{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ROZDÍL BYL V UMĚNÍ ROZHODNOUT, ŘÍKÁ K EFT TRENÉR JAROSLAV BERKA

Obrázek ke článku
13. 11. 2019

Česká reprezentace juniorů má za sebou první turnaj v novém reprezentačním období. Na turnaji světové špičky vybojoval vítězství po nájezdech proti Švýcarsku, s Finskem a Švédskem ale hrál podstatně nevyrovnanější zápasy. Hlavní výzvu vidí trenér národního týmu juniorů v tom, že se českému týmu nedaří navazovat na dobrý vstup do utkání a využívat silnější momenty k upevnění vedení, nebo jeho získání.

„Do zápasu s Finskem jsme vstoupili dobře. Podařilo se nám tam zapojit některé věci, které jsme chtěli, a soupeře jsme v první třetině přestříleli. Přesto jsme prohrávali 1:0,“ hodnotí pozitivně úvod turnaje Jaroslav Berka, hlavní trenér juniorské reprezentace. Český tým držel soupeře na dostřel ještě před poslední třetinou, kdy prohrával o tři branky, v poslední části ale přišel nepříjemný moment. „Potom se naplno projevila jedna věc, na které musíme hodně zapracovat, a to moment, kdy nám soupeř dal během dvou minut tři branky a ten zápas v podstatě rozhodl. Pak už se ten zápas jen dohrával. Čili pozitivně se dá hodnotit vstup, ale takového momentu se hráči musí naučit vyvarovat,“ nabádá k práci na těchto situacích Berka.

Švédi dominovali, většina týmu ale na MS nepojede

„Se Švédskem se to víceméně opakovalo. Kvalita soupeře byla zase o stupínek vyšší s tím, že zase jsme do zápasu vstoupili dobře, dokonce jsme vedli 1:0. Potom jsme měli dlouhou přesilovku pět proti třem, kterou jsme ale neproměnili, a to určilo, že místo, abychom si vybudovali náskok, nechali jsme soupeře vyrovnat. A pak přišel moment, kdy jsme opět dostali hodně branek v krátkém čase,“ popisuje trenér. Druhá třetina se českému týmu nepovedla. Nejprve v rozmezí 140 vteřin inkasoval čtyři branky, o chvilku později během necelých šesti minut další čtyři. „V ten moment se s respektem ke kvalitě soupeřů zápas zase jenom dohrával.

V utkáních se seveřany vyšla najevo také odlišná taktika v přípravě týmů. Zatímco severské výběry pracují s hráči, kteří jsou v juniorském věku aktuálně, a řada z nich už nebude v době dalšího šampionátu do této kategorie patřit, Češi razí jinou strategii. Na turnaj vyrazila formace velmi mladá a přinejmenším z toho hlediska budou mít všichni současní reprezentanti šanci zahrát si na domácím MS. Podle hlavního trenéra ale věk hráčů neměl hrát roli. „My jsme o tom s hráči nemluvili, jestli proti nim stojí někdo mladší nebo starší. Pro nás jako pro trenéry to rozdíl nebyl. Chtěli jsme s nimi hrát úplně stejně. Hráči to v hlavách ale měli, to je špatně,“ upozorňuje Berka na důležitou věc, na níž se minulému cyklu podařilo v poslední fázi zapracovat, a díky tomu pak slavil úspěch na MS.

„Švýcarsko jsme měli porazit v základní hrací době“

„Švýcarsko jsme s ohledem na průběh zápasu měli porazit v základní hrací době. Naši hru jsme měli přetavit ve více branek a větší rozdíl. Musíme si dávat pozor na to, abychom v případě převahy, kterou jsme v tom utkání měli, dokázali takový zápas rozhodovat dřív a nestalo se nám, že soupeři umožníme dvě minuty před koncem vyrovnat,“ vnímá hlavní trenér juniorů závěrečný duel turnaje. „Pozitivní pro nás i pro hráče je, že jsme si ve všech utkáních, zejména těch s Finy a Švýcary, dokázali vypracovat spoustu gólových příležitostí.“

Euro Floorball Tour ve Finsku byla vůbec první společnou akcí nově se formující juniorské reprezentace. Trenérům tedy odhalila řadu věcí. „Na základě EFT jsme to shrnuli tak, že nejzásadnější rozdíl mezi námi a soupeři je v tom umět zápasy rozhodnout. My jsme měli příležitosti, kdy jsme mohli rozhodnout, nebo odskočit do vedení. To se nám nepodařilo, zatímco soupeři to udělali, když takovou příležitost dostali. S hráči tedy budeme pracovat tímto směrem, a to jak technicky, tak i mentálně, aby si zvykli na mezinárodní úroveň, kde jsou požadavky na zakončení velmi nekompromisní,“ plánuje Berka.

Makat se bude i individuálně

„Hráči nyní dostali zadání a mají vypracovat své individuální plány přípravy fyzické kondice. Tam se chceme přibližovat ke špičce, kde zaostáváme. Další herní zápasy jsou na konci ledna ve Švýcarsku a tam už bychom se chtěli přiblížit fyzicky, herně a zejména ve využívání převahy v průběhu zápasů, protože jsme si vyzkoušeli, že jsme schopni ji mít,“ vnímá muž v čele realizačního týmu prostor pro zlepšení.

U nově vznikajícího týmu se ale nesžívají jen hráči na hřišti, obměnou prošel také právě realizační tým. „Myslím si, že si sedl velmi dobře. Rozdělili jsme si role a kompetence. Dáme si zpětnou vazbu a možná to trochu upravíme. Obecně ale panovala velká spokojenost, velká důvěra, výborná komunikace. Je na čem dál stavět,“ uzavírá Jaroslav Berka.

Obrázek