{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

RHYNER O KVALIFIKACI: UVIDÍME, JAK BUDE VYPADAT NOVÝ FORMÁT

Obrázek ke článku
24. 10. 2020

Česká ženská reprezentace už zná soupeře pro kvalifikační turnaj o mistrovství světa, které bude ke konci roku 2021 hostit švédská Uppsala. Na začátku února by se měl národní výběr představit na Slovensku, kde narazí na domácí florbalistky, Španělky, Estonky, Dánky a Rakušanky. „Samozřejmě Slovensko je nejsilnějším soupeřem,“ tvrdí hlavní trenér Sascha Rhyner. Sám je však zvědavý, jak se pozmění průběh v souvislosti s aktualizací pravidel. 

Celý svět momentálně řeší pandemii a sport v České republice je téměř úplně utlumený, přesto všichni věří, že se situace brzy zlepší. Nedávno byly oznámeny kvalifikační skupiny pro ženské mistrovství v Uppsale. Češky se v únoru vydají na Slovensko a právě tento soupeř je dle žebříčku papírově nejkvalitnějším protivníkem. Samotná kvalifikace přináší změny, nově se upravil herní čas i počet nominovaných hráček.

Hlavní trenér Sascha Rhyner celkové dění bedlivě sleduje. S hráčkami je plně ve spojení, velký počet z nich navíc teď potkává ve své domovině, tedy ve Švýcarsku. Je si ale vědom, že to není optimální i vzhledem ke zrušenému turnaji Euro Floorball Tour. Jako velké plus proto bere uskutečněné zářijové Federální derby 2020.

Sascho, jak hodnotíte los, který vám do kvalifikační skupiny přisoudil Slovensko, Španělsko, Estonsko, Dánsko a Rakousko?
Samozřejmě Slovensko je nejsilnějším soupeřem. V poslední době jsme s nimi měli dobré výsledky, ale pamatujeme si ještě na zápasy před mistrovstvím světa 2017 v Bratislavě, které byly opravdu hodně náročné. Mohou nás tedy velmi prověřit. Slovenky mají velmi silné dvě pětky, ta třetí je lehce trápí, ale budeme si muset na tento duel dát pozor a jít do něj naplno. Přeci jen jsou i podle žebříčku pátým nejlepším týmem a my jsme čtvrtí. Navíc kvalifikace bude mít nový formát. Utkání budou zkrácená, budou se hrát pouze patnáctiminutové třetiny, k dispozici budeme mít sedmnáctičlennou soupisku namísto dvaceti jmen. Takže těch změn je docela dost.

A co tedy říkáte na ostatní soupeře?
Abych byl upřímný, tak o ostatních týmech toho zas tak moc nevím. Estonsko se herně zvedá, střetli jsme se s tímto soupeřem i na poslední kvalifikaci. Tam jsme zvítězili 10:3, ale také to nebyl jednoduchý zápas. Estonky byly silné především v obraně. Co se týče Dánska, tak vím hlavně to, že mají docela zvláštního fyzioterapeuta. (smích)

Jak se vám celkově zamlouvá kvalifikační turnaj?
Myslím si, že je to dobrý turnaj. Je velmi důležitý pro přípravu na samotné mistrovství, kde se střetneme s podobnými celky. Během posledního šampionátu jsme například potkali právě Slovensko, Lotyšsko a Polsko. Takže si vážně myslím, že je to dobrá příležitost. Každým zápasem se můžeme něčemu přiučit. Když máte jednoduššího soupeře, tak si můžeme řadu věcí vyzkoušet a nebudeme pod takovým tlakem, když se něco náhodou nepovede. Mám takovéto turnaje rád, teď ale uvidíme, jak bude vypadat nový formát. Bude to možná víc hektické.

Máte už v hlavě nějakou představu o nominaci?
To je ještě velmi daleko. Nevíme, kolik zápasů se do té doby odehraje a případně jakým způsobem. Takže ještě uvidíme. Navíc teď přišla ta situace v České republice, která znamená žádné tréninky a klání. Sleduju to, jsem pravidelně v kontaktu se svým asistentem Jakubem Robenkem a také s hráčkami. Některé se rozhodly pro dočasný odchod do Švédska (Michaela Mlejnková a Denisa Kotzurová – pozn. red.), aby zůstaly v herním vytížení.

A co říkáte na právě zrušený turnaj Euro Floorball Tour?
Doufali jsme, že se bude hrát, ale bohužel. Je to smutné. Sice pochopitelné, ale vážně smutné.

Jak moc velkou nepříjemností je odvolání této akce?
Během tohoto reprezentačního cyklu nemáme tolik příležitostí se potkávat a i tato tři utkání nám budou velmi chybět. Jsme proto šťastní, že jsme si mohli zahrát proti Slovenskuv rámci Federálního derby na začátku září v Praze.

Když už jsme narazili na téma Federálního derby, jak se vám líbilo toto soupeření?
Velmi. Měli jsme v sestavě nové mladé hráčky a vyzkoušeli jsme si různé věci, které pro nás budou podstatné během dalšího mistrovství. Získali jsme tedy mnoho odpovědí a byly to vlastně poslední zápasy před kvalifikací, o to více bylo Federální derby důležité.

Mladých florbalistek se v těchto duelech představilo relativně dost. Jak hodnotíte jejich výkony?
Holky byly opravdu dobré. Líbila se mi také spolupráce první pětky, do níž skvěle zapadla Michaela Kubečková a kapitánka Eliška Krupnová s ní hrála skvěle. Je také zajímavé sledovat, jak moc se posunou hráčky, které se na tento ročník přesunuly do Švýcarska. Celkově to hodnotím vážně kladně a hráli jsme dobře.

Jakými slovy byste popsal aktuální reprezentační výběr?
Řekl bych, že máme hlavně mladý tým, který je hladový po úspěchu. Chceme hrát zejména útočný florbal, předvádět pěknou podívanou pro fanoušky plnou akce.

Na čem by naopak bylo ještě nejvíce potřeba zapracovat?
Myslím si, že můžeme být více důrazní v prostoru před brankou a kolem ní, proměňovat více příležitostí a ještě více rozvinout druhou a třetí pětku. Rádi bychom tak měli všechny formace stejně produktivní.

Na právě probíhající ročník se celá řada hráček přesunula do Švýcarska. Vy jste Švýcar, je pro vás teď jednodušší komunikace s těmito hráčkami?
Je to asi pravda, ale když to ještě šlo, tak jsem se snažil jezdit velmi často do České republiky a být v pravidelném kontaktu se všemi hráčkami. Takže se to zas tak moc nezměnilo, třeba naše facebookové spojení se nepozměnilo vůbec.

Co vám na Švýcarsko a zejména na tamní NLA říkají?
Co tak slýchám od holek, tak jsou v lize vážně spokojené. Podle nich mají zápasy dobré tempo, náboj a vysokou kvalitu. Myslí si také, že je to celkově pro ně náročnější, ale tak to může být i tím, že jsou v novém prostředí a mají jiné role v týmu. Navíc zahraniční florbalisté bývají pod trochu větším tlakem a jsou na ně kladena očekávání.

České zástupkyně se od prvních momentů výrazně prosazují.
To ano. Vím, že jsou holky vážně šťastné a navzájem se vídají. Martina Řepková si nemůže vynachválit působení v jednom útoku Churu s Corin Rüttiman. I z toho pramení to, že je dokonce třetí v kanadském bodování soutěže a její spoluhráčka Nela Jiráková je nejlepší mezi obránkyněmi, patří jí pátá pozice.

Na webu Českého florbalu pravidelně vychází souhrn krajánků právě ze Švýcarska, ale rovněž ze Švédska a Finska.
Já to ve skutečnosti sleduji a čtu si to. (smích)

​​

Obrázek