{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

SKRUŽNÝ O KEMPU TALENTOVANÉ MLÁDEŽE: SNAŽÍME SE UKÁZAT, CO OBNÁŠÍ TRÉNINK NA NEJVYŠŠÍ ÚROVNI

Obrázek ke článku
19. 7. 2017

Od pátku 14. do neděle 23. července se nadějní florbalisté a florbalistky potkali v Jičíně, kde se koná dnes již tradiční Kemp talentované mládeže. Kemp je výběrový a je jakýmsi předstupněm juniorských reprezentačních výběrů. Každoročně jím projde řada budoucích opor národním týmů.

Kemp talentované mládeže je pořádán od roku 2004. Jakou za tu dobu ušel cestu?
Forma Kempu je stále stejná. Vybíráme talentované hráče a hráčky z celé republiky, k nim reprezentační trenéry a snažíme se jim za pár dní ukázat, co všechno obnáší trénink florbalu na té nejvyšší úrovni, včetně základů kondičního tréninku, techniky pohybu, kompenzace a regenerace.

Od roku 2018 bude Kemp regulérní reprezentační akcí. Co to znamená pro vývoj této akce?
V tuto chvíli je to reprezentační kemp pro kategorii U19. Buď úplně první akce nového týmu, letos pro kluky, nebo jako součást kalendáře přípravy na mistrovství světa. K tomu vždy přibíráme jeden mladší ročník, abychom s cca. patnácti novými hráči a hráčkami začali pracovat již o rok dříve, než se věkově dostanou do U19.

Dá se hovořit o jakémsi předstupni juniorských reprezentačních výběrů?
Druhá skupina jsou holky a kluci žákovského věku, které podle nominačního klíče vybrali trenéři jednotlivých krajských výběrů. Nejsou to tedy nejlepší hráči dané kategorie, jako je tomu u U19, ale nejlepší hráči jednotlivých regionů, což v některých případech znamená velký výkonnostní rozdíl.

Jaká je podoba Kempu, co se týče věkového složení?
Letošní rok je určen pro juniory, což jsou hráči ročníků 2000 a 2001. Juniorky jsou ročníky 1999, 2000, 2001. Ročníky 2002 a 2003 jsou pak žáci a žákyně.

Jaké by mělo být budoucí směřování Kempu?
Chtěli bychom také žákovskou kategorii udělat výběrovou. To znamená, že by se účastníci vybírali stejně jako v juniorech a byli by tu nejlepší florbalisté z celé republiky. Následně by pak fungovali po celý rok jako reprezentace U17. Připravili jsme celý projekt včetně trenérského obsazení, návrhu dalších herních akcí a rozpočtu. Věříme, že toto rozšíření bude schváleno.

Jak prestižně tuto akci vnímají samotní hráči a hráčky?
Myslím, že velmi prestižně. Vědí, že v minulých letech účast na Kempu a následná příprava s reprezentací vedla k úspěchům na mistrovství světa juniorů. Velká část hráčů také dokázala změnit svůj přístup k florbalu jako sportu.

Kdo se nejtalentovanějším českým nadějím v Jičíně věnuje?
Obě kategorie, kluky a holky, šéfují hlavní trenéři juniorských reprezentací Tomáš Martiník a Jiří Jakoubek. Letos jsme po konzultaci s hlavním metodikem Markem Chlumským jako asistenty přizvali trenéry a trenérky regionálních výběrů dorostenců a dorostenek, kteří prokazují kvalitu vedení mladých hráčů a u kterých je předpoklad, že by v budoucnu mohli působit v realizačních týmech reprezentací. Každé skupině se věnuje jeden trenér brankářů, kondiční trenér a také fyzioterapeut. No a samozřejmě, že to celé připravuji a šéfuji já (úsměv).

Kemp je pro hráče a hráčky prestižní záležitostí. Co jim ale může reálně přinést?
Jak jsem řekl, jeden cíl je příprava a výběr hráčů na mistrovství světa. Ale pro nás je daleko důležitější vedení hráčů a jejich nasměrování k individuální zodpovědnosti za svou přípravu. Vnímání florbalu jako opravdového sportu, na který se musí kvalitně připravovat po všech stránkách. A také vnímáni florbalu jako součást života mladých sportovců – organizace jejich života tak, aby zvládali školu i florbal. Pokud se tohle podaří, bude to naše největší odměna.

Obrázek