{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

REPREZENTACE ŽEN ZNÁ SOUPEŘKY V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ MS

Obrázek ke článku
8. 3. 2017

Ženský světový šampionát již zná složení základních skupin, které určil slavnostní los v bratislavském hotelu Double Tree Hilton. Prezident Mezinárodní florbalové federace Tomas Eriksson s předsedou Slovenského olympijského výboru Zdenkem Křížem vylosovali český národní tým do skupiny A, kde se střetne s Finskem, Lotyšskem a Norskem. Mistrovství světa žen na Slovensku je posledním před domácím šampionátem mužů v Česku.

Tomas Eriksson ještě před samotným losováním připomněl dnešní Mezinárodní den žen. „Florbal je v rovnosti pohlaví unikátní, světové šampionáty mužů i žen mají stejné požadavky na kvalitu organizace i arény, ve kterých se hraje. V Champions Cupu mají muži i ženy stejnou finanční prémii za vítězství. Stále je však v této oblasti na čem pracovat,“ shrnul čelní představitel florbalové rodiny.

Český tým se na prosincové MS pilně připravuje a začal v Bratislavě budovat své zázemí. „Máme už za sebou inspekční cestu do Bratislavy, kde jsme byli na prohlídce hotelů. Ten svůj a přechodný domov už máme zarezervovaný, řešíme ještě s organizátory několik detailů,“ řekl hlavní trenér národního týmu Miroslav Janovský.

Jeho výběr se v základní skupině A střetne s Finskem, Lotyšskem a Norskem. Oproti šampionátu v Tampere 2015 tak české florbalistky čeká téměř kompletně jiná úvodní část turnaje. S Finskem se naposledy v základní skupině střetly před 10 lety v Dánsku, s Norskem pak na MS 2013 v Česku.

​​

S Lotyšskem se Češky potkaly v základní skupině na minulých dvou šampionátech a také letos v únoru při kvalifikaci v Madridu. „Je pátým týmem světa, ale nám se proti němu v současné době daří, porazili jsme jej na posledním MS i v únorové kvalifikaci,“ vypočítává Janovský.

Druhý soupeř Česka ve skupině, Norsko, podle něj zažívá v poslední době lehký útlum. „Uvidíme, jak bude připravené,“ nechce Janovský podceňovat severský tým, se kterým však české ženy od září 2009 neprohrály. Vykřičníkem však je těsné vítězství 3:2 v základní skupině MS 2011, které pro české florbalistky nakonec skončilo premiérovou medailí.

Pokud se naplní papírové předpoklady, český tým se utká o vítězství ve skupině s Finskem. „Hrajeme s nimi v poslední době vyrovnané zápasy, na posledním EFT jsme je porazili a se stejným cílem půjdeme i do tohoto šampionátu. Pochopitelně bude ve hře v tomto zápase i to, zda se vyhneme v semifinále suverénním Švédkám. Rozhodně ale, bez ohledu na výsledky losování, máme s týmem svůj cíl, za kterým si na šampionátu půjdeme,“ je odhodlaný Janovský.

Blízkost mistrovství světa, které se odehraje 1. – 9. prosince v Bratislavě, nahrává českým fanouškům, kteří budou moci mohutně podporovat českou reprezentaci přímo na místě. Mohou se tak připravit i na prosinec 2018, kdy se mistrovství světa mužů odehraje v České republice a se startem bratislavského turnaje začneme odpočítávat posledních 365 dní do jeho zahájení.

Obrázek