{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


SIKORA O SEZONĚ WILERU: CHTĚLI JSME Z LETOŠKA VYTĚŽIT VÍCE

Obrázek ke článku
27. 3. 2020

Ve Švýcarsku skončily florbalové soutěže, stejně jako v Česku, předčasně. Za uplynulým ročníkem se tak ohlédl Radek Sikora, který patří do trenérského štábu úřadujícího mistra NLA Wileru Ersigen. Rozebral výsledky, konec Matthiase Hofbauera nebo trénování svého syna.

„Bohužel hodnotíme sezonu jako nedokončenou kvůli celosvětové pandemii,“ sdělil člen trenérského týmu Wileru Radek Sikora. Obhájce švýcarského titulu přitom měl povedenou přípravu, kdy postoupil do finále turnajů Czech Open i Latvian Open. V základní části NLA pak obsadil první místo, jenže zanedlouho byl ročník zrušen. „Vyhráli jsme domácí superpohár, tím však naše domácí úspěchy skončily. Navíc jsme vypadli ve čtvrtfinále Swiss Cupu,“ komentoval výsledky Sikora. Spokojenost je proto pouze částečná. „Měli jsme letos výborný kádr, ale chtěli jsme vytěžit více,“ doplnil.

Sikora se vrátil také k Poháru mistrů, který v lednu hostila Ostrava. „Připravovali jsme se téměř půl sezony a byl to jeden z velkých cílů,“ podotkl. Wiler chtěl uspět na mezinárodní scéně a ukázat, že dokáže hrát s kýmkoliv. Nakonec tak postoupil do finále, kde ale nestačil na švédskou Storvretu 4:10. „Ze šesti třetin proti nejlepším týmům světa jsme prohráli pouze jednu. S tím, jak jsme se na Poháru mistrů prezentovali, jsme byli celkově spokojeni,“ vyzdvihl Sikora.

Nyní se Wiler už soustřeďuje na další ročník. A v něm bude řešit odchody důležitých hráčů. Deny Känzig s Nicolou Bischofbergerem míří do švédského Linköpingu a kariéru ukončil legendární Matthias Hofbauer. „Náš kádr bude jiný, tito hráči by určitě chyběli i jiným týmům,“ uznal Sikora. Bez Hofbauera navíc začne kompletně nová éra klubu. „Bude výrazně scházet nejen na hřišti, ale také mimo něj. Udrželi jsme však trio finských mistrů světa. Zodpovědnost a klíčové role potom musí převzít i mladí hráči,“ popsal trenér.

Žádné velké přestupy se proto nechystají. „Soupisku budeme i nadále doplňovat z vlastních řad,“ řekl Sikora. Nabízí se tak možnost, že ještě více prostoru dostanou tahouni Joonas Pylsy a Krister Savonen. „Pevně tomu věříme, i když není úplně jednoduché, aby Finové šéfovali švýcarské kabině. Tatu Väänänen takový lídr je, ale musí mít podporu švýcarských kolegů,“ upozornil Sikora.

Mezi klíčové hráče patřil i slovenský talent Michal Dudovič. Dohromady získal 34 bodů (22+12), více jich měl jenom Pylsy (26+18). „Jsme spokojeni s jeho progresem a s tím, že se u něho nic neuspěchalo. Dudo má výbornou střelu, a když dostane balónek v útoku, je okamžitou hrozbou pro soupeře,“ zmínil Sikora. Dudovič chodil i na přesilovky nebo do hry v šesti. „Už na Latvian Open jsme ho zařadili do první Pylsyho řady. Bohužel pak byl skoro dva měsíce mimo hru kvůli zranění kolene a vrátil se až těsně před Pohárem mistrů,“ dodal.

Ve Wileru má Sikora pod dohledem také svého syna Radka. Ten v uplynulém ročníků stále spadal věkem do kategorie U21. „Může se to zdát speciální, ale ani moc není. Více ho přenechávám šéftrenérovi Thomasi Bergerovi. Hlavně při tréninku je vidět, že má českou krev a není tak pilný a poctivý jako zbytek týmu,“ zhodnotil s úsměvem Sikora. Nechybí mu však herní myšlení a kreativní řešení situací, což se tolik natrénovat nedá.

Pro Sikoru mladšího šlo o první rok v dospělém mužstvu. „Hrál více, než se původně počítalo. Především z důvodu dlouhodobého zranění Känziga. Uvidíme, jak se prosadí dále. Předpoklady na to má,“ odhadoval český kouč. Teoreticky by tak časem mohl pomýšlet i na reprezentaci. „Radek junior měl sezení s trenérem švýcarské U23 na téma reprezentace a cítí to tak, že pokud by mu někdy pozvánka přišla, určitě by moc rád reprezentoval český národní tým,“ potvrdil Sikora.

Na další ročník se Wiler připravuje individuálními online plány. „Jen si ještě nejsme úplně jisti, jak je ideálně rozdělit, aby vyhovovaly současnému stavu a zároveň byly co nejblíže normálu. Tím myslím nynější zátěž a případnou pauzu před začátkem nové sezony,“ uvažoval Sikora. Cíle se však nijak výrazně nemění. „Budeme se snažit o rychlý a atraktivní florbal. Pokusíme se tak vyhrát vše, co bude v našich silách,“ zdůraznil. A na samotný závěr Sikora vzkázal: „Srdečně zdravím všechny v České republice, buďte za momentální situace silní, pozitivní a zůstaňte zdraví!“

Obrázek