{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

REPREZENTACE JUNIORŮ PŘED ŠAMPIONÁTEM: CÍLEM JE SAMOSTATNOST TÝMU

Obrázek ke článku
14. 2. 2019

Národní tým juniorů má za sebou poslední herní akci před květnovým šampionátem v Kanadě. Trenér Jiří Jakoubek se v rozhovoru ohlíží za Polish Cupem, prozrazuje plány na poslední část přípravy před MS a také odtajňuje první část nominace pro MS. „Udělali jsme to tak i v minulém cyklu a vnímáme to jako krok vůči hráčům, kteří jsou pro nás stěžejní, aby se mohli plně koncentrovat na play-off v klubech a neřešili nominaci.“

„Jedním z neherních cílů byla samostatnost týmu, která na předchozích akcích ne úplně fungovala – kluci hodně očekávali od nás. Teď dokázali, že pokud si zvládnou věci vyříkávat sami napříč týmem, tak jim to může fungovat bezvadně. Poslední dva zápasy si hráči hodně věcí řídili sami a od nás dostávali jen postřehy, na čem by mohli zapracovat,“ popsal jeden z klíčových bodů přípravy na turnaji Jiří Jakoubek.

Reprezentace se v poslední době hodně zaměřuje na práci s mentalitou týmu. „Na druhé akci po sobě s námi byl Martin Daněk jako mentální kouč a vrátili jsme se tak k práci, kterou jsme se snažili dělat už dřív. Myslím si, že kromě úspěchu na finálním turnaji je naší povinností pomoci klukům budovat jejich kariéru a k té samostatnost určitě patří.“

„Vrátili jsem se k tomu, co nám fungovalo.“

Velká pozornost se soustředila také na obrannou část hry. „Co se týká herní složky, tak jsme na Polish Cup jeli znova vyzkoušet naší obranu, protože jsme předchozího půlrok zkoušeli hrát to, co hrají muži, ale ne úplně nám to fungovalo. Vrátili jsme se tedy ke klasickému dva – jedna – dva a ukázalo se nám, že i když jsme hráli s těžšími soupeři, jako třeba bylo Švýcarsko nebo Norsko, tak jsme v podstatě nedostali gól ze hry pět na pět. Pokud na to navážeme i na dalších akcích, můžeme postupně začít budovat i útočnou část, jako jsou protiútoky nebo postupný útok, kam jsme se zatím dostali jenom nárazově,“ komentuje Jakoubek.

Dolaďovalo se ale také fungování v rámci realizačního týmu. „Poslední věcí bylo rozdělení kompetencí v rámci realizačního týmu, kde jsme si potvrdili, že s námi do budoucna bude i Marek Vojta. Rozdělili jsme si fungování na obrannou, útočnou část, každý z nás je za něco zodpovědný. Vnímám to jako další krok k lepšímu fungování realizačního týmu, co se týká koučovací stránky, protože se každý můžeme soustředit na jednu část hry. Kluci budou přesně vědět, za kým jít, když se budu chtít zeptat na specifické věci,“ uzavřel Jakoubek shrnutí přípravného turnaje Polish Cup, na kterém jeho tým v konkurenci další pěti národů vybojoval vítězství.

Druhý cyklus s národním týmem U19

Trenérské duo Jiřího Jakoubka a Jaroslava Berky vede juniorský národní tým už druhý cyklus v řadě. V minulém běhu se prosadili například Ondřej Němeček, Milan Meliš nebo Mikuláš Krbec, kteří se později v různých rolích zapojili i do seniorského národního týmu. Tento cyklus vyústil v bronzovou medaili na šampionátu ve švédském Växjö.

„Srovnávání je těžké a není férové. Každý ten tým je úplně jiný. Na začátku druhého cyklu jsme si s Jardou (Jaroslav Berka) říkali, že už hromadu věcí budeme znát a že to jenom upravíme.  Vyzkoušeli jsme si ale, že se začíná absolutně od nuly, a to nejen směrem k herním situacím, ale i proto, že oba týmy jsou úplně opozitní. Ten předchozí tým byl velice introvertní, naopak teď jsou kluci takoví, že si hromadu věcí dokážou vyříkat sami, takže ta práce s nimi je úplně jiná. A oba týmy jsou velice silné,“ zhodnotil svou zkušenost s mladými reprezentanty Jakoubek.

Co ještě mají junioři před sebou?

Do šampionátu v kanadském Halifaxu zbývají necelé tři měsíce. „Máme za sebou všechny herní akce a už nás čeká jen závěrečné soustředění před mistrovstvím světa a maximálně jeden dva tréninkové dny. Ty obnáší přátelák v Praze, dopolední trénink a nějakou taktickou poradu.“ A co bude na programu v Bystřici nad Pernštejnem, kde tým absolvuje závěrečné soustředění? „Tam už se budou jen ladit detaily v jednotlivých pěticích, budou se řešit standardní situace, přechody do útoku, změny hry, napadání … abychom měli co nejvíc herních prvků připravených na MS.“

V průběhu následujících měsíců se bude také hodně pracovat s hráčskou psychikou. „Čeká nás monitoring, jak jsme na MS připraveni – zjištění aktuálního psychického rozpoložení hráčů v týmu a na základě toho nastavení plánu na MS, kdy už se řeší i soupeři na MS a fungování týmu v krizi. To abychom přesně věděli, jak s týmem zacházet, a aby sami kluci viděli, jak budou reagovat v určitých situacích – aby na to byli připravení. Tak jak jsou připravení kondičně i takticky, tak aby byli připravení v hlavě a dokázali na mistrovství podat optimální výkon,“ říká hlavní trenér, který o roli psychiky v průběhu přípravy na šampionát mluvil už minulosti.

O čtrnácti účastnících už je jasno

Trenérský tým se rozhodl zopakovat krok z období před posledním šampionátem: část jmen skládajícího se národního týmu odhalí již nyní. „V tuhle chvíli už známe část hráčů, se kterými na MS počítáme, pokud se nestane nic zásadního: hráči se nezraní a budou se nadále prezentovat svou hrou.“ Je to krok, který má hráčům pomoct s přípravou na šampionát. „Udělali jsme to tak i v minulém cyklu a vnímáme to jako krok vůči hráčům, kteří jsou pro nás stěžejní, aby se mohli plně koncentrovat na play-off v klubech, neřešili nominaci a hlavně se připravili na mistrovství samotné. Nechceme, aby se stalo, že pro kluky bude nominace na MS splněný cíl.“ Zhruba deset až dvanáct hráčů pak budou trenéři v následujících měsících sledovat a pozorovat, jak se jim daří na klubové úrovni, a doplní celkovou dvacítku.

Hráči, s nimiž trenéři počítají pro MS U19 v Halifaxu (CAN):

Martin Haleš, Sokol Pardubice

Jakub Buršík, FbŠ Bohemians
Šimon Doubek, Florbal Chodov
Filip Forman, FbŠ Bohemians
Josef Juha, FbŠ Bohemians
Petr Koláčný,Bulldogs Brno
Jonáš Kreysa, Tatran Střešovice
Filip Langer,Tatran Střešovice
Martin Řezáč, Florbal Chodov
Ondřej Sádlo,Tatran Střešovice
Pavel Sládeček, Tatran Střešovice
Patrik Šebek, FbŠ Bohemians
Matyáš Šindler, FBC Ostrava
Dalibor Švéda, Tatran Střešovice

Obrázek