj pohled na věc. Klidně tak nechám doma skvělého hráče, který ale v sobě nemá to pravé florbalové srdce a radši nominuji o trošku méně schopného, který však to srdce má a florbalem žije,“ rozvášnil se.

S ohledem na předchozí otázku, respektive odpověď na ni se jeví možná jako zbytečné, zda mají Jihočeši stanovený nějaký výsledkový cíl. Přesto? Je tomu tak? Nebo ne? „Cíl je jasný – zahrát si a bavit se florbalem. Výsledek je jen a pouze výsledek.“

Na závěr se i oblíbeného trenéra ptáme. Hodlá se i v příštím roce ucházet o tuto pozici, nebo si po dvou letech u výběrů chce odpočinout a načerpat nové síly? „O tento post už se v příštím roce ucházet nebudu,“ dodal na závěr větu, kterou asi většina z jeho svěřenců nechtěla slyšet.

​​

Obrázek